Předmět: Pěstování rostlin v organickém zemědělství

« Zpět
Název předmětu Pěstování rostlin v organickém zemědělství
Kód předmětu KAES/PROZ
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Konvalina Petr, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah předmětu vychází z cílů předmětu a bude přizpůsoben dle tématu zpracovávané doktorské práce studenta. Kromě doporučené literatury jsou studijními oporami mezinárodní recenzované publikace z databází Web of Knowledge, SCOUPUS a další.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou), Individuální konzultace s vyučujícím
  • Semestrální práce - 100 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 150 hodin za semestr
Výstupy z učení
Aktuální vývoj ekologického zemědělství z globálního a regionálního pohledu. Agrární politika ve vztahu k ekologické rostlinné produkci. Zásady přechodu na ekologickou rostlinnou produkci, systém kontroly a certifikace. Tradiční a inovativní metody udržování a zvyšování půdní úrodnosti a výživy rostlin. Biologická rozmanitost a agrobiodiverzita. Opatření ekologické intenzifikace. Zásady střídání rostlin v osevních postupech a alternativní pěstební technologie (např. intercropping). Povolené metody ochrany rostlin se zaměřením na progresivní inovativní postupy a biologickou ochranu. Zásady šlechtění odrůd pro ekologické zemědělství, systém registrace odrůd a množení osiv v ekologickém zemědělství. Zásady volby odrůd a pěstebních technologií s důrazem na plodiny podstatné pro zpracování disertační práce studenta (obilniny, pseudoobilniny, okopaniny, olejniny, luskoviny, polní zeleniny, léčivé a aromatické rostliny, pícniny na orné půdě).
Osvojení si principů rostlinné produkce v ekologickém zemědělství se specifickým zaměřením na využívání široké škály plodin v osevních postupech, včetně maloobjemových plodin.
Předpoklady
Ukončení vysokoškolského magisterského nebo inženýrského studia

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor, Seminární práce

Práce s textem Individuální studium ke zkoušce Práce s multimediálními zdroji Individuální konzultace s vyučujícím Vypracování seminární práce na zadané téma Prezentace seminární práce
Doporučená literatura
  • Finckh, Maria R.; Bruggen, A. H. C. van,; Tamm, Lucius. Plant diseases and their management in organic agriculture. St. Paul : The American Phytopathological Society, 2015. ISBN 978-0-89054-476-1.
  • Konvalina, Petr. Pěstování rostlin v ekologickém zemědělství. 1. vyd. Č. Budějovice : ZF JU, 2007. ISBN 978-80-7394-031-7.
  • Lammerts van Bueren, Edith,; Myers, James R. Organic crop breeding. 1st ed. Ames : Wiley-Blackwell, 2012. ISBN 978-0-4709-5858-2.
  • Moudrý, Jan. Alternativní plodiny. 1. vyd. Praha : Profi Press, 2011. ISBN 978-80-86726-40-3.
  • Šarapatka, Bořivoj; Urban, Jiří. Ekologické zemědělství v praxi. Šumperk : PRO-BIO, 2006. ISBN 978-80-903583-0-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr