Předmět: Biostatistics

« Zpět
Název předmětu Biostatistics
Kód předmětu KBO/759
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v letním semestru.
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Tellbüscher Anil Axel, MSc.
  • Blažek Petr, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah přednášky: Úvod do statistiky Základní popisné statistiky Pravděpodobnosti Testování hypotéz Test dobré shody, kontingenční tabulky t-testy a jejich neparametrické obdoby Analýza variance a její neparametrické obdoby Korelace a lineární regrese Mnohonásobná regrese a obecné lineární modely Nelineární regrese Úvod k mnohorozměrným metodám Obsah cvičení: Cvičení jsou zaměřena na výpočet statických metod, jejichž teoretické principy jsou probírány v přednáškách. Při tom je kladen důraz na grafickou prezentaci dat a výsledků analýz. Všechny výpočty jsou prováděny v programu R.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Práce s multimediálními zdroji (texty, internet, IT technologie)
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 20 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 52 hodin za semestr
Výstupy z učení
The aim of the course is to introduce the principles of statistical thinking and the use of statistics in science. In addition to this theoretical background, special emphasis is put on practical use of statistical analyses for data processing. After completing the course, the students should be able to process their own data and apply basic statistical methods to test hypotheses related to topics of their bachelor theses.
Student je schopen uvažovat v kontextu statistických principů (design experimentů, logika vědecké práce), zná základní statistické metody (viz obsah), rozumí jejím výsledkům při čtení publikací, a je schopen je v programu R samostatně provádět.
Předpoklady
Základní znalost matematiky a MS Excel na úrovni středoškolského studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Esej, Průběžné hodnocení

Hodnocení se skládá ze tří částí: - průběžný test v polovině semestru (20 bodů) - esej (20 bodů) - závěrečný test (60 bodů) Body z těchto tří částí se sčítají, pro úspěšné absolvování kurzu je třeba získat alespoň 50 bodů. Odevzdání eseje splňující základní požadavky je považováno za zápočet, bez kterého není možné kurz úspěšně absolvovat. Při zkoušce mohou studenti použít libovolné studijní materiály, testy jsou zaměřené na základní teorii a na praktické použití statistických metod v R. Esej má mít formu velmi stručné vědecké publikace / bakalářské práce, ve které studenti použijí některé z metod vyučovaných v tomto kurzu. Podrobnosti jsou zveřejněny na stránce kurzu (viz Obsah).
Doporučená literatura
  • Crawley M.(2007): The R Book. John Wiley & Sons Ltd, Chichester..
  • Beckerman A.P., Petchey O.L. Getting started with R. An introduction for biologists.. Oxford University Press, Oxford, 2012. ISBN 987-0-19-960162.
  • Lepš J., Šmilauer P. Biostatistics with R. Cambridge, 2020.
  • Paradis E. R for Beginners. Montpellier, 2005.
  • Yakir B. Introduction to Statistical Thinking (With R, Without Calculus). The Hebrew University, Jerusalem, 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biological Chemistry (1) Kategorie: Chemické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Bioinformatics (1) Kategorie: Informatické obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: -