Předmět: Precizní zemědělství

« Zpět
Název předmětu Precizní zemědělství
Kód předmětu KAES/PZ
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Moudrý Jan, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Předmět zahrnuje především pěstitelské aspekty precizního zemědělství. - Možnosti využívání geografických informačních systémů (GIS) při pěstování polních plodin. - Metody hodnocení prostorové heterogenity (remote sensing, výnosové mapy, vzorkování půdy, půdní scanner). - Metody hodnocení a význam časové dynamiky produkčních procesů, využití modelů růstu a vývoje porostů polních plodin. - Statistické metody a interpolační techniky pro precizní zemědělství. - Tvorba a využití management zón. - Zpracování a interpretace výsledků získaných snímkováním, vzorkováním a monitorováním, tvorba aplikačních map. - Variabilní pěstitelská opatření pro optimalizaci abiotických faktorů (výživa, závlahy) a biotických faktorů (plevele, choroby, škůdci). - Posouzení ekonomických a environmentálních přínosů metod precizního zemědělství. - Faktory ovlivňující realizaci metod precizního zemědělství v praxi, možnosti a perspektivy dalšího rozvoje. - Ukázky aplikace technologií precizního zemědělství v zemědělské praxi.

Studijní aktivity a metody výuky
Práce s textem (učebnicí, knihou), Práce s multimediálními zdroji (texty, internet, IT technologie)
  • Semestrální práce - 60 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 80 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 90 hodin za semestr
Výstupy z učení
Naučit studenty efektivně využívat moderní technologie k řešení problémů prostorové heterogenity pozemků a časové dynamiky produkčních procesů při pěstování polních plodin v setrvalých systémech rostlinné produkce. Seznámit je s nejnovějšími poznatky v oblasti precizního zemědělství a možnostmi zvýšení ekonomické efektivnosti pěstitelských opatření včetně snížení jejich negativních dopadů na životní prostředí.
Schopnost aplikovat poznatky a zkušenosti v další práci Ability to apply knowledge and experience in further work
Předpoklady
Ukončení vysokoškolského magisterského nebo inženýrského studia přírodovědného resp. zemědělského zaměření

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Standardní znalosti z oboru agroekologie a precizní zemědělství
Doporučená literatura
  • Bryson, R.:. Remont sensing in agriculture.
  • Godwin, R. J., Wood, G. A., Taylor, J. C., Knight, S. M., Welsh, J. P. Precision farming of cereal crops: A review of a six year experiment to develop management guidelines..
  • Heege, H. J. Specific Concepts and Sensing Methods: Applications and Results.
  • Křen, J.- Lukas,V.- Svobodová, I.- Dryšlová, T.- Míša, P.- Neudert, L. Possibilities of cereal canopy assessment by using the NDVI. Precision agriculture.
  • Zemek, František. Letecký dálkový průzkum Země : teorie a příklady hodnocení terestrických ekosystémů. Vyd. 1. Brno : Centrum výzkumu globální změny AV ČR, 2014. ISBN 978-80-87902-07-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Agroekologie (1) Kategorie: Zemědělství a lesnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Agroekologie (1) Kategorie: Zemědělství a lesnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -