Předmět: Fytohormony, růst a vývoj rostlin II.

« Zpět
Název předmětu Fytohormony, růst a vývoj rostlin II.
Kód předmětu KEBR/634
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V akademických rocích začínajících lichým letopočtem (např. 2017/2018), jen v zimním semestru.
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hronková Marie, Ing. Ph.D.
  • Štorchová Helena, RNDr. CSc.
Obsah předmětu
Obsah přednášky 1. Přehled růstu a vývoje rostlin - od buňky přes pletivo k organismu. Fytohormony, signalizace a funkce. 2.Embryogeneze, klíčení a vegetativní fáze vývoje rostliny - funkce vrcholových meristémů v průběhu ontogeneze, růst a regulace růstu kořene , stonku a listů. 3. Světlo (jeho kvalita a kvantita) řídí vývoj rostliny - fytochrom, receptor pro červené světlo. 4. Reakce na modré světlo- morfogeneze a pohyb průduchů, UV receptor. 5. Přechod z vegetativní fáze růstu ke kvetení, regulace kvetení. 6. Senescence a programovaná buněčná smrt, její úloha ve vývoji rostliny. 7. Hormonální regulace růstu a vývoje, přenos a zpracování signálů z vnějšího prostředí. 8.Auxiny a jejich funkce v rostlině. 9. Gibereliny a cytokininy. 10. Etylén a kyselina abscisová. 11. Brasinosteroidy, kyselina jasmonová, polyamimy a další látky hormonální povahy. 12. Růst a vývojová reakce rostliny na abiotické a biotické stresory. 13. Metody využívané při studiu růstu a vývoje rostlin (molekulární biologie, fyziologie, mikroskopie-konfokální mikroskopie).. Obsah cvičení Seznámení s moderními metodami a vybavením na ústavech v Českých Budějovicích a v Praze. " "Journal club"- studium a analýza aktuálních článků ze zájmové oblasti.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou), E-learning, Exkurze, Individuální konzultace s vyučujícím
  • Domácí příprava na výuku - 36 hodin za semestr
  • Exkurze - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 70 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurz se specializuje na rozvinutí znalostí v oblasti růstu a vývoje rostlin, získaných v magisterském kurzu Fytohormony, růst a vývoj rostlin. Je zaměřen na získání nových pokročilých znalostí v této oblasti a na aktuální současný přehled látek hormonální povahy, které se podílejí na mechanismech přenosu signálů. Kurz se zabývá novými přístupy a metodami používanými v této oblasti výzkumu. Soustřeďuje se na hlubší pochopení některých příkladů vývojových jevů a jejich mechanismů, s přihlédnutím k zájmům studentů a zaměření jejich doktorských prací.
Student dostane podrobné informace z oboru růstu a vývoje rostlin a rostlinných hormonů. Speciální kurz doktorského studijního oboru Fyziologie a vývojová biologie, je nabízen v anglickém jazyce.
Předpoklady
Absolvování kurzu Fytohormony, růst a vývoj rostlin I. (KEBR/633).

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Test, Seminární práce

Předpokládá se aktivní účast na seminářích a na exkurzi, práce s textem, vypracování a prezentace seminární práce na téma vybrané po dohodě s přednášejícími. Zkouška je ústní nebo formou písemného testu.
Doporučená literatura
  • Davies P.J. (ed). Plant hormones: Biosynthesis, Signal transduction, Action. Springer, dordrecht, Heidelberg, London, New York, 210. ISBN 978-1-4020-2685-0.
  • Hedden P. a Thomas S.G. (eds). Plant Hormone Signalling. Blackwell Publishing, 2006. ISBN 978-14051-3887-1.
  • Taiz, L., Zeiger E. Plant Physiology. 2010.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr