Předmět: Historie chemie

« Zpět
Název předmětu Historie chemie
Kód předmětu KCH/HICHB
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Křížek Martin, prof. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Chemie, její historické kořeny. Chemie ve starověku, vybrané nejstarší technologie (pigmenty, fermentace, keramika), střediska vývoje starověké společnosti, starověké chemické znalosti (doba předhistorická, Egypt, Mezopotámie). Chemie ve starověku, vybrané nejstarší technologie (výroba kovů, sklo, barvířství, léky, kosmetika). Chemie a její předchůdkyně alchymie. Cíle alchymické práce. Alchymie ve starém Řecku a Římě, arabský svět. Středověká Evropa, významní alchymisté a alchymické spisy. (Geber, Avicenna, Albertus Magnus, Roger Bacon, Raimundus Lullus, Arnald z Villanovy). Alchymie na knížecích dvorech v českých zemích Symbolika a jazyk alchymie, Alchymická mystika, astroalchymie. Sloučeniny, laboratorní operace, a technologické postupy objevené alchymisty. Období iatrochemie, Paracelsus, Tachenius, Basilius Valentinus. První záblesky vědecké chemie. Pneumatická chemie (van Helmont). Flogistonová teorie. (Becher, Stahl), chemie 16. a 17.století. Postupný obrat směrem k vědecké chemii. 18. století, osvícenství a počátky novodobé chemie. Newton, Lomonosov, Lavoisier, Scheele, Cavendish, Priestley, pád flogistonové teorie. Vývoj názorů na chemické složení hmoty. Kvantitativní zákony chemických reakcí (Proust, Dalton, Gay-Lussac, Avogadro,). Počátky atomové teorie. Historické pojmy atomová váha, molekulová váha, ekvivalent. Vývoj představ o periodických vlastnostech prvků. Doba objevů nových prvků, 19. století, Mendělejev. Odkaz historické chemie dnešku.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 62 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je naučit studenty porozumět historickým souvislostem při vzniku a vývoji chemie jako oboru vědní činnosti. Tyto znalosti jsou vhodným doplňkem k základním studovaným chemickým disciplinám, neboť umožní chápat vývoj oboru v širších souvislostech. Jednou z cílových skupin posluchačů jsou studenti učitelských oborů v kombinaci s chemií. Absolventi předmětu budou schopni použít nabytých vědomostí ve výuce žáků základních a středních škol.
Znalost základních historických událostí týkajících se vývoje chemie jako oboru od předalchymického období přes období alchymie, období sjednocování chemie a následného rozdělení na jednotlivé disciplíny (anorganická, organická a fyzikální chemie, biochemie atd.).
Předpoklady
Základní znalosti z chemie, znalost jednotlivých chemických disciplin.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Základní znalosti z chemie, znalost jednotlivých chemických disciplin.
Doporučená literatura
  • Claus Priesner, Karin Figala. Lexikon alchymie a hermetických věd. Vyšehrad, Praha, 2006. ISBN 80-7021-815-0.
  • Juan Vernet. Arabské Španělsko a evropská vzdělanost. vyd.L.Marek, Brno, 2007. ISBN 978-80-86263-99-1.
  • Karl Frick. Osvícení v tradici gnosticko-teosofických a alchymicko-rosenkruciánských tajných společností do konce 18. století: příspěvek k duchovním dějinám novověku. Praha, 2014. ISBN 978-80-200-2257-8.
  • Partington,J.R. History of Chemistry 1.-4.. MacMillan London, 1965.
  • Petra Chourová. Alchymisté nebo šarlatáni. John Dee a Edward Kelley.. Praha, 2010. ISBN 978-80-7277-456-2.
  • Prinke,R.T. Omylů svůdná zahrada. Academia, 2019. ISBN 978-80-200-2929-4.
  • Vladimír Karpenko. Alchymie, dcera omylu. Práce, Praha, 1988.
  • Vladimír Karpenko. Alchymie, nauka mezi snem a skutečností. Praha, 2007. ISBN 978-80200-1491-7.
  • Vladimír Karpenko. Alchymie, svět pohádek a legend. Praha, 2008. ISBN 978-80-200-1579-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Učitelství chemie pro 2. stupeň základních škol (2) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Učitelství chemie pro 2. stupeň základních škol (2) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní