Předmět: Hydrologické a klimatické extrémy v krajině

« Zpět
Název předmětu Hydrologické a klimatické extrémy v krajině
Kód předmětu KAE/QHKEK
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Nedbal Václav, Ing. Ph.D.
  • Procházka Jan, Ing. Ph.D.
  • Brom Jakub, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: - Úvod do problematiky klimatických a hydrologických extrémů. Vodní cyklus a přesuny vodních hmot na Zemi. Základní klimatický systém Země, principy a řídící síly pro oběh vody na Zemi. Důsledky planetárního klimatického systému pro středoevropskou krajinu. - Klimatické a meteorologické podmínky střední Evropy a ČR. Historie a současnost způsobů měření meteorologických a hydrologických prvků. - Klima a jeho globální změna. Příčiny a průběh globální změny klimatu a důsledky pro klimatické a hydrologické podmínky střední Evropy a hydrologické extrémy. Modely budoucí globální klimatické změny. - Bioklimatologie. Globální a místní klima, mikroklima. Vliv vegetace na množství vody v krajině a na průběh hydrologických extrémních situací. Voda v krajině a krajinná energetika. Toky vody a energie v krajině ve společných souvislostech, výpar vody a transformace sluneční energie. - Povrchové vody z hlediska množství a z hlediska plošného odtoku a odtoku vodními toky. Modelování odtoku vody z povodí. Povrchové vody, formy jejich výskytu, kvalitativní ukazatele povrchových vod, vliv lidské činnosti na kvalitu povrchových vod a jejich ochrana. - Podzemní vody. Půdní a horninové prostředí a podmínky výskytu podzemních vod, odtok podzemních vod z povodí, kvalita podzemních vod. Vliv lidské činnosti na množství a kvalitu podzemních vod. - Povodně. Situace extrémního nadbytku vody v závislosti na srážkovém úhrnu a stavu krajinného pokryvu. Podmínky vzniku povodně, hodnocení jejího rozsahu. Dopad povodně na kvalitativní parametry vody, ochrana před povodněmi, řešení příčin povodní. - Sucho. Situace extrémního nedostatku vody v závislosti na srážkovém deficitu a stavu krajinného pokryvu. Dopady na zemědělskou činnost, kvalitativní parametry vody, zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Nástroje ke zmírnění dopadů sucha. - Tepelný ostrov města. Vymezení problematiky, principy vzniku, vliv na lokální klima a na zdraví obyvatelstva, hodnocení a možnosti omezení negativního vlivu tepelného ostrova města. - Hydrologické a klimatické extrémy ve světě. Informační zdroje o hydrologických extrémech. Mezinárodní aktivity v omezení negativních vlivů hydrologických a klimatických extrémů. - Legislativa spojená s hydrologickými a klimatickými extrémy. Diskuze o problematice hydrologických a klimatických extrémů a její shrnutí. konzultace aspektů dané problematiky. Cvičení: Metody práce a cvičení s přístroji, využitelnými v meteorologii, klimatologii, hydrologii, hydrochemii a hydrobiologii. Exkurze.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Individuální příprava ke zkoušce, Individuální konzultace s vyučujícím
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 60 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je přiblížit studentům problematiku hydrologických a klimatických extrémů v krajině vznikajících v důsledku změn klimatu a vlivem činnosti člověka v krajině. Výklad bude zaměřen na principy a souvislosti vzniku extrémních hydrologických a klimatických situací, na jejich hodnocení, důsledky, a na možnosti ochrany krajiny před nimi. Budou probrány extrémní meteorologické jevy (přívalové deště, sucho) i extrémy v prostředí povrchových vod co do jejich kvantity (povodně) i kvality (znečištění povrchových vod řasami a sinicemi). Součástí náplně předmětu bude shrnutí negativního působení lidských aktivit na krajinu a její funkce, na množství a kvalitu vody v krajině a na některé další aspekty životního prostředí.
Studenti získají komplexní pohled na problematiku životního prostředí, ve kterém je kladen důraz na propojení jednotlivých dějů v prostředí a jejich vzájemné ovlivňování.
Předpoklady
Základy ekologie, krajinné ekologie, základy přírodních věd (chemie, meteorologie), základní přehled o právním prostředí České republiky v oblasti ochrany životního prostředí.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Student musí mít přehled o základních poznatcích v oboru meteorologie, klimatologie a hydrologie. Dále musí student prokázat schopnost promýšlet a vysvětlit problematiku klimatických a hydrologických extrémů v krajině
Doporučená literatura
  • Acot, Pascal. Historie a změny klimatu : od velkého třesku ke klimatickým katastrofám. 1. vyd. Praha : Karolinum, 2003. ISBN 80-246-0869-3.
  • Barros, Vicente; Mráz, Ivan; Pšenička, Petr; Rožnovský, Jaroslav. Globální změna klimatu. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 2006. ISBN 80-204-1356-1.
  • Behringer, Wolfgang; Cinke, Vladimír; Brázdil, Rudolf,; Kotyza, Oldřich. Kulturní dějiny klimatu : od doby ledové po globální oteplování. Vyd. [české] 1. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2010. ISBN 978-80-7432-022-4.
  • Braniš, Martin,; Hůnová, Iva. Atmosféra a klima : aktuální otázky ochrany ovzduší. Vyd. 1. V Praze : Karolinum, 2009. ISBN 978-80-246-1598-1.
  • Brázdil, R., Trnka, M. (eds.). Historie počasí a podnebí v Českých zemích. minulost, současnost, budoucnost. Brno: Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i., 2015.
  • Čížková, Hana,; Vlasáková, Libuše; Květ, Jan. Mokřady : ekologie, ochrana a udržitelné využívání. Vydání první. České Budějovice : Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2017. ISBN 978-80-7394-658-6.
  • Fagan, Brian; Vereš, Pavel. Malá doba ledová : jak klima formovalo dějiny v letech 1300-1850. Vyd. 1. Praha : Academia, 2007. ISBN 978-80-200-1457-3.
  • Hartman, Pavel; Přikryl, Ivo,; Štědronský, Eduard. Hydrobiologie. 3., přeprac. vyd. Praha : Informatorium, 2005. ISBN 80-7333-046-6.
  • Hejný, Slavomil; Adamec, Lubomír. Rostliny vod a pobřeží. Praha : East West Publishing Company : East West Publishing Praha, 2000. ISBN 80-7219-000-8.
  • Houghton, John Theodore. Globální oteplování. 1. vyd. Praha : Academia, 1998. ISBN 80-200-0636-2.
  • Just, Tomáš; Šámal, Vladimír; Dušek, Martin; Fischer, David,; Karlík, Petr,; Pykal, Jiří. Revitalizace vodního prostředí. Praha : Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, 2003. ISBN 80-86064-72-7.
  • Just, Tomáš. Vodohospodářské revitalizace a jejich uplatnění v ochraně před povodněmi. Praha : Český svaz ochránců přírody, 2005. ISBN 80-239-6351-1.
  • Kadrnožka, Jaroslav. Globální oteplování Země : příčiny, průběh, důsledky, řešení. Vyd. 1. Brno : VUTIUM, 2008. ISBN 978-80-214-3498-1.
  • Králová, Helena. Řeky pro život : revitalizace řek a péče o nivní biotopy. Brno : Veronica, 2001. ISBN 80-238-8939-7.
  • Kravčík, M. a kol. Voda pre ozdravenie klímy ? Nová vodná paradigma.. Municipalia, Žilina., 2007.
  • Langhammer, J. Povodně a změny v krajině. Praha: Univ. Karlovy v Praze, Přírodovědecká fakulta., 2007. ISBN 978-80-86561-86-8.
  • Marek, M.V. a kol. Uhlík v ekosystémech ČR v měnícím se klimatu. Academia, Praha., 2011.
  • Svoboda, J. a kol. Velká kniha o klimatu zemí Koruny české. Regia, Praha., 2003.
  • Tolasz, Radim. Atlas podnebí Česka = Climate atlas of Czechia. 1. vyd. Praha : Český hydrometeorologický ústav ; Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2007. ISBN 978-80-86690-26-1.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr