Předmět: Asistivní technologie

« Zpět
Název předmětu Asistivní technologie
Kód předmětu KPD/AST
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk čeština, angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Suchomelová Věra, Mgr. Th.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do tématu: vymezení a rozdělení asistivních technologií, Virtuální realita v aktivizaci seniorů 2. Asistivní technologie pro seniory: Tísňová péče (Život 90) 3. Asistivní technologie pro lidi se zrakovým postižením 4. Exkurze - Laboratoř asistivních technologií - Český institut robotiky a kybernetiky 5. Prezentace skupinového projektu 1 6. Prezentace skupinového projektu 2

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Exkurze, Práce s multimediálními zdroji (texty, internet, IT technologie)
Výstupy z učení
Předmět se zabývá oblastí asistivních technologií v sociální práci. Asistivní technologie přispívají ke zlepšení fyzických a duševních funkcí uživatelů, k jejich participaci na společenském životě či zmírňují negativní vlivy okolí a podporují nezávislost a sebeúctu uživatelů. Na druhou stranu, nevhodné využití těchto technologií může atakovat lidskou důstojnost a působit proti sociální inkluzi. Záměrem předmětu je provést studenta těmito tématy převážně v praktickém prostředí organizací, které s asistivními technologiemi pracují a poskytují je svým uživatelům.
Student získá přehled o tzv. asistivních technologiích, tj. pomůckách, postupech a principech, které pozitivně ovlivňují kvalitu života osob znevýhodněných fyzicky, psychicky či sociálně. Porozumí tomu, jak tyto technologie přispívají ke zlepšení fyzických a duševních funkcí uživatelů, k jejich participaci na společenském životě či zmírňují negativní vlivy okolí. Seznámí se s riziky nevhodného využití těchto technologií ve vztahu k důstojnosti klienta. Záměrem předmětu je provést studenta těmito tématy převážně v praktickém prostředí organizací, které s asistivními technologiemi pracují a poskytují je svým uživatelům.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Aktivní účast na výuce. Vytvoření PowerPointové prezentace na dané téma z oblasti asistivních technologií a osobní prezentace (ve dvojicích). Při tvorbě bude student vycházet jednak z literatury zadané k samostudiu a uvedené v sylabu, jednak z vlastní rešerše internetových zdrojů včetně cizojazyčných.
Doporučená literatura
  • HAVLÍKOVÁ, J. Role informačních a komunikačních technologií a služeb asistovaného života při podpoře stárnutí v přirozeném prostředí.In: Kubalčíková K. a kol. Sociální práce se seniory v kontextu kritické gerontologie. MUNIPress, Brno, 2015, 2015. ISBN .
  • LHOTSKÁ, L. , KUŽÍLEK, J. ŠTĚPÁNKOVÁ, D. Asistivní technologie. Studie Praha, Ministerstvo vnitra. Praha: Ministerstvo vnitra, 2014.
  • SUCHOMELOVÁ, Věra, DIALLO, Karolína a VAVREČKA, Michal. Virtuální realita jako prostředek k naplnění specifických potřeb seniorů.. Sociální práce/Sociálna práca., 2021.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr