Předmět: Ochrana vodních zdrojů v zemědělsko lesní krajině

« Zpět
Název předmětu Ochrana vodních zdrojů v zemědělsko lesní krajině
Kód předmětu KKM/OVZLK
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kvítek Tomáš, prof. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Předmět je zaměřen na vodní režim krajiny v celém rozsahu ovlivňujících podmínek. Hlavní pozornost je věnována následujícím tématům a jejich vzájemným souvislostem: 1. Vodní režim krajiny za významných srážkoodtokových událostí a za sucha 2. Vliv retence a akumulace vody v subpovodí na odtok povrchové a podpovrchové vody 3. Vliv přírodě blízkých a drobných biotechnických opatření na jakost odtékajících vod

Studijní aktivity a metody výuky
Písemná práce (např. u souborných zkoušek, klauzur), Individuální konzultace s vyučujícím
  • Domácí příprava na výuku - 75 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 40 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 24 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 70 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je rozvoj komplexního přístupu a získání nových poznatků o pohybu a odtoku vody z krajiny, se zřetelem na retenci a akumulaci vody v krajině související s plošným zemědělským znečištěním povrchových a podpovrchových vod. V dizertačních pracích budou studovány procesy pohybu vody ve významných obdobích roku (povodně, sucho) a za různého využití a pokryvu půdy v malých subpovodích.
Student je schopen pracovat jak pod vedením, tak v týmové spolupráci. Umí formulovat a prezentovat vlastní názory, dokáže srozumitelně sdělovat informace, myšlenky, konkretizovat problémy a možná řešení. Student je schopen přistupovat ke své práci tvořivě a iniciativně. Při tvoření úsudku využívá poznatky, které získal na fakultě, samostudiem i konzultacemi s odborníky, nese odpovědnost za hodnocení a zlepšování pracovních činností. Student má schopnost v rámci určitých pravidel řídit kolektiv. Student je schopen se dále samostatně vzdělávat, rozšiřovat si vědomosti, průběžně sledovat zdroje odborných informací a je schopen v rámci odborných konzultací klást otázky směřované na odborné téma řešené v rámci přípravy prezentace. Dovedou získávat informace pro vyhodnocení situace v neznámém a měnícím se prostředí. Umí kriticky zhodnotit vlastní znalosti a určit vlastní informační potřeby, je schopen nasměrovat ostatní při hledání vzdělávacích potřeb.
Předpoklady
Studenti mají základní znalosti o základech vodního hospodářství. Znají problematiku spojenou s trvale udržitelným rozvojem měst a obcí z vodohospodářského pohledu. Jsou i vědomi, že celý systém vodních staveb a vodního hospodářství je systém, který je velice složitý a z hlediska dalšího rozvoje celé civilizace určující. Mají znalost Vodního zákona a systému ochrany vod.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Výuka probíhá jako samostatné studium usměrňované na konzultacích s vyučujícím. Je uplatňován individuální a aktivní přístup ke studiu, zohledňující znalosti, zkušenosti a praxi doktoranda v oblasti hydrologie, retence a akumulace vody v povodí ve vazbě na jeho zaměření dizertační práce. Součástí studia předmětu bude zpracování seminární práce koncipované k prohloubení znalostí v problematice jeho výzkumné práce.
Doporučená literatura
  • Bartram, Jamie; Ballance, Richard. Water quality monitoring : a practical guide to the design and implementation of freshwater quality studies and monitoring programmes. First edition. London ; New York , Taylor & Francis, Taylor & Francis Group, 1996. ISBN 0-419-21730-4.
  • Bukata, R. P. Satellite monitoring of inland and coastal water quality : retrospection, introspection, future directions. 1. ed. Boca Raton : Taylor & Francis, 2005. ISBN 0-8493-3356-3.
  • Kvítek, Tomáš; Kubala, Petr; Tesař, Miroslav,; Šálek, Jan. Retence a jakost vody v povodí vodárenské nádrže Švihov na Želivce : význam retence vody na zemědělském půdním fondu pro jakost vody a současně i průvodce vodním režimem krystalinika. První vydání. Praha : Povodí Vltavy, státní podnik, 2017. ISBN 978-80-270-2488-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Aplikovaná a krajinná ekologie (1) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Aplikovaná a krajinná ekologie (1) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -