Předmět: Anorganická chemie 2

« Zpět
Název předmětu Anorganická chemie 2
Kód předmětu KCH/ACH2B
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šíma Jan, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Dusík - postavení prvku v periodickém systému, elektronová konfigurace a vazebné možnosti, vazba v molekule N2. Výroba a použití. Sloučeniny s vodíkem. Nevodná anorganická rozpouštědla. 2. Fosfor - vazba v molekule P4 (Lewisovy vzorce). Sloučeniny s vodíkem. Reaktivita bílého fosforu - struktura molekuly, červený fosfor. 3. Halogenidy N a P, rozdíly ve vazebných možnostech nekovů 2. a 3. periody. Oxidy a oxokyseliny - struktura kyseliny fosforečné, fosforité a fosforné - porovnání síly kyselin z Lewisových vzorců. 4. Uhlík - sklon k řetězení, karbidy, oxidy, vibrace a symetrie molekul. 5. Diamant, grafit a fulleren. Sloučeniny s vazbou uhlík - halogen a životní prostředí. 6. Křemík - křemičtany, hlinitokřemičitany a silikony - struktura a vlastnosti. Výroba skla a polovodičového křemíku. Silany a halogensilany. Oxid křemičitý, křemen, silikagel. 7. Bor - borany, vícecentrové vazby, pseudohalogeny. Oxid boritý, kyselina boritá, , využití při záchytu neutronů, boritany. 8. Vlastnosti kovů - vazebné typy a vlastnosti pevných látek. Strukturní typy mřížek, strukturní poruchy, nestechiometrické sloučeniny, slitiny. 9. Přehled výrob kovů. Užitné vlastnosti kovů. Klasifikace kovů z chemického hlediska. Princip výroby železa, hliníku a mědi. Rafinace kovů. 10. Nepřechodné kovy - horizontální, vertikální a diagonální vztahy, stabilita oxidačních stav, odchylky od typického chování kovů. Koroze a antikorozní ochrana. 11. Polovodivost, supravodivost. Významné sloučeniny s a p kovů. 12. Přechodné kovy - horizontální a vertikální vztahy, stabilita oxidačních stavů. 13. Koordinační sloučeniny, vazba, struktura a vlastnosti jako důsledek vztahu centrální atom - ligand. Organokovové sloučeniny. 14. Anorganická chemie kolem nás a životní prostředí - lidské tělo a jeho přirozené anorganické součásti, protézy, léky, dýchání, potrava, toxické látky, půda, stavební materiály, voda, vzduch. Energetika - jaderné reakce, zdroje energie. Předměty denního použití.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 60 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem přednášek z anorganické chemie II je pokračovat v rozšiřování a prohlubování znalostí z anorganické chemie započatém anorganickou chemií I. V druhém semestru přednášek je dokončen výklad chemie prvků v pořadí: dusík, fosfor, uhlík, křemík, bor. Důraz je kladen na postavení prvku v periodickém systému, jeho elektronovou konfiguraci a vazebné možnosti. Kovy jsou přednášeny v souhrnném bloku, jsou probírány jejich chemické a fyzikální vlastnosti, postavení ve sloučeninách a oxidační stavy. Je podán přehled základních výrob kovů, příklady použití, koroze kovů a možnosti ochrany.
Na základě získaných znalostí anorganické chemie by absolvent měl být schopen dalšího studia navazujících chemických oborů, komunikovat se specializovanými pracovišti daného oboru, umět interpretovat svoje výsledky a pozorování. Získá tím kompetence k výuce základů anorganické chemie na příslušné úrovni. Své vědomosti využije v dalších chemických i přírodovědných disciplínách.
Předpoklady
KCH/ACH1B

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Osvojení vědomostních základů anorganické chemie s ohledem na potřebné vstupní vědomosti z oblasti obecné chemie, které jsou pro pochopení učiva anorganické chemie nutné. Znalost obecné a systematické anorganické chemie.
Doporučená literatura
  • A. Muck, O.Paleta. Základy chemie ke studiu na VŠCHT. VŠCHT Praha,. 1996.
  • G. I. Brown. Úvod do anorganické chemie, SNTL Praha. 1982.
  • I. Lukeš, Z. Mička. Anorganická chemie II. Praha, Karolinum, 1999.
  • J. Gažo. Všeobecná a anorganická chémia, ALFA Bratislava. 1974.
  • N. N. Greenwood, A. Earnshaw. Chemie prvků, Informatorium Praha 1993 (český překlad)..
  • R.Chang. Chemistry. McGraw-Hill, Inc., Boston USA,. 1998.
  • V. Flemr, E. Holečková. Úlohy z názvosloví a chemických výpočtů v anorganické chemii. VŠCHT Praha,. 1997.
  • Z. Mička, I. Lukeš. Anorganická chemie I. Praha, Karolinum, 1999.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Chemie se zaměřením na vzdělávání (2) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní