Vyučující
|
-
Šetek Jaroslav, Ing. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Základní charakteristiky sociální politiky - pojem sociální politika, široké a úzké pojetí sociální politiky - principy a funkce sociální politiky - nástroje sociální politiky - subjekty a objekty sociální politiky - sociální stát ? jeho pojetí, typologie a problematika jeho existence - nová sociální rizika, sociální vyloučení 2. Sociální zabezpečení - teorie a politika sociálního zabezpečení na příkladu České republiky - charakteristika a struktura systému - nemocenské pojištění - důchodové pojištění - státní sociální podpora - sociální pomoc - doplňkový systém penzijního připojištění 3. Politika zaměstnanosti - definice nezaměstnaného, trh práce a jeho segmentace - pasivní politika zaměstnanosti - aktivní politika zaměstnanosti - typologie chování dlouhodobě nezaměstnaných, dopady nezaměstnanosti na jedince 4. Vzdělávací politika - definice vzdělávací politiky, funkce vzdělávací politiky - role státu ve vzdělávací politice - stupně vzdělávací soustavy, aktéři vzdělávací politiky - vzdělávací soustava v České republice - vliv rodiny na vzdělanostní ambice dětí 5. Rodinná politika - definice rodinné politiky, typologie rodinné politiky, financování rodinné politiky - mateřství a rodičovství v kontextu sociální politiky - obsah rodinné politiky - realizace rodinné politiky v České republice 6. Zdravotní politika - pojem zdraví a kvalita života, zdraví a nemoc v kontextu sociální politiky - definice zdravotní politiky, systémy zdravotní péče, subjekty zdravotní politiky - zdravotní pojištění, jeho pojetí, situace v České republice - nemocenské pojištění 7. Bytová politika - pojetí bytové politiky, typologie bytové politiky - bytová politika v České republice, vývoj bytové politiky
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je mezioborovým přístupem (zejména, sociologie, ekonomie, práva) vymezení sociální politiky jako vědního oboru a též jako praktické činnosti. Pozornost je věnována genezi sociální politiky, jejím cílům, principům, funkcím a nástrojům. Studentům budou objasněna základní východiska, přístupy a aktivity sociálního státu včetně "krize sociálního státu" s odkazem na redistributivní aktivitu státu a zajištění minimální úrovně sociální ochrany. Předmět akcentuje také dílčí oblasti sociální politiky: sociálního zabezpečení, zdravotní, rodinné, bytové, vzdělávací a politiku zaměstnanosti jako nedílné součásti politiky sociálního státu. V rámci jednotlivých svébytných politik se posluchači seznámí se základními cíli, charakteristikami a možným využitím nástrojů s důrazem na budoucí vývoj zmíněných politik v České republice. V aplikační části výuky je věnována pozornost jednotlivým sociálním událostem v kontextu dílčích sociálních politik.
Student dokáže vysvětlit podstatu jednotlivých politik zahrnutých do konceptu aktivní sociální politiky. Je schopen z obecných teoretických základů vyvozovat a porovnávat stav v České republice, je schopen kritické reflexe.
|
Předpoklady
|
Výuka předmětu je postavena do kontextu se znalostmi získanými v předmětu souvisejících předmětů Metody sociální práce, Právo pro sociální práci a Sociologie.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
? aktivní účast na přednáškách ? důraz na samostudium zákonů platných v sociální sféře v ČR
|
Doporučená literatura
|
-
Keller, J. Nová sociální rizika a proč se jim nevyhneme.. Praha: SLON, 2011. ISBN 978-80-7419-059-9.
-
KELLER, J., TVRDÝ, L.:. Vzdělanostní společnost? Chrám, výtah a pojišťovna. Praha: Sociologické nakladatelství, 2008. 2008.
-
Keller. Tři sociální světy. Sociální struktura postindustriální společnosti. Praha, 2010.
-
Krebs, Vojtěch. Sociální politika. 4., přeprac. a aktual. vyd. Praha : ASPI, 2007. ISBN 978-80-7357-276-1.
-
Mareš, P.:. Nezaměstnanost jako sociální problém. Sociologické nakladatelství, Praha 1999.
-
Mareš, P., Sirovátka T. (ed.). Trh práce, nezaměstanost, sociální politika. Brno: FSS MU, 2002.
-
Tomeš, I. Obory sociální politiky. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-7367-868-5.
-
Tomeš, I. Úvod do teorie a metodologie sociální politiky. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-680.
|