Předmět: Produkční a mimoprodukční trvalé travní porosty

« Zpět
Název předmětu Produkční a mimoprodukční trvalé travní porosty
Kód předmětu KROV/PMTTP
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Skládanka Jiří, prof. Ing. Ph.D.
  • Bárta Jan, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsahem je získání podkladů pro hodnocení a optimalizaci využívání TTP včetně pastevních porostů a posouzení vhodného systému a intenzity pastevního využívání. Studium vlivu travních porostů na agroekosystém (půda, voda, atmosféra) a kritéria pro hodnocení jejich vlivů. Tvorba kořenové hmoty a sekvestrace uhlíku. Optimalizace a regulace porostové skladby hnojením, přísevy a využitím nových doplňkových pícních druhů vhodných do TTP. Třídění travních porostů, jejich klasifikace a kategorizace. Studium bude zaměřeno s ohledem na téma doktorské práce s využitím vědecké literatury a databází.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 50 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 100 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 100 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět doktorského studijního programu. Cílem je naučit studenta analyzovat botanické složení travních porostů, ovládat přístupy k třídění travních porostů, jejich typologickou klasifikaci a kategorizaci, navrhovat optimální způsoby a intenzitu využívání travních porostů s ohledem na jejich produkční i mimoprodukční funkce od porostů intenzivních až po porosty s nízkou intenzitou a převahou mimoprodukčních funkcí.
Schopnost práce s vědeckou literaturou včetně zahraniční. Schopnost analýzy a syntézy studované problematiky.
Předpoklady
Absolvování a úspěšné ukončení magisterského (inženýrského) studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Student musí prokázat teoretické znalosti studované předmětné problematiky formou ústní, případně kombinované zkoušky. Požadavkem může být též prokázání znalostí v zápočtovém testu, nebo odevzdání semestrální práce v požadovaném rozsahu.
Doporučená literatura
  • Klaudisová A., Sádlo J. (eds.). Zásady péče o nelesní biotopy v rámci soustavy Natura 2000. Planeta XII, 3/2004 ? druhá část.. MŽP, Praha, 144 s., 2004.
  • Klimeš F. Lukařství a pastvinářství. Biodiagnostika a speciální pratotechnika.. České Budějovice, ZF JU, 157 s., 2004. ISBN 80-7040-738-7.
  • Míka V., Čermák B., Jeroch H., Pozdíšek J., Kohoutek A., Nerušil P., Kobes M., Odstrčilová V. Green forage and ensiled green forage. VÚRV Praha Ruzyně - VSTE Jevíčko, 92 s., 2010. ISBN 978-80-7427-052-9.
  • Skládanka J. a kol. Pastva skotu. Mendelu Brno, 243 s., 2014. ISBN 978-80-7509-145-1.
  • Skládanka, J. a kol. Pícninářství. Mendelu Brno, 2014. ISBN 978-80-7509-111-6.
  • Skládanka J., Šeda J. Regenerace travních porostů a metody studia travních ekosystémů. Mendelu, Brno, 56 s., 2013. ISBN 978-80-7375-889-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Speciální produkce rostlinná (1) Kategorie: Zemědělství a lesnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Speciální produkce rostlinná (1) Kategorie: Zemědělství a lesnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -