Předmět: Anorganická chemie I.

« Zpět
Název předmětu Anorganická chemie I.
Kód předmětu KCH/ACH1C
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Svoboda Lubomír, doc. RNDr. Ph.D.
  • Šíma Jan, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Chemický prvek, stavba atomu, periodicita výstavby valenční sféry. 2. Periodický systém, vertikální, horizontální a diagonální vztahy a trendy. 3. Modely a koncepty v teorii chemické vazby, kovalentní vazba, model VSEPR. 4. Lewisovy vzorce, hybridizace atomových orbitalů, stereochemie molekul. 5. Model iontové vazby, stabilita jednoduchých iontů, komplexní ionty, polarizovatelnost a polarizační síla iontů. 6. Model kovové vazby, elektrodové potenciály. Nevazebné interakce. 7. Vodík-postavení v systému, konfigurace a vazebné možnosti. 8. Hydridy, voda, kyseliny a zásady, Lewisova teorie kyselin a zásad. Hydratace a hydrolýza. 9. Kyslík-postavení v systému, konfigurace a vazebné možnosti. 10. Peroxidy, ozon, acidobazické vlastnosti oxidů, redox reakce. 11. Hnací síly chemické reakce, enthalpie, entropie a Gibbsova energie. 12. Halogeny-postavení v systému, konfigurace a vazebné možnosti. Příprava a výroba halogenů, oxidačně-redukční reakce, elektrolýza. 13. Halogenovodíky, halogenidy. Oxidy, oxokyseliny a jejich soli, 14. Chalkogeny - katenace. Sulfan a odvozené sloučeniny. Chalkogenidy, rozpustnost a rudy, homogenní a heterogenní katalýza. Oxokyseliny síry a jejich halogenidy.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 60 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem přednášek z anorganické chemie I je seznámení studentů s moderní koncepcí anorganické chemie vycházející z Obecné chemie (založené na kvantovém pojetí atomů) a navazující plynule na Organickou chemii. Proto je nutné se v průběhu předmětu Anorganická chemie vhodně vracet k základům Obecné chemie. V rámci předmětu jsou přednášeny základní pojmy a definice periodického systému prvků, modely a koncepty v teorii chemické vazby. V systematické části přednášek prvků je postupně probírán vodík, kyslík, halogeny, chalkogeny. Důraz je kladen především na pochopení souvislostí mezi postavením prvku v periodickém systému, jeho elektronovou konfigurací a z ní vyplývající vazebné možnosti. Jsou probírány postupy přípravy a výroby jednotlivých prvků a jejich nejvýznamnějších sloučenin. Přednášky jsou postaveny tak, aby studenti pochopili obecné zákonitosti a pravidla a mohli s jejich pomocí na základě osvojených faktografických znalostí řešit samostatně další problémy.
Na základě získaných znalostí anorganické chemie by absolvent měl být schopen dalšího studia navazujících chemických oborů, komunikovat se specializovanými pracovišti daného oboru, umět interpretovat svoje výsledky a pozorování. Získá tím kompetence k výuce základů anorganické chemie na příslušné úrovni. Své vědomosti využije v dalších chemických i přírodovědných disciplínách.
Předpoklady
Středoškolská chemie Obecná chemie

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Kombinovaná zkouška

Znalost obecné a systematické anorganické chemie.
Doporučená literatura
  • A. Muck, O.Paleta. Základy chemie ke studiu na VŠCHT. VŠCHT Praha,.
  • G. I. Brown. Úvod do anorganické chemie. SNTL Praha.
  • I. Lukeš, Z. Mička. Anorganická chemie II.
  • J. Gažo. Všeobecná a anorganická chémia. ALFA Bratislava 1974 (slovensky)..
  • N. N. Greenwood, A. Earnshaw. Chemie prvků. Informatorium Praha 1993 (český překlad)..
  • R.Chang. Chemistry. McGraw-Hill, Inc., Boston USA,.
  • V. Flemr, E. Holečková. Úlohy z názvosloví a chemických výpočtů v anorganické chemii. VŠCHT Praha.
  • Z. Mička, I. Lukeš. Anorganická chemie I.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr