Předmět: Úvod do modelování pro AI

« Zpět
Název předmětu Úvod do modelování pro AI
Kód předmětu UAI/315
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v zimním semestru.
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jelínek Jiří, Ing. CSc.
Obsah předmětu
1. Systémy a jejich definice - základní principy systémového myšlení a modelování, způsoby popisu chování modelů, spojité a diskrétní systémy, experimenty. 2. Úvod do kvantitativního modelování - principy a možnosti uplatnění. 3. Základní způsoby tvorby modelů - matematické postupy a simulace. 4. Lineární programování, formulace úloh LP - princip, základní pojmy, aplikace LP, grafické řešení úloh LP, simplexová metoda, SW nástroje, interpretace výsledků. 5. Úvod do nelineárního programování, gradientové metody. 6. Aplikace teorie grafů - základní pojmy, optimalizační úlohy na grafech. 7. Teorie her - teoretické základy, členění, hry s nulovým a nenulovým součtem. 8. Základní pojmy simulace, simulační metody. 9. Modely řízené událostmi - stavové modely, systémy hromadné obsluhy, optimalizační úlohy. 10. Modely spojitých systémů a jejich aplikace. 11. Multiagentní modely - agentový přístup a možnosti jeho uplatnění, modelování agenta. 12. Uplatnění modelovacích technik na vybrané problémy z vědy a výzkumu či firemní praxe. Praktická část předmětu (cvičení) kopíruje obsahově přednášky. V rámci cvičení budou studenti v praxi uplatňovat a procvičovat teoretické poznatky z přednášek. Předpokládá se i využití práce v týmech a projektová výuka.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace, Laboratorní práce, Praktická výuka, Případová studie
  • Příprava na zkoušku - 20 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 20 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 34 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s vybranými metodami počítačového modelování pro podporu rozhodovacích procesů, aby je byli schopni používat ve vlastní praxi. Studenti se naučí systémovému myšlení nutnému pro modelování složitých systémů a vytvářet a řešit matematické a simulační modely reálných systémů s důrazem na věrnost modelu, jeho přínos pro pochopení původního systému a podporu rozhodování. Na cvičení budou jednotlivé postupy testovány a ověřovány s uplatněním týmového přístupu a aktuálních programových produktů pro modelování, optimalizaci, simulace a podporu rozhodování.
Po úspěšném absolvování budou studenti schopni: - orientovat se v oblasti modelování a simulací systémů a budou znát techniky a metody návrhu modelů - používat systémové myšlení při analýze systémů - vytvářet modely jednodušších systémů - využívat softwarové nástroje pro podporu simulací - provádět simulační experimenty - spolupracovat na různých pozicích v týmu
Předpoklady
Předpokladem pro zápis tohoto předmětu je znalost programování minimálně na úrovni absolvování předmětu OBP I a II.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární), Test, Seminární práce

Pro úspěšné absolvování předmětu je potřeba řešit průběžné úkoly ve cvičeních, absolvovat teoretický test, vypracovat semestrální projekt.
Doporučená literatura
  • BORSHCHEV, Andrei, GRIGORYEV, Ilya. The Big Book of Simulation Modelling, Multimethod Modeling with AnyLogic 8. Anylogic 2020. Dostupné z: https://www.anylogic.com/resources/books/big-book-of-simulation-modeling/.
  • GREASLEY, Andrew. Simulation modeling for business. Routledge, 2017. ISBN 9781351899987.
  • Jablonský, Josef. Operační výzkum. 3. vyd. Praha : VŠE, 2001. ISBN 80-245-0162-7.
  • Law, Averill M. Simulation modeling and analysis. 4th ed. Boston, MA : McGraw-Hill, 2007. ISBN 978-007-125519-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr