Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Společná četba vybraných klasických textů hinduismu, buddhismu, taoismu a konfucianismu, kontrola porozumění, diskuze a zamyšlení. HINDUISMUS - Čhandógjópanišad VI. 1-16?; Čhandógjópanišad VIII. 7-13?. In: Zbavitel, D. (ed.): Základní texty východních náboženství: Hinduismus. Argo, Praha 2007 - Šrí Šankara: Korunní klenot rozlišování. Santal, Liberec 2000 (úryvek) - Sankara: Átmabodha. Aurea Vidyá, New York 2003 (úryvky) BUDDHISMUS - Gautama Buddha: "Rozprava o roztočení Kola zákona"; "Rozprava o probuzení"; "Rozprava o znaku ne-já"; "Rozprava o utišení žízně". In Zbavitel, D.: Základní texty východních náboženství 2.: Raný indický buddhismus. Argo, Praha 2008. - Šántidéva: "Zachování moudré duchapřítomnosti". In: Šántidéva: Uvedení na cestu k probuzení. DharmaGaia, Praha 2000 - Bódhidharma: "Zásady praxe"; "Řeč krevního řečiště"; "Řeč probuzení". In: Zenové učení Bódhidharmy. Votobia, Olomouc 1997 - Padma Sambhava: "Poučení, jak správně praktikovat dharmu"; "Namíření holí na starého muže"; "Ústní poučení o praxi". In: Rady mistra Zrozeného z lotosu. DharmaGaia, Praha 2004 TAOISMUS - Lao-c': O Tao a ctnosti. DharmaGaia, Praha 2003 - Čuang-c': "Vnitřní kapitoly"; "Vnější kapitoly"; "Různé kapitoly". In: Zhuangzi: Sebrané spisy. Maxima, Lásenice 2006 - Chuaj-nan-c': "Kniha mistra z Chuaj-nanu". In: Černá, Z.: Duchovní prameny života. Vyšehrad, Praha 1997 KONFUCIANISMUS - Konfucius: Rozpravy. Mladá fronta, Praha 1995 - Mencius: Kniha Meng-c', Sun-c': Kniha esejí. In: A riekol majster...: z klasických knih konfuciánstva. Tatran, Bratislava 1990
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Seminář poskytuje studentům vhled do témat a charakteru hínajánového, mahájánového a vadžrajánového buddhismu, taoismu a konfucianismu, seznamuje je s několika klasickými díly (z období asi od 6. stol. př. Kr. do 8. stol. po Kr.) a inspiruje je k nacházení paralel a odlišností ve vztahu k duchovní tradici západní kultury.
Studenti se setkají pravděpodobně poprvé s původními texty, od kterých se odvíjejí filosofické a náboženské tradice, o kterých doposud slyšeli jen teoreticky ve formě přednášek. Skrze rozbor těchto textů se tak naučí rozumět specifikám dálně východní myslitelské tradice i odlišnému charakteru jejího vyjadřování.
|
Předpoklady
|
Žádné předpoklady
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Esej, Analýza výkonů studenta, Systematické pozorování studenta
- na každou hodinu zpracovat zadaný text a promyslet si vlastní poznámky (úvahy, nejasnosti, podněty, komentáře) - aktivní účast na přednáškách (max. 3 zameškané hodiny), - závěrečná volná esej (cca 3 normostrany) na téma: V čem může (a nemůže) být východní myšlení inspirací pro západní kulturu?
|
Doporučená literatura
|
-
BÓDHIDHARMA. Zenové učení Bódhidharmy. Olomouc : Votobia, 1997.
-
CARR, B. - MAHALINGAM, I. (ed.). Companion Encyclopedia of Asian Philosophy. London and New York : Routledge, 1997.
-
COLLINSON, D. - PLANT, K. - WILKINSON, R. Fifty Eastern Thinkers. London and New York : Routledge, 2000.
-
ČUANG-C´. Sebrané spisy. Lásenice : Maxima, 2006. ISBN 80-86921-00-X.
-
KONFUCIUS, MENCIUS, SUN-C´. A riekol majster: z klasických knih konfuciánstva. Bratislava : Tatran, 1990.
-
KONFUCIUS. Rozpravy. Praha : Mladá fronta, 1995.
-
LAO-C´. Tao te ťing. Praha : DharmaGaia, 2003.
-
LEAMAN, O. Eastern Philosophy: Key Readings. London and New York : Routledge, 2000.
-
LEAMAN, O. Key Concepts in Eastern Philosophy. London and New York : Routledge, 1999.
-
McGREAL, I. P. (ed.). Velké postavy východního myšlení: slovník myslitelů. Praha : Prostor, 1998.
-
PADMA SAMBHAVA. Rady mistra Zrozeného z lotosu. Praha : DharmaGaia, 2004.
-
ŠÁNTIDÉVA. Uvedení na cestu probuzení. Praha : DharmaGaia, 2000.
-
ZBAVITEL, D. (ed.). Základní texty východních náboženství 2.: Raný indický buddhismus. Praha : Argo, 2008.
|