Předmět: Veterinární ekologie

« Zpět
Název předmětu Veterinární ekologie
Kód předmětu KZVE/VE
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šoch Miloslav, prof. Ing. CSc., dr. h. c.
Obsah předmětu
Předmět si klade za cíl poskytnout studentům informace o hlavních aspektech péče o zdraví a welfare jednotlivých druhů zvířat a seznámit je se zásadami prevence chorob a biosekuritou. Studenti budou aktivně využívat poznatky z dříve získaných vědomostí z oborů: aplikované zoologie, morfologie, fyziologie, chovu a výživy zvířat i klimatologie.

Studijní aktivity a metody výuky
Práce s textem (učebnicí, knihou), Individuální příprava ke zkoušce, Práce s multimediálními zdroji (texty, internet, IT technologie), Individuální konzultace s vyučujícím
  • Semestrální práce - 50 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 130 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět navazuje na znalosti základů ekologie, chemie životního prostředí a ekotoxikologie a budou v něm především aplikovány poznatky týkající se veterinární ekologie a ekologického dozoru. Studenti získají přehled o welfarových podmínkách u zvířat na farmách i v lidské péči, o biosféře a vztahu ke zdraví a nemocem zvířat i člověka (zoonózy). Dále budou seznámeni formou případových studií s faktory abiotickými (teplota, vlhkost, záření aj.) a biotickými (patogenní původci - viry, bakterie, paraziti, plísně) ve vztahu k jejich ustájení nebo pastvě, ke zdrojům znečištění vody (rezidua antibiotik, hormonů, těžkých kovů aj.), půdy, odpadů a surovin pro výrobu potravin. Studenti se rovněž seznámí se zásadami vnější a vnitřní biosekurity, k zajištění zdraví zvířat a produkce potravin živočišného původu a s aplikací poznatků do veterinární, zohygienické a hygienické praxe.
Absolventi předmětu získají, díky měnícím se podmínkám vnějšího prostředí v globálním světě, aktuální informace o obecných a specifických zásadách péče o rozdílné druhy hospodářských zvířat. Rozumí podmínkám welfare hospodářských i volně žijících zvířat, konceptu hygieny stájových objektů a pastvin. Mají přehled o problematice biologické bezpečnosti v chovech k zamezení šíření patogenních původců významných zoonóz a asanačních postupech. Získají rámcovou představu o legislativních opatřeních k zajištění podmínek welfare a dále o chovatelských a veterinárních právních normách týkajících se péče o zdraví a pohodu hospodářských i volně žijících zvířat.
Předpoklady
Studenti dovedou získávat a zpracovávat data z vědeckých a odborných databází z různých případových studií (z tuzemska i zahraničí) a kriticky vyhodnotit welfarové podmínky v chovech, zdravotní problematiku u specifických druhů zvířat v rozdílných klimatických podmínkách.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Rozbor kvalifikační práce

Absolventi pomáhají realizovat strategii preventivních opatření a dohlížejí na dodržování podmínek welfare a biologické bezpečnosti (transport zvířat, přístup k vodním zdrojům, uplatňování zásad účinné DDD, asanace prostředí) a dodržování preventivních podmínek nezbytných k minimalizaci ekonomických ztrát vyvolaných patogenními původci se zoonotickým potenciálem.
Doporučená literatura
  • Campbell JR and Marshall RT. Dairy Production and Processing: The Science of Milk and Milk Products. Waveland Press, 2016.
  • Flanders F and Gillespie JR. Modern Livestock & Poultry Production. Cengage Learning, 2015.
  • Geoff Hosey and Vicky Melfi. Zoo Animals: Behaviour, Management, and Welfare. Oxford : OUP, 2013.
  • Horák J. Klimatológia. Nitra : Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, 2017.
  • Kouba V. Clinical Propedeutic for Investigation of Large Farm Animals. CZU Prague FTA, 2013.
  • Kursa, Jaroslav. Zoohygiena a prevence chorob hospodářských zvířat. 1. vyd. Č. Budějovice : Jihočeská univerzita, Zemědělská fakulta ; Praha : Česká zemědělská univerzita, Agro, 1998. ISBN 80-7040-290-3.
  • Malá G, Novák P, Knížek J, Procházka D. Stájový chov koz - zásady správné chovatelské praxe. Praha Uhříněves : Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i, 2017. ISBN 978-80-7403-184-7.
  • Novák P, Malá G. Hodnocení chovného prostředí v objektech pro ustájení hospodářských zvířat. Praha Uhříněves : Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i., 2018. ISBN 978-80-7403-213-.
  • Novák P, Malá G, Pekáriková I. Manual for dairy farmers - ilustrated guide of cattle housing. Prague: Institute of Animal Science CR, 2017.
  • Novák P, Malá G, Treml F. Zásady biosecurity v chovech hospodářských zvířat. Praha Uhříněves : Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i., 2017.
  • Novák P, Šoch M. Záchrana zvířat - zásady správné manipulace se zvířaty. Ostrava : SPBI, 2003.
  • Payne WJA, Wilson RT. An Introduction to Animal Husbandry in the Tropics. Oxford : Blackwell Science, 1999.
  • Tančin V a kol. Všeobecná zoohygiena. Nitra : Vydavateľstvo SPU, 2016.
  • Webster J. Welfare Životní pohoda zvířat aneb střízlivé kázání o ráji. Praha : Nadace na ochranu zvířat, 1999.
  • Williams ES, Yuillt T, Artois M, Fischer J, Haigh SA. Revue scientique et technique Emerging infectious diseases in wildlife. Paris : OIE, 2002.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Obecná zootechnika (1) Kategorie: Zemědělství a lesnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Zoohygiena a prevence chorob hospodářských zvířat (1) Kategorie: Zemědělství a lesnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Zoohygiena a prevence chorob hospodářských zvířat (1) Kategorie: Zemědělství a lesnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Fakulta zemědělská a technologická Studijní plán (Verze): Obecná zootechnika (1) Kategorie: Zemědělství a lesnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -