Předmět: Aktuální trendy v rostlinné výrobě

« Zpět
Název předmětu Aktuální trendy v rostlinné výrobě
Kód předmětu KROV/ATRV
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bárta Jan, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah bloků přednášek: 1. Rozsah produkce pěstovaných plodin, systémy pěstování, přírodní podmínky a komparativní výhody, přínosy a negativa intenzifikačních faktorů, význam šlechtění a odrůd polních plodin, trh s rostlinnými komoditami 2. Obilniny - biologická a technologická specifika, nové trendy v pěstování a uplatnění obilnin podle druhů (pšenice, ječmen, žito, triticale, kukuřice, oves), poznatky výzkumu 3. Luskoviny - význam pro zemědělství, fenomén symbiotické fixace N, druhy pěstované v ČR, soběstačnost a EU v pěstování a spotřebě luskovin 4. Olejniny - význam, dělení olejnin, rostlinné oleje, technologické trendy v pěstování, uplatnění na světovém trhu, poznatky výzkumu 5. Okopaniny - význam a technologie pěstování, uplatnění, nové trendy v technologii pěstování cukrové řepy a brambor, skladování brambor, problémy pěstování

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Individuální příprava ke zkoušce
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 90 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 70 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 18 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je podat přehled o hlavních současných trendech v oblasti rostlinné výroby ČR a EU, pěstovaných plodinách, perspektivách jejich uplatnění na domacím a světovém trhu a aktuálních technologických poznatcích při jejich pěstování.
Student získá znalosti o situaci v rostlinné produkci zemědělství ČR a EU. Bude mít představu a znalosti o aktuálních trendech uplatňujících se v technologie pěstování majoritních druhů a skupin zemědělských plodin jako jsou obilniny, luskoviny, olejniny a okopaniny. Student také získá znalosti o situaci na trzích s rostlinnými komoditami.
Předpoklady
Student by měl mít úspěšně splněné zkoušky z biologických základů rostlinné produkce a kurz pěstování rostlin v předchozím vysokoškolském studiu.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Zvládnutí vědomostního základu vybraných aktuálních kapitol z oblasti rostlinné výroby. Předmět bude zakončen kombinovanou zkouškou (písemná semestrální práce + ústní část).
Doporučená literatura
  • Baranyk P. Fárby A. Řepka pěstování, využití, ekonomika. Profi Press s.r.o., Praha, 2007. ISBN 9788086726267.
  • Diviš, J. a kol. Pěstování rostlin. JU v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta, 2010, 260 s..
  • Martin, J. H., Waldren, R. P., Stamp D. L. Principles of field crop production. New Jersey, 2002. ISBN 0-13-025967-5..
  • Prugar J. a kol. Kvalita rostlinných produktů na prahu 3. tisíciletí. Výzkumný ústav pivovarský a sladařský a.s., Kvasný průmysl, Praha, 2008..
  • Sheaffer C.C., Moncada K.M. Introduction to Agronomy: Food, Crops, and Environment, Second Edition. Clifton Park, USA, 704 p., 2012. ISBN 978-1-1113-1233-6.
  • Situační a výhledové zprávy MZe ČR: http://eagri.cz/public/web/mze/zemedelstvi/publikace-a-dokumenty/situacni-a-vyhledove-zpravy/rostlinne-komodity/. Situační a výhledové zprávy MZe ČR: http://eagri.cz/public/web/mze/zemedelstvi/publikace-a-dokumenty/situacni-a-vyhledove-zpravy/rostlinne-komodity/.
  • Smith, D. L., Hamel, C.Crop Yield. Crop Yield - Physiology and Processes. Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 1999..
  • Vokál B. a kol. Brambory. Profi Press s.r.o., Praha, 2013. ISBN 978-80-86726-54-0.
  • Zimolka J. a kol. Ječmen - formy a užitkové směry v České republice. Profi Press s.r.o., Praha, 2006. ISBN 80-86726-18-5.
  • Zimolka J. a kol. Kukuřice - hlavní a alternativní užitkové směry. Profi Press s.r.o., Praha, 2008. ISBN 978-80-86726-31-1.
  • Zimolka J. a kol. Pšenice. ProfiPress, Praha,, 2005. ISBN 80-86726-09-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr