Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Obsah přednášek: Základní fyzikální vlastnosti půd, elementární (prvkové) složení půd a půdotvorných substrátů. Struktura a funkce agregátů v půdě, uspořádání půdních částic. Voda v půdě, půdní roztok, rozpouštění a srážení sloučenin v půdním prostředí, pohyb látek rozpuštěných ve vodě, interakce půdního roztoku s organismy. Půdní vzduch, jeho složení, pohyb půdního vzduchu, interakce půdního vzduchu s organismy. Složení půdy ve vztahu k potřebám rostlin, sorpce v půdě, sorpční komplex, koagulace a peptizace. Složení minerální části půdy. Jílové minerály, koloidní oxidy a hydroxidy, železo a hliník. Koloběhy prvků v půdním prostředí. Organická hmota v půdě. Obsah humusu v různých půdních typech, kvalitativní složení humusu. Chemické vlastnosti koloidních humusových částic, komplexační a fyziologické vlastnosti humusových látek. Frakční složení půdní organické hmoty, organominerální komplexy. Přednášky budou poskytnuty studentům ke studiu v elektronické podobě. Obsah cvičení: Odběr vzorků půdy pro zjišťování fyzikálních a chemických vlastností půd, stanovení vybraných půdních fyzikálně-chemických parametrů pomocí laboratorních metod a přístrojů (elementární analýza, plynová chromatografie, průtoková analýza (FIA), analýza rozpuštěných forem uhlíku atd.). Seminární práce: Na téma dle výběru studenta nebo dle doporučení garanta kurzu, písemná forma a prezentace ostatním účastníkům kurzu K seminární práci budou poskytnuty články, pokud si student sám nevybere vlastní téma a sám nevyhledá vhodnou literaturu.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou), Písemná práce (např. u souborných zkoušek, klauzur), Laboratorní práce, Individuální příprava ke zkoušce, Práce s multimediálními zdroji (texty, internet, IT technologie)
- Příprava na zkoušku
- 30 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 30 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 30 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 70 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Dát do souvislostí neživé složky půdy (minerální částice, mrtvá organická hmota, voda, vzduch) se složkami živými (mikroorganismy, živočichové, vegetace). Pochopit, jak se tyto složky vzájemně ovlivňují a jaký vliv mají fyzikálně-chemické vlastnosti půd na živé organismy, na přeměny prvků v půdě, na dostupnost živin a naopak. Seznámení s vybranými metodami stanovení chemických a fyzikálních vlastností půd.
Absolventi budou schopni orientovat se v problematice půdní chemie a fyziky, porozumí interakcím mezi fyzikálně-chemickými vlastnostmi půd a živými organismy v půdě
|
Předpoklady
|
Jako prerekvizity jsou vhodné tyto kurzy: Ekologie půdy, Biogeochemické cykly
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Test
Aktivní účast během celého kurzu (zejména při vypracování vlastní seminární práce, její prezentace, ale i diskuse s ostatními účastníky nad tématy a obsahem jiných seminárních prací, přítomnost a aktivní účast na cvičeních) Vypracování seminární práce a její prezentace Splnění zápočtu (praktika), aktivní účast během celého kurzu
|
Doporučená literatura
|
-
Page A.L.: Methods of soil analysis, Madison, Wisconsin USA, 1982..
-
Tan, K. H.: Principles of Soil Chemistry. Marcel Dekker Inc., New York 1993..
-
Zbíral, J. a kol.: Analýza půd. ÚKZÚZ, Brno, 1997..
-
Brady, Nyle C.; Weil, Ray R. The nature and properties of soils. 12th ed. Upper Saddle River : Prentice-Hall, 1999. ISBN 0-13-852444-0.
-
Reddy, K. R.; DeLaune, R. D. Biogeochemistry of wetlands : science and applications. Boca Raton : CRC/Taylor & Francis, 2008. ISBN 978-1-56670-678-0.
-
Sposito, Garrison. The chemistry of soils. 2nd ed. New York : Oxford University Press, 2008. ISBN 978-0-19-531369-7.
-
Šantrůčková, Hana; Kaštovská, Eva,; Bárta, Jiří,; Miko, Ladislav,; Tajovský, Karel. Ekologie půdy. Vydání první. České Budějovice : Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2018. ISBN 978-80-7394-695-1.
-
Šimek, Miloslav. Základy nauky o půdě. 1, Neživé složky půdy. 2. upravené a rozšířené vydání. České Budějovice : Biologická fakulta Jihočeské univerzity, 2005. ISBN 80-7040-747-6.
|