Předmět: Zemědělské stavby

« Zpět
Název předmětu Zemědělské stavby
Kód předmětu KKM/QZSTA
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Brázda Pavel, Ing.
Obsah předmětu
Blok 1: - Historie, současnost a budoucnost osídlení venkovského prostoru - Legislativa a obecné zásady navrhování zemědělských staveb - Základní principy projektování; Účastníci výstavby - Základní přehled o stavebních materiálech Blok 2: - Základní přehled o stavebních konstrukcích a typické konstrukce zemědělských staveb - Stáje a zařízení pro hospodářská zvířata - Sklady krmiva a steliva, přípravny a sušárny - Skladování a zpracování hnojiv, skladování hnoje a kejdy, jímky a nádrže - Stavby pro posklizňovou úpravu a skladování potravinářských plodin Blok 3: - Skleníky a fóliovníky, technická zařízení budov - Specifika, návrh a projektování polních cest - Poruchy, rekonstrukce a přestavby zemědělských staveb - Čtení výkresů, typy projektové dokumentace, práce s dokumentací

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Projekce (statická, dynamická)
  • Semestrální práce - 30 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 80 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 16 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je získat základní vědomosti o historii osídlení venkova. Dále o legislativních předpisech, normách a technických podmínkách platných pro provádění zemědělské investiční výstavby a i o možnostech rekonstrukcí. Nejdříve se uskutečňuje seznámení s běžnou problematikou stavební činnosti - od stavebních materiálů konstrukcí až po příklady zemědělských objektů živočišné a rostlinné výroby a další druhy zemědělských staveb.
Student získá základní přehled o stavebních materiálech, konstrukcích, technických a technologických zařízeních používaných ve stavebnictví, zejména v zemědělských stavbách. Student získá komplexní znalosti v oblasti procesu výstavby a je schopen číst v projektové dokumentaci.
Předpoklady
Základní znalosti stavebních materiálů a konstrukcí, znalost základních používaných pojmů ve stavebnictví, v procesu navrhování a realizace stavby, schopnost samostatné práce.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška, Seminární práce

Požadavky k zápočtu: Účast na výuce, zpracování seminární práce Požadavky ke zkoušce: Splnění písemného testu (min. 50%)
Doporučená literatura
  • Norma a vyhláška.
  • Dumbrovský, M., Vébr, L., Carda, F., Hošek, P. ČSN 73 6109 Projektování polních cest. Praha, VÚMOP a ČNI, 2004.
  • Kaun, M., Lehovec, F. Pozemní komunikace 20. Praha, ČVUT, 2004. ISBN 80-01-0287-7.
  • Koorey, G. Assessment of rural road simulation modelling tools. Wellington: Transfund NZ, 2003. ISBN 0478253559.
  • Kudrna, J., Vébr, L., Luxemburk, F., Racek, I., Arťušenko, A. TP 170 Navrhování vozovek pozemních komunikací. Praha, Min. dopravy ČR, Roadconsult, 2004.
  • Martínek, M., Kozel, J. Architektura a plánování venkova. Brno, ČVUT Brno- fakulta architektury, 1993. ISBN 80-214-0503-1.
  • Sýkora, J. Venkovský prostor. Praha, 1998.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Zootechnika (2013) Kategorie: Zemědělství a lesnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní