Předmět: Ekoenergetika

« Zpět
Název předmětu Ekoenergetika
Kód předmětu KAES/QEKOE
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bernas Jaroslav, doc. Ing. Ph.D.
  • Kolář Ladislav, prof. Ing. DrSc.
Obsah předmětu
Seznámení studentů s udržitelnou energetickou politikou, principy využití obnovitelných zdrojů energie, především biomasy. 1. Udržitelný rozvoj a energetika, historický vývoj a současnost. 2. Energetická politika EU a ČR. 3. Rozdělení obnovitelných zdrojů energie. 4. Environmentální, ekonomické a sociální aspekty fytoenergetiky. 5. Mechanické, fyzikální a chemické vlastnosti fytomasy, příprava fytopaliv, výhřevnost, emise. 6. Základní způsoby získávání energie z fytomasy suchou cestou (spalování, zplyňování, pyrolýza). 7. Získávání energie z fytomasy mokrou cestou (biochemickými metodami, etanol, bioplyn). 8. Získávání energie z fytomasy chemickými metodami (kapalná biopaliva). 9. Využití běžných plodin pro energetické účely. 10. Pěstování energetických rostlin (jednoleté, vytrvalé, byliny). 11. Pěstování rychle rostoucích dřevin. 12. Solární energie, energie větru, vodní energie. 13. Využití tepelných čerpadel, geotermální energie a další OZE. 14. Úspory energie, nízkoenergetické stavby, pasivní domy, rekuperace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická), E-learning, Individuální příprava ke zkoušce, Exkurze, Práce s multimediálními zdroji (texty, internet, IT technologie), Praktická výuka
  • Příprava na zápočet - 30 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 16 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 70 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 10 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty s obecnou problematikou získávání energie z obnovitelných zdrojů a to primárně z fytomasy, s jejím využíváním a s snižováním zátěže životního prostředí. Kurz dále poskytuje informace o spektru a základní biologické charakteristice rostlinných druhů využívaných v podmínkách ČR k účelu přímého spalování či účely bioplynových stanic. Informuje o agroekologických nárocích hlavních druhů poskytujících energetickou fytomasu, shrnuje problematiku optimální agrotechniky perspektivních rostlinných druhů a řeší kvantitativní a kvalitativní parametry fytomasy, jejich energetické, ekonomické a environmentální aspekty.
Student získá způsobilost rozhodovat o vhodnosti implementace energetických rostlin do osevních postupů pro konkrétní podmínky, dovede pěstovat rostliny pro energetické využití, má přehled o principech fungování a metodách transformace energie z biomasy a o nebiologických OZE. Absolventi kurzu rovněž získají informace o maximalizaci výnosu a kvality produkce pro dané využití při respektování zásad správné zemědělské praxe.
Předpoklady
Základní znalost obecné agrotechniky, primární produkce rostlinné, fyziologie rostlin, výživy a ochrany rostlin, ekosystémových služeb a ekologie.

Hodnoticí metody a kritéria
Systematické pozorování studenta, Kombinovaná zkouška, Test, Rozbor kvalifikační práce

Účast na cvičeních, přednáškách, seminářích a exkurzích, zpracování a prezentace individuální práce Požadavky ke zkoušce: Písemný test, rozbor a ústní zkouška
Doporučená literatura
  • Brož, K. Obnovitelné zdroje energie. Symposium servis Praha, 1999.
  • Klobušník, L., Hlínková, I. Energetické koncepce.. Energy centre Č. Budějovice, 1999.
  • Malaťák, Jan; Vaculík, Petr. Biomasa pro výrobu energie : vědecká monografie. Vyd. 1. Praha : Česká zemědělská univerzita v Praze, 2008. ISBN 978-80-213-1810-6.
  • Moudrý, J., Strašil, Z. Energetické plodiny v ekologickém zemědělství. Spolek poradc§ v ekologickém zemědělství, Hradec Králové, 1998.
  • MUSIL, Petr. Globální energetický problém a hospodářská politika: se zaměřením na obnovitelné zdroje.. Praha, 2009. ISBN 978-80-7400-112-3.
  • PASTOREK, Zdeněk, Jaroslav KÁRA a Petr JEVIČ. Biomasa: obnovitelný zdroje energie.. Praha: FCC PUBLIC,, 2004. ISBN 80-86534-06-5.
  • PASTOREK, Zdeněk, Jaroslav KÁRA a Petr JEVIČ. Biomasa: obnovitelný zdroje energie.. Praha, 2004. ISBN 80-86534-06-5.
  • Petříková, V. et al. Energetické plodiny.. Profi Press, Praha, 2006.
  • Šafránek, J. Komplexní snižování energetické náročnosti budov. Symposium servis Praha, 1997.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Agroekologie - Péče o krajinu (2017) Kategorie: Zemědělství a lesnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Agroekologie - Ekologické zemědělství (2017) Kategorie: Zemědělství a lesnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Trvale udržitelné systémy hospodaření v krajině (2010) Kategorie: Zemědělství a lesnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní