Předmět: Projektování venkovské krajiny

« Zpět
Název předmětu Projektování venkovské krajiny
Kód předmětu KKM/PVK
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ondr Pavel, doc. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Úvod do problematiky, základní pojmy 2. Historický vývoj plánování území 3. Charakter a vývoj územního plánování v 19. a 20. století, charty moderního urbanismu 4. Stavební zákon ve vztahu k územnímu plánování 5. Dokumentace územně plánovacích podkladů a vazba k územně plánovací dokumentaci 6. Druhy územně plánovací dokumentace a vazby na regionální plánování 7. Územní plán jako proces a subjekty podílející se na jeho vzniku 8. Dotčené orgány, participace veřejnosti v rozvojové dokumentaci 9. Krajina v územním plánování a vazba UP na pozemkové úpravy 10. Regionální plánování 11. Dokumentace a legislativní proces schvalování stavebního a územního řízení 12. Pravidla uspořádání a limity v území, jejich druhy a vzájemné vazby, Ekonomika a cenová politika pozemků ve vztahu k rozvoji území, Současný charakter a přístupy k územnímu plánování v zahraničí, územní a cenová politika EU Cvičení 1. Orientace v územně plánovací dokumentaci (UPD) (územní plán, zásady územního rozvoje (ZUR), regulační plán) 2. Praktická exkurse 3. Funkční analýza městského sídla 4. Korekce výsledků úloh z funkční analýza městského sídla 5. Limity v území městského sídla 6. Korekce získaných poznatků z řešení limit v území městského sídla 7. Hodnoty a problémy v území 8. Korekce map 9. Historický vývoj území 10. Ověření výsledků analýzy v terénu 11. Korekce výsledků návrhu po korekci map a ověření výsledků v terénu 12. Kritiky a oponentura v týmu

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Individuální konzultace s vyučujícím
  • Příprava na zkoušku - 80 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 30 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 50 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poskytnout posluchačům ucelenou sadu znalostí od techniky územního plánování v ČR se zaměřením na územní rozvoj regionů po seznámení se systémy, politikami a zásadami územního plánování v zemích EU. Vyučovaná látka v předmětu čerpá z praktických projektů.
Zná a umí aplikovat obecné principy rozvoje území. Orientuje se nejen v procesech územního plánování, ale i v řízení a organizaci činností souvisejících s trvale udržitelným rozvojem území (od obce po stát). Umí aplikovat racionálnější územní organizaci využití území a propojení mezi těmito typy využití tak, aby byly vyváženy požadavky na rozvoj s potřebami ochrany životního prostředí a tak bylo dosaženo ekonomických a sociálních cílů. Umí vymezit základní obsah územního plánu a vazby na právní úpravu v ČR, druhy územně plánovací dokumentace, jejich obsah a pořizování, proces vzniku, možnosti ovlivnění rozvoje území a možnosti vstupu jednotlivých subjektů do procesu, včetně úlohy občanů v procesu ÚPD. Má přehled o legislativním postupech při řešení rozvoje území. Rozumí základní odborné urbanistické terminologii umí ji vhodně aplikovat. Má základní vědomosti o možnostech řešení jednotlivých urbanisticko - architektonických problémů. Vědomosti se dále rozšiřují a specializují v dalších návazných předmětech - projekčních ateliérech zařazených do studijního programu. Absolventi mají jasnou povědomost o hranicích svých znalostí a představu o obsahu dalšího studia v těchto oblastech. Umí svou práci obhájit ve formě prezentace před odborníky a laickou veřejností.
Předpoklady
Své znalosti dovedou uplatnit v praktických aplikacích. Dokáží vytvořit průzkumy a rozbory pro územní plánování, analýzy: širší vztahy, minulý vývoj, ekologie, obyvatelstvo, ekonomika; krajina, sídlo (funkční využití, prostorové uspořádání) a SWOT. Umí v terénních podmínkách rozeznat, pojmenovat a hodnotit funkce v území, limity rozvoje. Dokáží odborně vyjádřit vhodnou koncepci rozvoje území a následně ji koordinovat, především ve zpracování rozvojové dokumentace a strategií, dále formou odborné koordinace spolupráce veřejnosti, státní správy a samosprávy a procesní legislativy. Umí se orientovat v návazné dokumentaci a jejich jednotlivých stupních. Mají základní vědomosti o možnostech řešení TUR.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)

Výuka je založena na samostatném studiu doporučené literatury, které je usměrňováno na konzultacích s vyučujícím. Součástí studia je vypracování seminární práce, která slouží jako podklad pro ústní zkoušku z předmětu. Zadání práce volí vyučující tak, aby ji student mohl využít jako jeden z podkladů pro dizertační práci. Konzultace jsou realizovány 3-4 x za semestr v termínech dle dohody se studenty. Studenti mohou vyučujícího kontaktovat rovněž e-mailem, Vyučující může kontaktovat studenty svého předmětu formou hromadného e-mailu, přes systém studijní agendy STAG. Student je schopen se v daném oboru dále samostatně vzdělávat, rozšiřovat si vědomosti, průběžně sledovat zdroje odborných informací. Aplikuje metodické postupy příbuzných předmětů v integrované formě, je schopen syntézy dat, jejich vyhodnocení a možného využití. Chápe současné teorie, koncepty a metody daného předmětu. Je schopen nasměrovat ostatní při hledání vzdělávacích potřeb v daném předmětu.
Doporučená literatura
  • Doležal, P., Pavlík, M., Střítecký, L., Dumbrovský, M., Martének, J. Metodický návod k provádění pozemkových úprav. Agroprojekt, Praha., 2010.
  • Doležal, P. Technický standard plánu společných zařízení v pozemkových úpravách. Agroprojekt, Praha., 2010.
  • Ingegnoli, V. A Widening Foundation.. Berlin: Springer Verlag, 2002. ISBN 978-3-642-07663-3.
  • Wiens, John A.,; Moss, Michael R. Issues and perspectives in landscape ecology ; Ed. John A. Wiens, Michael R. Moss. 1. ed. Cambridge : Cambridge University Press, 2005. ISBN 0-521-53754-1.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Aplikovaná a krajinná ekologie (1) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Aplikovaná a krajinná ekologie (1) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -