Předmět: Ekologie půdy

« Zpět
Název předmětu Ekologie půdy
Kód předmětu KAE/EP
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šantrůčková Hana, prof. Ing. CSc.
  • Pechar Libor, doc. RNDr. CSc.
Obsah předmětu
Přednášky se věnují těmto tématům: 1. Funkce půdy v ekosystému (vymezení funkce a srovnání jednotlivých ekosystémů). 2. Tvorba půdy (zvětrávání, hlavní půdotvorné faktory (důraz na vliv hornin). 3. Klasifikace půdy (taxonomie a nomenklatura, používané klasifikační systémy, půdní druhy). 4. Fyzikální vlastnosti půdy (textura, struktura, voda v půdě, teplota, aerace). 5. Půdní koloidy (typy a vlastnosti, výměnné kapacity, sorpce). 6. Půdní reakce (acidita, alkalinita, zasolenost). 7. Půdní organická hmota. 8. Ekologie půdních organismů. 9. Koloběh živin v půdě (dusík, fosfor, síra a mikroelementy). 10. Antropogenní vlivy (obhospodařování, eroze, znečištění) a kvalita půdy.

Studijní aktivity a metody výuky
Demonstrace, Pokus, Individuální konzultace s vyučujícím, Praktická výuka, Případová studie
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 80 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je podat všeobecný přehled o funkcích půdy v suchozemském ekosystému, o tvorbě, vývoji a klasifikaci půd, nejvýznamnějších faktorech určujících vlastnosti půd, o roli půdních organismů v transformaci živin a v jejich uvolňování pro rostliny. Předmět rekapituluje a dále prohlubuje znalosti studenta o fyzikálně-chemických, chemických a biologických dějích v půdě a jejich využití v praktických aplikacích půdoznaleckých, výživářských, agrotechnických a vodohospodářsko-ekologických. Obsah předmětu je upřesněn na začátku semestru tak, aby zohlednil dosavadní znalosti studenta a odborné zaměření jeho dizertační práce. Výuka je založena na samostatném studiu doporučené literatury a individuálních konzultacích s vyučujícím.
Studenti dokáží aplikovat aktivní pracovní přístup a jsou schopni samostatné vědecké činnosti v oboru. Dokáží využívat velké množství relevantních údajů (odborná literatura, vlastní praktické zkušenosti z oboru, zkušenosti expertů), které jsou schopni analyzovat, kriticky hodnotit a vyvodit patřičné závěry. Tyto dovednosti dokáží absolventi aplikovat tvůrčím způsobem v rámci své výzkumné činnosti. Studenti jsou výborně připraveni pro další samostatné vzdělávání a udržování profesního růstu v oboru. Absolventi mají dokonale osvojenu schopnost analytického a syntetického myšlení.
Předpoklady
Tento kurz nemá podobu blokové výuky, vyučuje se v režimu přednášek a cvičení pro studenty prezenční i kombinované formy studia. Studenti jsou schopni samostatné práce v oboru, ale osvojili si i principy týmové spolupráce. Jsou vybaveni schopnostmi formulovat a prezentovat vlastní názory a komunikovat je v rodném jazyce i v některém světovém jazyce. Dokáží bez problémů sdělovat informace, myšlenky, identifikovat problémy a navrhovat možná řešení. Svůj přístup k problému jsou schopni kriticky hodnotit; jsou schopni obhájit si svůj odborný názor s využitím argumentů, které získali studiem i praktickou zkušeností v oboru.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozhovor, Vypracování laboratorních protokolů

Rozsah znalostí odpovídající SZZ na ZF JU. Studenti kombinované formy studia mají v rámci studia stejné povinnosti jako studenti prezenční formy. V blokovém cvičení se student seznámí s odběrem a přípravou půdních vzorků, se základními fyzikálními, chemickými a biologickými metodami a normami používanými při hodnocení kvality půd v ČR a v rámci EU (ISO normy) Na závěr kurzu student připraví s pomocí protokolu " Hodnocení kvality půd" projekt, ve kterém ohodnotí 3 půdy ve vybrané lokalitě v kontextu s podmínkami prostředí a navrhne další způsob managementu. Projekt obhájí v širším kontextu na zkouškovém kolokviu.
Doporučená literatura
  • Coleman, David C.; Crossley, D. A. Fundamentals of soil ecology. 1st ed. San Diego : Academic Press, 1996. ISBN 0-12-179725-2.
  • Paul, Eldor Alvin; Clark, Francis E. Soil microbiology and biochemistry. 2nd ed. San Diego : Academic Press, 1996. ISBN 0-12-546806-7.
  • Šantrůčková, Hana; Kaštovská, Eva,; Bárta, Jiří,; Miko, Ladislav,; Tajovský, Karel. Ekologie půdy. Vydání první. České Budějovice : Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2018. ISBN 978-80-7394-695-1.
  • Weil, Ray R.; Brady, Nyle C. The nature and properties of soils. Fifteenth edition, global edition. Harlow : Pearson, 2017. ISBN 978-1-292-16223-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Aplikovaná a krajinná ekologie (1) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Aplikovaná a krajinná ekologie (1) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -