Předmět: Půdní biologie

« Zpět
Název předmětu Půdní biologie
Kód předmětu KROV/PB
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šimek Miloslav, prof. Ing. CSc.
  • Bárta Jan, doc. Ing. Ph.D.
  • Kobes Milan, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Půdní fauna a flóra a její působení v půdním prostředí. Členění půdních organismů podle velikosti a zástupci hlavních skupin půdních organismů. Podmínky existence a rozvoje edafonu, abiotičtí a biotičtí činitelé ovlivňující jejich rozvoj a stav populací. Vliv edafonu na transformaci půdní oragnické hmoty, koloběh živin, fyzikální vlastnosti půdy a půdní úrodnost. Vliv edafonu na přístupnost živin, transport živin v půdním prostředí a v systému půda - rostlina. Důraz bude kladen na nové poznatky z vědecké literatury pro půdy středoevropského regionu a s ohledem na téma doktorského studia.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
  • Příprava na zkoušku - 180 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 16 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět doktorského studijního programu. Cílem je seznámit studenta s biologickou složkou půdního prostředí, mikro až makrofaunou a funkcí edafobiontů v půdním prostředí. Působení půdní bioty na přeměnu organických látek, tvorbu humusu, koloběhy živin, uvolňování živin a zpřístupňování živin rostlinám. Důraz je kladen na nové poznatky z půdní biologie včetně údajů ze světové vědecké literatury.
Schopnost práce s vědeckou literaturou včetně zahraniční. Schopnost analýzy a syntézy studované problematiky.
Předpoklady
Absolvování a úspěšné ukončení magisterského (inženýrského) studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Student musí prokázat teoretické znalosti studované předmětné problematiky formou ústní, případně kombinované zkoušky. Požadavkem může být též prokázání znalostí v zápočtovém testu, nebo odevzdání semestrální práce v požadovaném rozsahu.
Doporučená literatura
  • Eash N.S., Sauer T. J., O'Dell D., Odoi E. Soil Science Simplified, Sixth Edition. John Wiley & Sons, Inc., Hoboken, New Jersey, 272 p., 2016. ISBN 978-1-118-54069-5.
  • Jhonson C. Biology of Soil Science, First Edition.. Oxford Book Company, Jaipur, India, 308 p., 2009. ISBN 978-81-89473-96-9.
  • Šimek M. a kol. Živá půda: biologie, ekologie, využívání a degradace půdy. Academia, Praha, 789 s., 2019. ISBN 978-80-200-2976-8.
  • Šimek M., Elhottová D., Fuksa P., Hynšt J., Kobes M., Kvítek T., Malý S., Moudrý J., Rozsypal R., Tajovský K. Živá půda. Praktický Manuál. Kapitoly pícniny a travní porosty. 1. vyd. Eč. 12693. Academia, Praha, 323 s., 2021. ISBN 978-80-200-3199-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Speciální produkce rostlinná (1) Kategorie: Zemědělství a lesnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Speciální produkce rostlinná (1) Kategorie: Zemědělství a lesnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -