Předmět: Trvale udržitelná produkce rostlinná

« Zpět
Název předmětu Trvale udržitelná produkce rostlinná
Kód předmětu KAES/TUPR
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Konvalina Petr, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah předmětu bude upřesněn vyučujícím na začátku semestru tak, aby respektoval téma dizertační práce a jeho odborné směrování. Výuka spočívá zejména v samostudiu z doporučené literatury a individuálních konzultací studenta s vyučujícím. Studijní předmět zahrnuje zejména tato témata: 1. konvenční/integrovaná/ekologická rostlinná produkce - základní východiska 2. agrotechnické postupy pro udržitelné a ekologické zemědělství 3. systém regulace škodlivých činitelů v udržitelném a ekologickém zemědělství 4. moderní technologie v systému udržitelného a ekologického zemědělství 5. pěstování hlavních polních plodin v udržitelném a ekologickém zemědělství 6. alternativní plodiny v udržitelném a ekologickém zemědělství 7. vliv systému hospodaření se sníženými vstupy na jakost produkce Součástí studia jsou exkurze do podniků ekologické zemědělské výroby a vypracování seminární práce, která slouží jako podklad pro ústní zkoušku z předmětu. Zadání práce volí vyučující tak, aby ji student mohl využít jako jeden z podkladů pro dizertační práci.

Studijní aktivity a metody výuky
E-learning, Individuální konzultace s vyučujícím
  • Domácí příprava na výuku - 220 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět dále prohlubuje znalosti studenta v oblasti rostlinné produkce v systému udržitelného a ekologického zemědělství a seznamuje ho s metodologií této oblasti.
Ve srovnání s podobně zaměřenými předměty na bakalářské a magisterské úrovni disponuje absolvent doktorského předmětu znalostmi, které jdou ve vybraných nosných tématech více do hloubky a pokrývají složitější a širší aspekty problematiky.
Předpoklady
Schopnost studentů samostatně nastudovat odbornou a vědeckou literaturu k danému tématu, diskutovat o ní a zjištěné informace začlenit do kontextu vlastního výzkumu.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Výuka je založena na samostatném studiu doporučené literatury, které je usměrňováno na konzultacích s vyučujícím. Součástí studia je vypracování seminární práce, která slouží jako podklad pro ústní zkoušku z předmětu. Zadání seminární práce volí vyučující tak, aby student mohl využít získané znalosti při zpracování disertace.
Doporučená literatura
  • Bečka, David; Bečková, Lucie; Capouchová, Ivana,; Dvořák, Petr; Fišer, Martin; Haberle, Jan,; Hamouz, Karel,; Hájková, Miroslava; Honsová, Hana; Hýbl, Miroslav,; Janovská, Dagmar,; Káš, Martin; Král, Martin; Konvalina, Petr,; Kuchtová, Perla; Moudrý, Jan,; Suchý, Karel; Štěrba, Zdeněk,; Tomášek, Jaroslav,; Urban, Jaroslav; Zrcková, Monika. Plant growing in organic farming. Edition: 2nd. České Budějovice : University of South Bohemia in České Budějovice, 2017. ISBN 978-80-7394-670-8.
  • Finckh, Maria R.; Bruggen, A. H. C. van,; Tamm, Lucius. Plant diseases and their management in organic agriculture. St. Paul : The American Phytopathological Society, 2015. ISBN 978-0-89054-476-1.
  • Konvalina, Petr. Pěstování rostlin v ekologickém zemědělství. 1. vyd. Č. Budějovice : ZF JU, 2007. ISBN 978-80-7394-031-7.
  • Lacko-Bartošová, Magdaléna. Udržateľné a ekologické poľnohospodárstvo. 1. vyd. Nitra : Slovenská poľnohospodárska univerzita, 2005. ISBN 80-8069-556-3.
  • Lammerts van Bueren, Edith,; Myers, James R. Organic crop breeding. 1st ed. Ames : Wiley-Blackwell, 2012. ISBN 978-0-4709-5858-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr