Předmět: Multimediální technologie

« Zpět
Název předmětu Multimediální technologie
Kód předmětu UAI/789
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v letním semestru.
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jelínek Jiří, Ing. CSc.
Obsah předmětu
Obsah přednášky: Úvod " Multimédia a jejich typy a členění Digitalizace signálu o Vzorkování a kvantizace o AD/DA převodníky o Chyby digitalizace (moaré, šum?) Zpracováním zvuku " Bezeztrátová komprese " Fourierova transformace ve zvuku " Frekvenční a časové maskování " Zvukové transformace " Ztrátové kompresní algoritmy Zpracování obrazu " Optimalizace barevné palety " Bezeztrátové kompresní algoritmy " Fourierova transformace diskrétní i spojitá " Ztrátové kompresní algoritmy " Konvoluční transformace " Vektorová grafika Zpracování videa " Ztrátová komprese videa " Streaming videa " 3D video - formáty Obsah cvičení: Obsah cvičení tematicky odpovídá struktuře přednášek. Hlavní formou výuky bude zkoumání a implementace vybraných postupů z přednášek pomocí pomůcek či vlastní implementací včetně užití v rozsáhlejších projektech.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace, Exkurze, Praktická výuka, Případová studie
  • Exkurze - 3 hodiny za semestr
  • Příprava na zkoušku - 26 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 48 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 26 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět je zaměřen na oblast zpracování multimediálních signálů a dat. Jeho cílem je představit pokročilé techniky, které nejsou běžnému uživateli multimédií prezentovány, jsou však pro práci s nimi klíčové a použitelné i pro jiné úlohy. V rámci přednášek budou probírána hlavní témata zabývající se zpracováním signálu obecně, práci se zvukem, statickým obrazem a videem. Na cvičeních se studenti s probranými postupy seznámí prakticky pomocí dostupných pomůcek, vlastní implementací vybraných metod, případně užitím připravených řešení v rozsáhlejších projektech. Po absolvování předmětu student získá znalosti nutné pro kvalifikovanou práci s multimediálními daty, a to jak v teoretické, tak praktické rovině.
Po absolvování předmětu student získá znalosti nutné pro kvalifikovanou práci s multimediálními daty, a to jak v teoretické, tak praktické rovině. Student bude schopen tato data zpracovávat jak na vyšší úrovni do multimediálních děl, tak na úrovni nižší zaměřené na konkrétní reprezentaci dat a manipulaci s ní.
Předpoklady
Pro absolvování předmětu je vhodné mít základní znalosti programování.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Seminární práce, Průběžné hodnocení

V průběhu semestru student vypracuje příklady vyplývající z probírané látky. Zkouška vychází z průběhu semestru, zpracování semestrální práce a teoretického testu. Podmínky zakončení: Splnění průběžných úkolů (cca 5 úkolů) - 5 x 10 b. (min. 25 b.) Zpracování semestrální práce - 40 b. (min. 20 b.) Test - 30 b. (min. 15 b.)
Doporučená literatura
  • BOVIK, Alan C. Handbook of image and video processing. Academic Press, 2010.
  • IFEACHOR, Emmanuel C.; JERVIS, Barrie W. Digital signal processing: a practical approach. Pearson Education, 2002.
  • Informační zdroje na síti Internet. Vzhledem k častým obměnám budou konkrétní místa upřesněna při zahájení výuky předmětu..
  • MADISETTI, Vijay. Digital signal processing fundamentals. CRC press, 2010.
  • ŽÁRA, Jiří, et al. Moderní počítačová grafika. Computer press, 2005.
  • Jelínek, J. Webové stránky předmětu v systému Moodle.
  • Pohlmann, K. Principles of Digital Audio. New York, 2010.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Aplikovaná informatika - specializace Embedded systémy (1) Kategorie: Informatické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Aplikovaná informatika - specializace Web a multimédia (1) Kategorie: Informatické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní