Předmět: Legislativa ochrany přírody v ČR a EU

« Zpět
Název předmětu Legislativa ochrany přírody v ČR a EU
Kód předmětu KBD/LOP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Stejskal Vojtěch, doc. JUDr. Ph.D.
  • Snopková Tereza, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Vznik a vývoj právní úpravy - Příčiny, cíle, předmět právní ochrany, postavení v systému práva životního prostředí - Právní úprava ochrany fauny a flóry v rámci obchodování s ohroženými druhy podle CITES - Právní úprava ochrany stanovišť, ekosystémů a krajiny - Úmluvy na ochranu přírody typu hard law, soft law - Dohody globálního, regionálního, bilaterálního charakteru - Akční programy a strategie na ochranu přírody - Vládní a nevládní organizace v oblasti ochrany přírody - Plnění závazků z mezinárodní úpravy ochrany přírody Českou republikou - Právní úprava ochrany přírody v Evropské unii, základní principy, primární a sekundární prameny - Soustava Natura 2000 v EU a v ČR - Druhová a územní ochrana v české legislativě - Právní režim provozování zoologických zahrad a záchranných stanic - Posuzování vlivů projektů a koncepcí na ptačí oblasti a evropsky významné lokality - Judikatura Evropského soudního dvora v oblasti ochrany přírody.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 90 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 34 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy právní úpravy legislativy na ochranu přírody a krajiny, rostlinstva a živočišstva v mezinárodním, evropském komunitárním a českém právním systému, a to z pohledu teorie i praktické aplikace.
Způsobilost rámcově hodnotit příčiny, cíle, předmět právní ochrany, postavení v systému práva životního prostředí. Zaměření na: právní ochranu fauny a flóry v rámci obchodování s ohroženými druhy podle CITES, dále ochrany stanovišť, ekosystémů a krajiny. Orientace v právní úpravě ochrany přírody v EU a ČR.
Předpoklady
Nejméně 80% účast na výuce, aktivní podíl na diskuzích.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Znalost právních úprav ochrany přírody v ČR a EU. Zásady obchodování s ohroženými druhy podle CITES, právní úprava ochrany stanovišť, ekosystémů a krajiny. Úmluvy na ochranu přírody, dohody globálního, regionálního, bilaterálního charakteru, akční programy a strategie na ochranu přírody. Soustava Natura 2000 v EU a v ČR - Druhová a územní ochrana v české legislativě. Právní režim provozování zoologických zahrad a záchranných stanic. Posuzování vlivů projektů a koncepcí na ptačí oblasti a evropsky významné lokality. Judikatura Evropského soudního dvora v oblasti ochrany přírody.
Doporučená literatura
  • Damohorský, M. a kol. Právo životního prostředí. 1.vyd.,. Praha, 2003.
  • Kružíková, E. a kol. Právo životního prostředí Evropských společenství. Praktický průvodce. Praha, Linde a.s, 2003.
  • Stejskal, V. Jak vypadá v České republice půl roku po vstupu do Evropské unie v teorii a praxi transpozice a implementace evropských směrnic na ochranu přírody. České právo životního prostředí, 2004.
  • Šturma, P a kol. Mezinárodní právo životního prostředí. I.část (obecná),. Eva Rozkotová - IFEC, 2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Biologie a ochrana zájmových organismů (2016) Kategorie: Zemědělství a lesnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní