Předmět: Geoinformatika a kartografie

« Zpět
Název předmětu Geoinformatika a kartografie
Kód předmětu KBE/046
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v zimním semestru.
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hais Martin, RNDr. Ph.D.
  • Grill Stanislav, Mgr.
Obsah předmětu
Obsah přednášek: 1. Vymezení a definice geoinformatiky, kartografie a dálkového průzkumu Země 2. Historie kartografie a mapování v ČR, staré mapy našeho území 3. Zobrazování zemského povrchu na mapách, kartografické zobrazení, souřadnicové systémy a jejich použití v GIS 4. Obsah a náplň mapy 5. Kartografické vyjadřovací prostředky 6. Metody kartografické vizualizace v GIS 7. Popis v mapě, písmo - jeho použití a zásady umisťování 8. Kartografická generalizace a její metody v GIS 9. Digitální kartografie a GIS - rastrový a vektorový datový model 10. Tvorba digitálních dat, data pro kartografickou vizualizaci 11. Tvorba map v prostředí GIS - současné postupy tvorby mapy 12. Analytické nástroje a funkce v GIS pro vizualizaci a tvorbu kartografických výstupů 13. Dálkový průzkum Země Obsah cvičení/semináře: Praktické cvičení vybraných okruhů z přednášek, zpracování kartografických výstupů pomocí GIS a grafických programů na PC.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Praktická výuka
  • Semestrální práce - 30 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 20 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poznat základy geoinformatiky a kartografie. V přednáškách je kladen důraz na teoretické základy geoinformatiky, principy datových struktur a analytických metod v GIS a základní postupy tvorby kartografických děl. Cvičení seznamuje studenta s praktickými aspekty geoinformatiky a kartografie - dovednostmi, jak vhodně vizualizovat prostorová data, jak vytvořit mapu a jak ji správně číst a používat. Předmět vede studenty k tomu, aby dokázali zvolit správné kartografické vyjadřovací prostředky dle účelu mapy a používat vhodné nástroje v GIS pro vizualizaci prostorových dat.
Student má teoretické a praktické znalosti pro tvorbu map a využití prostorových dat
Předpoklady
Základní znalost práce s PC

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Zápočet udělen za průběžné vypracování zadaných praktických (samostatných) úkolů ze cvičení v požadovaném termínu a kvalitě. Závěrečná kombinovaná zkouška z probíraných témat - písemný test obsahující otázky k používané terminologii, teoretickým základům geoinformatiky a kartografie (min 50% správnost pro přístup k ústní zkoušce) a ústní část ověřující pochopení používaných metod. Výsledná známka je dána kombinací písemné a ústní zkoušky (70% správnost pro splnění).
Doporučená literatura
  • " Burrough, P. A., 2015. Principles of geographical information systems. Oxford University Press..
  • " Čapek, R. a kol. 1992. Geografická kartografie. Praha, SPN.
  • " Kraak, M.J., Ormeling, F. (2003). Cartography. Visualization of Geospatial Data. Harlow. Prentice Hall, Pearson Education.
  • " Voženílek, V., Kaňok, J. a kol. (2012). Metody tematické kartografie: vizualizace prostorových informací. Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci..
  • " Wegmann, M. (2020). An introduction to spatial data analysis: remote sensing and GIS with open source software. Pelagic Publishing.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr