Předmět: Veterinární parazitologie

« Zpět
Název předmětu Veterinární parazitologie
Kód předmětu KPA/483
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v letním semestru.
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk čeština, angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kvičerová Jana, MVDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah přednášky: 1. Úvod do veterinární parazitologie, základní pojmy, interakce parazit-hostitel, vývojové cykly parazitů, význam parazitů, základní skupiny parazitů. 2. Paraziti a parazitózy domácích přežvýkavců. 3. Paraziti a parazitózy volně žijících kopytníků. 4. Paraziti a parazitózy prasat. 5. Paraziti a parazitózy koní. 6. Paraziti a parazitózy drůbeže. 7. Paraziti a parazitózy psů a koček. 8. Paraziti a parazitózy drobných domácích savců (fretka, králík, morče, hlodavci). 9. Paraziti a parazitózy volně žijících drobných savců (ježek, mýval, hlodavci, zajícovci). 10. Paraziti a parazitózy exotických ptáků a savců (papoušci, kočkovité šelmy). 11. Paraziti a parazitózy plazů. 12. Parazitologie potravin. 13. Základy, principy a zásady diagnostiky a terapie parazitóz. Obsah cvičení: 1. Klinické vyšetření zvířete, úskalí, možné nálezy, vyšetření kožních seškrabů, vyšetření ušního obsahu, roztlakové preparáty. 2. Pitva zvířete, postup při odběrech vzorků, fixace vzorků a přehled fixačních činidel. Laboratoře zabývající se vyšetřováním biologického materiálu. 3. Flotační, sedimentační a larvoskopické vyšetření trusu přežvýkavců, nejčastější nálezy a jejich interpretace. 4. Flotační, sedimentační a larvoskopické vyšetření trusu volně žijících kopytníků, nejčastější nálezy a jejich interpretace. 5. Flotační, sedimentační a larvoskopické vyšetření trusu prasat, nejčastější nálezy a jejich interpretace. 6. Flotační, sedimentační a larvoskopické vyšetření trusu koní, nejčastější nálezy a jejich interpretace. 7. Flotační, sedimentační a larvoskopické vyšetření trusu drůbeže, nejčastější nálezy a jejich interpretace. 8. Flotační, sedimentační a larvoskopické vyšetření trusu psů a koček, nejčastější nálezy a jejich interpretace. 9. Flotační, sedimentační a larvoskopické vyšetření trusu drobných domácích savců, nejčastější nálezy a jejich interpretace. 10. Flotační, sedimentační a larvoskopické vyšetření trusu volně žijících drobných savců, nejčastější nálezy a jejich interpretace. 11. Flotační, sedimentační a larvoskopické vyšetření trusu exotických ptáků a savců, nejčastější nálezy a jejich interpretace. 12. Flotační, sedimentační a larvoskopické vyšetření trusu plazů, nejčastější nálezy a jejich interpretace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Laboratorní práce, Praktická výuka
  • Účast na výuce - 100 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 50 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 15 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s významnými parazitárními infekcemi domácích a volně žijících zvířat, jejich klinickými projevy, specifiky, a možnostech diagnostiky, terapie a prevence. Účelem cvičení je, aby si studenti sami prakticky vyzkoušeli nejrůznější metody detekce parazitárních infekcí a naučili se, jak získané výsledky interpretovat.
Znalost parazitárních infekcí a onemocnění domácích a volně žijících zvířat a jejich specifik u jednotlivých skupin zvířat. Znalost základní veterinární terminologie. Znalost klinických projevů daných parazitárních onemocnění, znalost možností a limitů jejich diagnostiky, terapie a prevence. Praktické osvojení si metod detekce parazitárních infekcí a interpretace nálezů.
Předpoklady
Předmět je vhodný spíše pro studenty magisterského a doktorského studijního programu (kteří již mají za sebou základy zoologie, parazitologie a mikroskopie). Jedná se o speciální kurz studijního oboru Parazitologie, který je však vhodný i pro studenty jiných magisterských či doktorských studijních oborů, například Medicínské biologie či Zoologie, i pro studenty jiných fakult (např. Zdravotně sociální fakulta). Předmět nemá povinné prerekvizity. Předmět předpokládá základní znalosti zoologie a parazitologie, a zásady práce se světelným mikroskopem.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Požadavky na studenta: Úspěšné zvládnutí předmětu podmiňují: 1. Účast na praktických cvičeních. 2. Pochopení probírané látky. Ústní zkouška z látky probírané v kurzu - úspěšné zodpovězení alespoň 70% u ústní zkoušky.
Doporučená literatura
  • Ash LR, Orihel TC (1990) Atlas of Human Parasitology. ASCP Press, Chicago, USA..
  • Chroust K, Svobodová V, Modrý D, Volf J (2001) Veterinární arachnoentomologie. Ústav parazitologie FVL VFU, Brno..
  • Jurášek V, Dubinský P (1993) Veterinárna parazitológia. Príroda a.s., Bratislava..
  • Kate M, Despommier DD, Gwadz R (1982) Parasitic Diseases. Springer-Verlag..
  • Kettle DS (1995) Medical and Veterinary Entomology. CAB International, Wallingford, Oxon, UK..
  • Lane RP, Crosskey RW (1993) Medical Insects and Arachnids. Chapman & Hall, London, UK..
  • Lee JJ, Leedale GF, Bradbury P (2000) The Illustrated Guide to the Protozoa. 2nd edition. Allen Press Inc., Lawrence, Kansas, USA..
  • Studijní pomůcky: prezentace a materiály z přednášek, doporučené internetové odkazy, Zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně souvisejících zákonů (veterinární zákon).
  • Šimůnek J, Smola J (1998) Antibiotika, sulfonamidy a chinolony ve veterinární medicíně. LAST Steinhauser, Brno..
  • Taylor MA, Coop B, Wall RL (2008) Veterinary Parasitology. Blackwell Publishing..
  • Thienpont D, Rochette F, Vanparijs OFJ (1979) Diagnosing helminthiasis through coprological examination..
  • Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (2019) Registrované veterinární léčivé přípravky 2019. Prion, s.r.o, Hradec Králové..
  • Volf P, Horák P (2007) Paraziti a jejich biologie. Vydání 1. Triton, Praha..
  • Zajac AM, Conboy GA (2006) Veterinary Clinical Parasitology. Blackwell Publishing Professional, Ames, Iowa, USA..
  • Zaman V (1979) Atlas of Medical Parasitology. MTP Press Limited, Lancaster, UK..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Parazitologie (1) Kategorie: Biologické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Parasitology (1) Kategorie: Biologické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Parazitologie (1) Kategorie: Biologické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní