Předmět: Klinická biochemie

« Zpět
Název předmětu Klinická biochemie
Kód předmětu KME/743
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v letním semestru.
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Verner Miroslav, MUDr.
Obsah předmětu
Obsah přednášek: Předmět oboru klinické biochemie a jeho postavení v laboratorní medicíně. Trendy v současné klinické biochemii. Řízení kvality v laboratoři – problematiky metrologie, klinických vlastností laboratorní metody, preanalytických, analytických a postanalytických vlivů. Referenční hodnoty laboratorních vyšetření a jejich význam. Metabolické zdroje využitelné energie, vztah energetiky a vnitřního prostředí. Úloha respiračního, oběhového a vylučovacího systému na stabilitě vnitřního prostředů, vliv hormonálních a nervových regulací v tomto procesu. Využití automatizovaného zpracování dat v klinických laboratořích. Obsah cvičení: Seznámení se s odběrovými systémy. Kontrola preanalytické fáze v laboratoři. Demonstrace automatických analytických systémů a způsobu práce s nimi. Systém řízení jakosti. Demonstrace měření na různých analytických systémech, demonstrace cytologických vyšetřovacích metod (močová cytologie, likvorologie).

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Exkurze
  • Účast na výuce - 48 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 50 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 30 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Uvést studenty do problematiky laboratorní medicíny na poli klinické biochemie. Seznámit je v přehledu se současnými možnostmi a dostupnými technologiemi rutinního vyšetřování různých parametrů lidského biologického materiálu hlavně ve vztahu k metabolismu. Naučit studenty chápat preanalitické, analytické a postanalytické vlivy na výsledky jednotlivých vyšetření (zkoušek) a nezbytnost standardizace laboratorního procesu. V této souvislosti probrat základy metodologie a správné laboratorní práce. V specializované části předmětu probrat problematiku vnitřního prostředí makroorganismu, regulačních mechanismu a některých metabolických aspektů hlavně v oblasti patobiochemie nejzákladnějších poruch. Vést studenty k logickému myšlení při pohledu na základní biochemické děje.
Student bude mít přehled o důležitosti práce v laboratoři. Zejména pak o analytických a cytologických laboratorních vyšetřeních a jejich významu v klinické praxi.
Předpoklady
Žádné specifické předpoklady nejsou nutné, doporučené prerekvizity - Biochemie UCH036, Organická chemie pro biology UCH032

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Student si vylosuje 2 otázky z přednesených témat uvedených ve stagu v rozpisu předmětu. Požadovaná je znalost teorie a také znalost základů instrumentální analýzy užívané v dané oblasti. Každá otázka musí být zodpovězena alespoň na známku 3
Doporučená literatura
  • Koolman Jan. Barevný atlas biochemie. Praha Grada, 2012. ISBN 978-80-247-2977-0.
  • Murray R.K.. Harperova ilustrovaná biochemie. Praha Galen, 2012. ISBN 978-80-7262-907-7.
  • Racek Raidl et al. Klinická Biochemie, Praha 2021. Praha, 2021. ISBN 978-80-7492.
  • Zima et al. Laboratorní diagnostika. Praha, 2013. ISBN 9788074920622.
  • Zima T. a kol. Laboratorní diagnostika. Praha Galén, 2013. ISBN 978-80-7492-062-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr