Předmět: Organická chemie

« Zpět
Název předmětu Organická chemie
Kód předmětu KCH/DOCHM
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubec Roman, prof. Ing. Ph.D.
  • Štefanová Iveta, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky 1. Historie, základní principy a terminologie organické chemie. Znázornění organických sloučenin pomocí modelů, vzorců, názvů. Intermolekularní nevazebné interakce a jejich vliv na fyzikální vlastnosti sloučenin. 2. Konstituční a konfigurační izomerie. Chiralita. Fyzikální, chemické a biologické vlastnosti izomerů, R/S konfigurace, diastereomery a enantiomery, mesosloučeniny, homology a analogy. 3. Nejdůležitější typy organických sloučenin, základy názvosloví IUPAC. 4. Alkany a cykloalkany. Názvosloví, fyzikální a biologické vlastnosti, konformace alkanů, Newmanova projekce. Radikály a karbokationty, nejvýznamnější reakce alkanů. 5. Alkeny a alkyny. Názvosloví, fyzikální a biologické vlastnosti. Struktura dvojné a trojné vazby, geometrická izomerie, určování cis/trans resp. Z/E konfigurace. Nejdůležitější reakce. 6. Areny. Konjugace, delokalizace a aromaticita. Benzen a jeho deriváty, fyzikální a biologické vlastnosti. Reakce aromatických látek. Nejdůležitější kondenzované aromatické uhlovodíky. 7. Halogenalkany. Názvosloví halogensloučenin. Fyzikální a biologické vlastnosti halogenderivátů. Nejdůležitější reakce. Freony, teflon, perzistentní halogenované sloučeniny. 8. Alkoholy, ethery, epoxidy a fenoly. Názvosloví hydroxysloučenin a etherů. Fyzikální a biologické vlastnosti. Acidobazické vlastnosti alkoholů a fenolů. Nejdůležitější reakce alkoholů. 9. Karbonylové sloučeniny. Aldehydy, ketony a chinony, základy názvosloví karbonylových sloučenin, jejich fyzikální a biologické vlastnosti. Nejdůležitější reakce. 10. Karboxylové kyseliny a jejich deriváty. Fyzikální a biologické vlastnosti, nejvýznamnější reakce. Deriváty funkční a substituční. Acidobazické vlastnosti derivátů karboxylových kyselin. 11. Nejdůležitější organické sloučeniny dusíku. Aminy a iminy, struktura, fyzikální a biologické vlastnosti, nejdůležitější reakce. Nitro- a nitrososloučeniny. Heterocyklické sloučeniny a alkaloidy. 12. Sacharidy. Základní rozdělení, lineární a cyklické formy sacharidů, stereoizomerie sacharidů, Fischerovy, Haworthovy a Tollensovy vzorce. Nejdůležitější sacharidy. 13. Aminokyseliny, peptidy a proteiny. Základní rozdělení, kódované aminokyseliny, esenciální a neesenciální aminokyseliny. Stereoizomerie aminokyselin, Fischerovy vzorce aminokyselin. Isoelektrický bod. Nejdůležitější reakce aminokyselin. Peptidová vazba. 14. Mastné kyseliny, lipidy, vosky. Základní rozdělení, fyzikální a biologické vlastnosti. Nejvýznamnější reakce lipidů. Ostatní lipofilní sloučeniny (steroly, lipofilní vitaminy). Laboratorní cvičení 1. Laboratorní pracovní řád. Základní techniky práce v organické laboratoři. 2. Příprava N-acetanilidu. 3. Příprava ethyl-formiátu. 4. Kontrola čistoty produktů: a) N-acetanilidu stanovením teploty tání. b) ethyl-formiátu refraktometricky a pyknometricky. 5. Dělení barviv sloupcovou a tenkovrstvou chromatografií. 6. Významné reakce sacharidů a bílkovin.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Laboratorní práce, Individuální konzultace s vyučujícím
  • Příprava na zápočet - 5 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 25 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 30 hodin za semestr
Výstupy z učení
Seznámit studenty se základními principy organické chemie, názvoslovím a reaktivitou organických sloučenin. Během laboratorních cvičení by si studenti měli osvojit základní laboratorní techniky používané v organické chemii.
Díky získaným znalostem by měli absolventi ovládat názvosloví organických sloučenin, rozlišit základní typy organických látek a odhadnout jejich fyzikální, biologické a chemické vlastnosti. Získané vědomosti mohou využít v dalších chemických a přírodovědných disciplínách, a to jak ve výzkumu, tak i v laboratorní praxi.
Předpoklady
Podmiňující předměty: KLZ/DOFCH KLZ/DORCH
KCH/DARCH

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Vypracování laboratorních protokolů

Pro absolvování předmětu je nutné: 1) úspěšné absolvování laboratorních cvičení, 2) dosažení alespoň 51 % bodů ze zkouškového písemného testu.
Doporučená literatura
  • Fikr, J. a Kahovec, J. Názvosloví organické chemie. Rubico, Olomouc, 2008.
  • Kubec, R. a Dadáková, E. Laboratoř organické chemie. ZF JU, České Budějovice, 2017.
  • Kubec, R. Úlohy z organické chemie. ZF JU, České Budějovice, 2017.
  • McMurry, J. Organická chemie. Vutium, Brno, 2015. ISBN 9788070809303.
  • Pacák, J. Jak porozumět organické chemii. Karolinum, Praha, 2007.
  • Pacák, J. Reakce organických sloučenin. Karolinum, Praha, 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr