Předmět: Praktické cvičení z Geografie 2

« Zpět
Název předmětu Praktické cvičení z Geografie 2
Kód předmětu KBE/615
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v letním semestru.
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hais Martin, RNDr. Ph.D.
  • Grill Stanislav, Mgr.
Obsah předmětu
1. Získávání geografických dat na internetu - informační databáze, extrakce dat do tabulek, úprava dat pro kartografické zpracování, propojení tabulárních dat a gis vrstvy 2. Kartografický produkt (mapa, schéma, model, globus) pro vizualizaci jevů a objektů v prostoru - tematická mapa pro výuku regionální geografie (mapa jako počátek vyučovací hodiny) 3. Základy zpracování a použití vektorové a rastrové grafiky - náčrt, plánek, diagram pro představení problematiky studentům 4. Fotografie jako metoda terénní práce geografa - časosběrná fotografie, kompozice a měřítko ve fotografii, fotografie jako podklad pro kartografickou vizualizaci 5. Tematické zpracování sociálně-geografické problematiky (analýza a vizualizace) - např. dopravní dostupnost krajského města, rozložení vybraných objektů v ČR (obchodní centra a jejich zázemí, malé pivovary, turistické objekty a jejich návštěvnost, vybrané úřady a jejich spádovost ?), analýza dopravních nehod a srážek se zvěří, vývoj opuštěných území (brownfield) ve městech, charakteristika regionů dle náboženské příslušnosti apod. 6. Tematické zpracování fyzicko-geografické problematiky (analýza a vizualizace) - např. vývoj teplot v časové řadě pro vybraný světový region, desertifikace, úbytek tropických pralesů, fragmentace a zonace národních parků v ČR a jeho dopady na ochranu přírody, záplavové území řeky a jeho role při povodních apod. 7. Město, ve kterém žiji. Pozorování a popis klimatických, demografických, turistických, dopravních, volnočasových, ekonomických jevů ve městě. Jejich rozmístění, význam a možnosti rozvoje. 8. Krajina kolem nás. Můj region. Regionalizace a "hranice" kolem nás. 9. Systém ochrany přírody u nás a ve světě - organizace, chráněná území, "zelená" politika, historie a vývoj 10. Životní prostředí a člověk jako hlavní původce změn. Environmentální chování a aktivní občanství. 11. Mediální svět versus svět kolem nás. Jak svět médií ovlivňuje naše vnímání okolí a zároveň naše interakce s krajinou kolem nás. 12. Lidská práva v kontextu dnešního světa. Globální rozvojové problémy, jejich příčiny a důsledky pro naše postoje. 13. Prezentace seminárních prací I. 14. Prezentace seminárních prací II.

Studijní aktivity a metody výuky
Praktická výuka
  • Semestrální práce - 40 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 10 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cíle předmětu: Cílem předmětu je získání praktických dovedností pro "geografický" popis jevů a prostoru kolem nás s důrazem na zlepšení výuky geografie. V semináři budou diskutovány vybraná témata geografie a jejich možné zařazení ve výuce středoškolské geografie ve formě vizualizace prostorové informace (tvorba mapy, webové prezentace, praktické pomůcky pro výuku apod.).
Student dokáže použít získané teoretické znalosti ve výuce
Předpoklady
základní práce s PC

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

úspěšné vypracování zadaných cvičení
Doporučená literatura
  • časopisy:. Dnešní svět.
  • časopisy:. Geografické rozhledy.
  • Kartografické a datové výstupy ve zpravodajství. TV, internet, noviny a časopisy.
  • Mitchell, Andy. The ESRI guide to GIS analysis. Vol. 1, Geographic patterns & relationships. Redlands : ESRI Press, 1999. ISBN 1-879102-06-4.
  • Mitchell, Andy. The ESRI guide to GIS analysis. Vol. 2, Spatial measurements statistics. Redlands : ESRI Press, 2005. ISBN 1-58948-116-X.
  • Prokop, Daniel. Slepé skvrny : o chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti. Druhé, rozšířené vydání. Brno : Host, 2020. ISBN 978-80-275-0308-7.
  • Voženílek, V.:. Metody tematické kartografie - vizualizace prostorových jevů. Univerzita Palackého, Olomouc, 216 s., 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr