Předmět: Hydrochemie

« Zpět
Název předmětu Hydrochemie
Kód předmětu KAE/HCH
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hejzlar Josef, doc. Ing. CSc.
  • Pechar Libor, doc. RNDr. CSc.
Obsah předmětu
Tématika výuky zahrnuje limnologické a hydrochemické aspekty ekologie jezer a umělých nádrží, např. koloběhy živin (C, N, P, S), organické hmoty (primární produkce, humusové látky) a dalších prvků (Si, Fe, Mn, Al) v ekosystému "povodí - nádrž/jezero" a vododohospodářské řízení množství a kvality vody v nádržích

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Exkurze
  • Domácí příprava na výuku - 70 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 40 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 24 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 80 hodin za semestr
Výstupy z učení
Limnologie jezer a nádrží, zejména koloběhy živin (uhlík, dusík, fosfor, síra atd.), eutrofizace, transport látek z povodí a matematické modelování hydrodynamiky a kvality vody ve vodních tělesech.
Studenti dokáží aplikovat aktivní pracovní přístup a jsou schopni samostatné vědecké činnosti v oboru. Dokáží využívat velké množství relevantních údajů (odborná literatura, vlastní praktické zkušenosti z oboru, zkušenosti expertů), které jsou schopni analyzovat, kriticky hodnotit a vyvodit patřičné závěry. Tyto dovednosti dokáží absolventi aplikovat tvůrčím způsobem v rámci své výzkumné činnosti. Studenti jsou výborně připraveni pro další samostatné vzdělávání a udržování profesního růstu v oboru. Absolventi mají dokonale osvojenu schopnost analytického a syntetického myšlení.
Předpoklady
Studenti jsou schopni samostatné práce v oboru, ale osvojili si i principy týmové spolupráce. Jsou vybaveni schopnostmi formulovat a prezentovat vlastní názory a komunikovat je v rodném jazyce i v některém světovém jazyce. Dokáží bez problémů sdělovat informace, myšlenky, identifikovat problémy a navrhovat možná řešení. Svůj přístup k problému jsou schopni kriticky hodnotit; jsou schopni obhájit si svůj odborný názor s využitím argumentů, které získali studiem i praktickou zkušeností v oboru.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Kombinovaná zkouška

Rozsah znalostí odpovídající SZZ na ZF JU. Studenti kombinované formy studia mají v rámci studia stejné povinnosti jako studenti prezenční formy.
Doporučená literatura
  • Butorin, Nikolaj Vasil'jevič. Gidrologičeskije i gidrochimičeskije aspekty izučenija vodochranilišč = [Hydrological and hydrochemical aspects of reservoirs research. Borok : Institut biologii vnutrennych vod, 1977.
  • Pitter, Pavel. Hydrochemie. 5. aktualizované a doplněné vydání. Praha : Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2015. ISBN 978-80-7080-928-0.
  • Richtr, Jan; Hejzlar, Josef. Mobilita fosforu v povodí a metody jeho stanovení. České Budějovice, 2008.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Aplikovaná a krajinná ekologie (1) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Aplikovaná a krajinná ekologie (1) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -