Předmět: Česká literatura 19. století I

« Zpět
Název předmětu Česká literatura 19. století I
Kód předmětu KBH/IXSB1
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Zelenka Miloš, prof. PhDr. DrSc.
Obsah předmětu
1. Charakteristika, periodizace a typologie národního obrození - konfrontace jednotlivých přístupů; 2. Základní rysy literatury a kultury v letech 1770-1856; 3. Epocha J. Dobrobského: jazykové a historické obrazy, básnické almanachy, prozodické spory, základy slavistiky; 4. Charakteristika osvícenství, literárního baroka, klasicismu a sentimentalismu (preromantismu); 5. Jungmannova generace (poezie, próza, drama a literární kritika); 6. Preromantismus a jeho poetika (J. Kollár, rkp.falza, M.Z. Polák ad.); 7. Subjektivní romantismus K.H. Máchy a jeho současníků a následovníků; 8. Žánrový synkretismus a směrová hybridizace v díle J.K. Tyla, K.J. Erbena, B. Němcové a K.H. Borovského; 9. Česko-slovenské literární vztahy; 10. Počátky a formování historické prózy a historického dramatu; 11. Česká literatura 1. poloviny 19. století a její středoevropské, slovansko-neslovanské souvislosti; 12. Úloha jazyka a národního vědomí při utváření modelu národní kultury; 13. Rok 1848 a jeho význam pro českou společnost, kulturu a literaturu; 14. Nástup realistických tendencí v české literatuře 40. let 19. století a první vlna oscilace romantismu s realistickými prvky.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Přednáška mapuje základní vývojové tendence a stylové a žánrové transformace v české literatuře r. 1770-1848, a to v kontextu evropské literatury v středoevropských souvislostech. Bude sledovat českou literaturu tohoto období z hlediska, jak esteticky i myšlenkově reflektovala utváření moderního (státotvorného) národa v 19. století a také, jak vytvářela a modifikovala modely národní kultury. Interpretačně se přednáška zaměří na prolínání dobových uměleckých prvků v konkrétních slovesných textech a v jednotlivých literárních směrech, často koexistujících paralelně vedle sebe nebo se vzájemně prolínajících tématech.
Široký, detailní i globální přehled o literatuře a hlavních vývojových tendencích uvedeného období i o sekundární literatuře k dané tématice. Schopnost interpretace klíčových vybraných literárních děl.
Předpoklady
Předmět předpokládá základní vstupní znalosti oboru bohemistiky.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Aktivní účast na přednášce.
Doporučená literatura
  • Bojtár, E.:. "Vysmívali sme si vlasť a národ ?" Osvietenstvo a romantizmus v stredo- a východoevropskych literatúrach. Ústav svetovej literatury SAV, Bratislava 2010. ISBN 978-80-8095-060-6.
  • Cornis, M.-Pope-Neubauer, J. (eds.):. History of the Literary Cultures of East-Central Europe I, Amsterdam-Philadelphia 2004.
  • Haman, A.:. Trvání v proměně. Česká literatura 19. století. Praha, Arsci 2007. ISBN 978-80-86078-71-7.
  • Holý, J. - Janáčková, J. - Lehár, J. - Stich, A.:. Česká literatura od počátků k dnešku. Praha, Nakladatelství Lidové noviny 1998. ISBN 80-7106-308-8.
  • Macura, V.:. Znamení zrodu : české národní obrození jako kulturní typ. Praha-Jinočany, H & H 1995. ISBN 80-85787-74-1.
  • Štěpánek, V.:. Karel Hynek Mácha. Melantrich. Praha 1984.
  • Štěpánek, V.:. Z dějin obrozenecké literatury. Československý spisovatel, Praha 1988.
  • Vodička, F. (ed.):. Dějiny české literatury II, Literatura národního obrození. Praha, Nakladatelství Československé akademie věd, 1960.
  • Vodička, F.:. Počátky krásné prózy novočeské. Praha-Jinočany, H & H 1994. ISBN 80-85787-62-8.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Český jazyk a literatura se zaměřením na vzdělávání (2) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní