Předmět: Geografie ČR

« Zpět
Název předmětu Geografie ČR
Kód předmětu KBE/611
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v letním semestru.
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kučera Tomáš, doc. RNDr. Ph.D.
  • Klufová Renata, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Neživá příroda (a) geologie (horniny, krajinotvorné působení,), (b) horopis, členění, reliéf, (c) surovinová základna, neobnovitelné zdroje energie 2) Neživá příroda (d) klima, počasí a podnebí, (e) hydrologické poměry, (f) obnovitelné zdroje energie, (g) klimatické změny, přírodní rizika. 3) Živá příroda: půda - půdotvorný proces ~ horniny, reliéf, klima a vegetace. Edafon. 4) Klimatická zonace - vliv na půdy a vegetaci. Výšková stupňovitost. 5) Krajinná typologie - přírodní krajiny. Vegetační pokryv, biotopy. 6) Kulturní krajina - vliv hospodaření, vývoj krajinného pokryvu a využití půdy. Ochrana krajiny. 7) Historicko-geografický vývoj českých zemí, veřejná správa a její územní rozvoj - územně správní členění. 8) Obyvatelstvo ČR a struktura osídlení. 9) Ekonomika a její transformace po roce 1990 - primér, sekundér, doprava. 10) Hospodářství ČR - obchod, služby, cestovní ruch, kvartérní sektor. 11) Regionální politika a regionální rozvoj, ČR v mezinárodním kontextu. 12) Socioekonomická regionalizace ČR, specifika významných hospodářských areálů. Obsah cvičení: Celo-semestrální projekt - studenti zpracují přípravu na výuku regionální geografie pro jednotlivé dílčí regiony. Každý region bude zpracován v následující struktuře po tzv. jednotlivých "patrech" krajiny: (a) geologické, geomorfologické a hydrologické členění regionu (1. patro) (b) půdní a vegetační charakter (2. patro) (c) krajinný pokryv a využití půdy, krajinný ráz (3. patro) (d) přírodní a kulturní dědictví regionu (e) životní prostředí (rizika, znečištění, adaptační opatření na změny klimatu) socio-ekonomická struktura regionu: (f) obyvatelstvo (vývoj, struktura, ekonomická aktivita) (g) dopravní obslužnost regionu (h) hospodářské aktivity v regionu (vývoj, struktura, vazba na přírodní podmínky) (i) služby, občanská vybavenost (j) cestovní ruch (využití území CR, atraktivity, vliv na ŽP, potenciál rozvoje) (k) SWOT analýza, postavení regionů v regionálním systému ČR.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Písemná práce (např. u souborných zkoušek, klauzur), Práce s multimediálními zdroji (texty, internet, IT technologie)
  • Účast na výuce - 36 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poznat základy geografie České republiky. Předmět navazuje na regionální souvislosti předcházejících samostatných předmětů jak z fyzické, tak socio-ekonomické geografie, opakuje a syntetizuje učivo těchto předmětů v geografickém prostoru střední Evropy a uplatňuje znalosti na regionální úrovni. Hlavní náplní cvičení je celo-semestrální projekt, jehož obsahem je analýza zvolené oblasti v podobě výukového materiálu - spojení odborných témat s didaktickým zpracováním tématu dle regionálního členění.
Student se bude orientovat v problematice propojení fyzické geografie regionů ČR se socioekonomickými charakteristikami.
Předpoklady
Základy fyzické a socio-ekonomické geografie, kartografie a GIS.

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Kolokvium

Zápočet udělen za průběžné vypracování celo-semestrálního projektu v požadovaném termínu a kvalitě. Projekt musí být obhájen formou prezentace. Závěrečná kombinovaná zkouška z probíraných témat - písemný test obsahující otázky k používané terminologii a faktografii (min 50% správnost pro přístup k ústní zkoušce) a ústní část. Výsledná známka je dána kombinací písemné a ústní zkoušky (70% správnost pro splnění).
Doporučená literatura
  • " Holeček M. a kol. Zeměpis České republiky. Nakladatelství České geografické společnosti, Praha.. 2016.
  • Diestler, Radek. Česko v kostce : netradiční vlastivěda pro každého. Vydání první. Praha : Knižní klub, 2017. ISBN 978-80-242-5843-0.
  • Hampl, M. a kol.:. Regionální vývoj: specifika české transformace, evropská integrace a obecná teorie. Praha 2001.
  • Kolektiv. Environmentální výzkum a hrozby 21. století. Karolinum, Praha.. 2021.
  • Kolektiv (2009):. Atlas krajiny České republiky. MŽP Praha a VÚKOZ v.v.i. Průhonice.
  • Kühnlová, H.:. Život v našem regionu. Praktická učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. Praha, Fraus, 64 s. 2012.
  • Kukal, Zdeněk; Němec, Jan,; Pošmourný, Karel. Geologická paměť krajiny. Vyd. 1. Praha : Česká geologická služba, 2005. ISBN 80-7075-654-3.
  • Svobodová, H., Hofmann, E., Věžník, A. Vybrané kapitoly ze socioekonomické geografie České republiky. Masarykova univerzita, Brno. 2013.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr