Předmět: Palynologie

« Zpět
Název předmětu Palynologie
Kód předmětu KBO/311
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v zimním semestru
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pokorný Petr, doc. Mgr. Ph.D.
  • Šitnerová Ivana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah přednášek: Přehled o historickém vývoji pylové analýzy, pomocí kterého získají studentidobrou představu o aplikaci metody na poznání vývoje vegetace, krajiny a dalších aspektů(čtvrtohorní a zejména postglaciální) minulosti. Aplikace kvantitativních i kvalitativních postupů rekonstrukce. Ukázka zapojení pylové analýzy do multidisciplinárních environmentálněarcheologických výzkumů, a to na reálných příkladech. Kromě frontálního předávání poznatkůdojde k zapojení studentů prostřednictvím kritického čtení aktuální odborné literatury (článků) areferování o nich před plénem zapsaných studentů a zapojených pedagogů. Obsah cvičení: Na úvodní terénní exkurzi (celodenní) poznají studenti základní principy vyhledávání lokalitvhodných k pylovým analýzám a základní metody terénního vzorkování. Z konkrétní vybranélokality budou odebrány vzorky, se kterými budou následně studenti pracovat v průběhunavazujícího laboratorního cvičení. V laboratoři se budeme věnovat chemické preparaci vzorků,na kterých budou následně demonstrována pylová zrna a další mikroskopické objekty (NPPs ?Non-Pollen Palynomorphs). Poznáme základní principy jejich klasifikace a souvisejícímorfologickou a taxonomickou terminologii. Provedeme plnohodnotnou několika vybraných avzájemně kontrastních vzorků. Na rozšířeném datovém souboru ze stejné lokality (poskytnecvičící) provedeme jednoduché statistické analýzy a zkonstruujeme pylový diagram, který senaučíme číst a interpretovat

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Získání základních znalostí o pylové analýze jako jedné z nejdůležitějších metodpaleoekologické a environmentálně archeologické rekonstrukce. Zaměření jak na praktické, takna teoretické stránky metody: vyhledávání lokalit, získávání a příprava vzorků, určování pylu adalších mikroskopických objektů, numerické zpracování a zobrazování dat, intepretace výsledkůz více hledisek, regionální a nadregionální syntéza poznatků.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Úspěšné zvládnutí kurzu je podmíněno prezentací zvoleného tématu asložením ústní zkoušky.
Doporučená literatura
  • Abraham V. (2024): Šíření a ukládání pylu v krajině. Živa 5/2024, pp. 251-254.
  • Birks H.J.B., Berglund B.E. (2018): One hundred years of Quaternary pollen analysis 1916?2016.Vegetation History and Archaeobotany, 27, pp.271-309.
  • Moore P.D., Webb J.Collison M.E.(1991): Pollen analysis. Blackwell Scientific Publications.
  • Mottl O., Flantua S.G., Bhatta K.P., ? Kuneš P. (2021): Global acceleration in rates of vegetationchange over the past 18,000 years. Science, 372(6544), pp.860-864.
  • Pokorný P. (2011): Neklidné časy. Kapitoly ze společných dějin přírody a lidí. Dokořán, Praha..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr