Předmět: Informační technologie pro podporu rozhodování

« Zpět
Název předmětu Informační technologie pro podporu rozhodování
Kód předmětu KMI/DITD
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 10
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Beránek Ladislav, prof. Ing. CSc., MBA
Obsah předmětu
Obsah předmětu: - Moderní technologie pro podporu rozhodování Provoz a řízení technologií. IT Governance. - Informační strategie podniku Propojenost s celkovou strategií. Integrace systémů. - Architektury informačních systémů Kritéria stanovení nejvhodnějšího řešení. Podmínky jejich realizovatelnosti. - ICT služby Životní cyklus služby. Architektura služeb. SLA. Metodiky řízení ICT služeb. - Finanční řízení IS/ICT Metriky výkonů, nákladů a přínosů IS/IC. - Multimediální systémy Podmínky jejich realizace a provozu. Informační systémy na platformě Internetu a jejich integrace do podnikových systémů. - Nasazení umělé inteligence Distribuovaná řešení a jejich struktura. Zpracování velkých objemů dat. Průmysl 4.0. - Bezpečnost a ochrana dat Možnosti aplikace kryptotechnologií v podnikovém prostředí (blockchain. Smart contracts).

Studijní aktivity a metody výuky
Písemná práce (např. u souborných zkoušek, klauzur), Individuální konzultace s vyučujícím
  • Semestrální práce - 132 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 20 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 10 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 8 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 10 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit doktorandy s nejnovějšími trendy, praktickými zkušenostmi a teoretickými poznatky z oblasti strategie, budování a integrace různých informačních systémů pro podporu rozhodování včetně podpory podnikových procesů. Obecné trendy v oblasti informačních systémů se týkají technologií (zejména umělé inteligence a automatizace, cloudových aplikací (resp. edge computingu), zpracování velkých objemů dat, nasazení robotů, bezpečnosti a dalších oblastí), dále podnikových procesů v oblasti např. WMS, CRM, B2B či B2C ale i způsobů, kterým jsou tyto technologie využívány lidmi včetně např. trendů rozvoje pracovníků a další. V předmětu je kladen důraz na pochopení úlohy podnikové informatiky, nutnosti jejího strategického řízení zejména v souvislosti s různými technologickými inovacemi a trendy, včetně zvažování např. toho jaká kombinace technologií bude podporovat zvolenou strategii a inovace v podniku.
Studenti budou schopni zvládnout nejen teoretické přístupy k problematice digitální strategie podniku sloužící pro podporu podnikových procesů včetně rozhodování, ale získají přehled o architekturách, trendech a možnostech informačních systémů. Budou schopni navrhnout strategii v oblasti informačních systémů, zvážit investice do těchto systémů ale i vnímat dopady nasazení různých informačních technologií na podnik, zákazníky i zaměstnance, jejich výhody i nevýhody.
Předpoklady
Předpokladem pro absolvování předmětu jsou základní znalosti podnikových infromačních systémů v rozsahu předmětu Podnikové infromační systémy vyučovaného v magisterském studiu na Ekonomické fakultě.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

Požadavky k zápočtu: Vypracování seminárního projektu, kde bude rozpracována zvolená oblast informačních technologií pro podporu rozhodování, a to v návaznosti na téma disertační práce. Výstupem je literární přehled, který je doplněn o vlastní práci, ve které jsou uvedeny výsledky realizovaných výzkumů (vlastního výzkumu) ve vybrané problematice. Seminární projekt odpovídá požadavkům kladeným na vědecké práce. Rozsah textu je do 20 stran. Požadavky ke zkoušce: Nastudování a zvládnutí tematických okruhů. Obhajoba seminárního projektu. Při vlastní zkoušce představí student předložený seminární projekt, ke kterému bude vedena rozprava. Poté bude následovat prověření znalostí z vybraných témat předmětu.
Doporučená literatura
  • Haes, S. de, Van Grembergen, W., Joshi, A., & Huygh, T. Enterprise Governance of Information Technology: Achieving Alignment and Value in Digital Organizations. Berlin: Springer, 2020.
  • Laudon, K. C., & Laudon, J. P. Management information systems: Managing the digital firm, 16. vyd.. New York: Pearson, 2020.
  • Laudon, K. C., & Traver, C. G. E-commerce 2019: Business. technology. society, 15. vyd.. Hoboken: Pearson, 2019.
  • Sharda, R. Analytics, data science, & artificial intelligence , 11. vyd.. Hoboken, NJ: Pearson, 2020.
  • Sousa, K. J., Oz, E., & Oz, E. Management information systems , 7. vyd.. Stamford: Cengage Learning, 2015.
  • Stair, R. M., & Reynolds, G. W. Principles of information systems, 13. vyd.. Boston: Cengage Learning, 2018.
  • Tiwana, A. IT strategy for non-IT managers: Becoming an engaged contributor to corporate IT decisions. Cambridge: MIT Press, 2017.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr