Předmět: Prostorové plánování

« Zpět
Název předmětu Prostorové plánování
Kód předmětu KRM/PPL
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Buchtele Roman, Ing. Ph.D.
  • Lapka Miloslav, prof. PhDr. CSc.
  • Klufová Renata, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Krajina v regionálním rozvoji. Dokumenty, definice. 2. Krajina jako předvědecký pojem - Západní tradice pojmu krajina, holandská krajinomalba a neviditelná krajina v pozadí. 3. Kulturní kořeny pojmu krajina - český kulturní konstrukt krajiny a jeho porovnání - hebrejské kořeny pojmu, asijský a australský konstrukt. 4. Krajina jako vědecký pojem, zakladatelská definice krajiny - Humboldtova zakladatelská definice a současná Evropská úmluva o krajině. 5. Typologie evropské krajiny sensu Meeus. 6. Současné změny evropské krajiny a jejich hybné síly a projevy na úrovni regionů. 7 - 8. Geografické plánování krajiny. Využití GIS v prostorovém plánování regionů. 9. Urbanizované prostory (historie vzniku měst a jejich plánování, urbanizační procesy, prostorové struktury města). 10. Metodiky KES, jejich porovnání a metodologické slabiny. Jejich využití v plánování. 11. Právní problematika územního plánování: Cíle, výstupy krajinného plánování, dimenze a parametry v zemích EU se specifikací na ČR. 12. Právní problematika územního plánování: Metodické principy zpracování krajinného plánu jeho struktura a náležitosti (textová část, analytická a hodnotící část, návrhová část a část tabulková). 13. Právní problematika územního plánování. Územní plán. Strategický plán. Krajinný plán, jejich rozdíly a opory v zákoně.

Studijní aktivity a metody výuky
  • Semestrální práce - 42 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 31.5 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 28 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 28 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu prostorové plánování je získat teoretické vědomosti o propojení ekonomických, sociálních, kulturních, a přírodních složek krajiny v procesu plánování a rozvoje regionu, včetně právních aspektů této problematiky. Student bude schopen se orientovat v širších souvislostech prostorového plánování regionů.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Požadavky k zápočtu: Popis zvoleného území, ke kterému se postupně přidávají znalosti získané v rámci přednášek a cvičení - až po návrhy změn a jejich KES - vše v systému MOODLE. Požadavky ke zkoušce: Nastudování a zvládnutí tematických okruhů v písemném testu.
Doporučená literatura
  • Bowers, John, Hopkinson, Peter. Landscape evaluation, cost?benefit analysis and sustainability . In: Landscape Researc. Economic Valuation of Landscape.. Landscape Research 19(1) 1994, 1994.
  • Cílek, Václav. Krajiny vnitřní a vnější. Praha : Dokořán, 2007. ISBN 80-7363-042-7.
  • Damborský, Milan. Prostorový rozvoj. In WOKOUN, René et al. Regionální rozvoj: východiska regionálního rozvoje, regionální politika, teorie, strategie a programování.. Praha : Linde, 2008. ISBN 80-7201-699-0.
  • Lapka, Miloslav, Vávtra, jan. Měnící se společnost?. Praha : Univerzita Karlova, Filizofická fakulta, 2012. ISBN 9788073084424.
  • Machar, Ivo. Krajinná ekologie. Praha : Academia, 1993.
  • Maier, Karel. Udržitelný rozvoj území. Praha : Grada, 2012. ISBN 978-80-247-4198-7.
  • Schama, Simon. Krajina a paměť. Praha : Dokořán, 2007. ISBN 978-80-7203-803-9.
  • Vávra, Jan, Lapka, Miloslav, Cudlínová, Eva. Current Challenges of Central Europe: Society and Environmen. Praha : Univerzita Karlova v Praze, Filizofická fakulta, 2014. ISBN 978-80-7308-551-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr