Předmět: Environ. souvislosti znalostní ekonomiky

« Zpět
Název předmětu Environ. souvislosti znalostní ekonomiky
Kód předmětu KRM/KESZE
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Cudlínová Eva, doc. Ing. CSc.
  • Vávra Jan, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Vymezení a definice znalostní ekonomiky; 2. Co jsou to znalosti a co umožňují; 3. Role informací ve společnosti; 4. Znalosti, informace a zdraví - právo na informace; 5. Znalostní a zelená ekonomika; 6. Nebezpečí a úskalí mediálního vlivu pro ochranu životního prostředí; 7. Znalostní ekonomika a rozvoj regionu; 8. Přírodní zdroje a jejich potenciál jako faktor regionu; 9. Cestovní ruch vs. ochrana životního prostředí; 10. Systémy environmentálního managementu v regionu; 11. Problematika urbánních a rurálních brownfields; 12. Odpadové hospodářství; 13. Energie a ovzduší v území; 14. Přírodní potenciál regionu v mezinárodních souvislostech. Cvičení: Cvičení budou zaměřena na aktivní práci s informacemi, které se týkají změn životního prostředí a jejich ekonomických dopadů (kritická analýza tisku o význačných událostech - klimatické změny, ekologické katastrofy). Součástí bude i praktický seminář, s cílem pochopit širší souvislosti managementu a jeho změn - vzájemnou provázanost ekonomického estetického i ekologického prostředí. Studenti v rámci jednodenní exkurze do krajiny s různým managementem, dostanou za úkol vyfotografovat si místa, která by chtěli nějak změnit. Účelem změny může být návrh ekonomického využití, zlepšení estetického vzhledu nebo zlepšení ekologických podmínek. Simulace změn bude prezentována. V rámci prezentace musí studenti v diskusi zdůvodnit, proč se pro kterou změnu rozhodli a zasadit ji do širších souvislostí ekonomických, ekologických i estetických.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Semestrální práce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 28 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 16 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cíl předmětu je seznámit studenty s environmentálními souvislostmi regionálního rozvoje. Politika životního prostředí velice úzce souvisí s politikou regionálního rozvoje. Koncept environmentálních souvislostí se zabývá významem kvality životního prostředí pro rozvoj regionu, vztahy jednotlivých politik životního prostředí a jejich vlivem na regionální politiku a naopak. Realizace opatření jedné politiky může výrazně působit na účinnost regionální politiky a opačně. Mezi politikami existuje úzký vztah s celou řadou vzájemných vazeb a multiplikačních efektů. Úzké vazby jednotlivých politik můžeme sledovat např. z hlediska požadavku na kvalitu životního prostředí daného regionu a jeho vlivu na cestovní ruch, z hlediska vybavenosti lokality přírodními zdroji a jeho vlivu na rozvoj lokality apod. Součástí předmětu je management technické infrastruktury. Infrastruktura a její kvalita propojuje ekonomickou, technickou a environmentální dimenzi regionálního rozvoje.

Předpoklady
Obecné znalosti problematiky životního prostředí.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška, Seminární práce

Požadavky k zápočtu: Seminární práce. Zápočty budou udělovány nejdříve 14 dnů před koncem semestru v souladu s opatřením děkana č. 124/2017 článek 15. Požadavky ke zkoušce: Písemný test a ústní zkouška. Zkoušky budou vypsány 3 týdny před začátkem zkouškového období v souladu s opatřením děkana č. 124/2017 článek 15.
Doporučená literatura
  • GLACOVÁ, D., DOHNAL, V., ČERNÝ, P. Stát, obec, kraj a občan při ochraně životního prostředí. Kompetence jednotlivých orgánů veřejné správy na úseku ochrany životního prostředí. MŽP - EDICE Planeta, Praha, 2005.
  • JÍLKOVÁ, J., PAVEL, J. Hodnocení efektivnosti veřejných výdajů na ochranu životního prostředí. IREAS, Praha, 2006. ISBN 80-86684-31-8.
  • MEDEK, F. Technická infrastruktura měst a sídel. ČVUT, Praha, 2009. ISBN 978-80-0103303610.
  • MEZŘICKÝ, V. (ed.). Environmentální politika a udržitelný rozvoj. Portál, Praha, 2005. ISBN 80-7367-003-8.
  • WOKOUN, R., MALINOVSKÝ, J. a kol. Regionální rozvoj (Východiska regionálního rozvoje, regionální politika, teorie, strategie a programování). Linde, a. s., Praha, 2008. ISBN 978-80-7201-699-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Ekonomická fakulta Studijní plán (Verze): Strukturální politika EU a rozvoj venkova (3) Kategorie: Ekonomie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní