Předmět: Archeologie medievální a postmedievální Evropy II

« Zpět
Název předmětu Archeologie medievální a postmedievální Evropy II
Kód předmětu UAR/0MPE2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština, němčina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Krajíc Rudolf, prof. PhDr. CSc.
Obsah předmětu
1. Historie sklářství od počátku dějin po novověké období. 2. Ikonografické a národopisné prameny. 3. Chemické a fyzikální vlastnosti skla, druhy skel a sklářských technik od starověku po novověk 4. Ploché sklo - způsob výroby a jeho používání od antiky po novověk 5. Archeologické výzkumy sklářských hutí ve světě a v Evropě 6. Archeologické výzkumy sklářských hutí na území ČR s důrazem na stav poznání v jihočeské oblasti. 7. Evropské užitkové sklo: 12.- počátek 14. století. 8. Evropské užitkové sklo: 14. - 15. století 9. Evropské užitkové sklo: 16. - 17. století 10. Pravěké a raně středověké sklo na území České republiky 11. Sklo vrcholného a pozdního středověku na území České republiky 12. Raně novověké sklo na území České republiky 13. Pravěké, středověké a novověké sklo z jižních Čech 14. Základní přehled o specifických tématech postmedievální archeologie.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Semestrální práce - 10 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem je podat přehled o středověkém a novověkém sklářství včetně typologie, morfologie a chronologie skla na základě komparace pramenů písemných, ikonografických, hmotných a umělecko-historických. Podoba sklářských hutí, výrobní nástroje a druhy výrobků ve středověku a novověku. Základní přehled o specifických tématech postmedievální archeologie.
Student získá komplexní informace o historickém sklářství, o jeho provozovatelích, technologiích i postavení řemesla ve společenské struktuře. Seznámí se s hmotnými nálezy, jejich původní funkcí i metodikou třídění a vyhodnocování v oboru středověké a postmedievální archeologie.Poznatky uplatní v oblasti archeologické památkové péče, muzeologie, vědy i pedagogiky.
Předpoklady
Znalosti v rozsahu bakalářského studia archeologie na JU.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Seminární práce

Písemná souborná zkouška z I-II; povinná účast na seminářích 80 % - vyhotovení a prezentace seminární práce, aktivní účast v diskusích.
Doporučená literatura
  • Studies in Postmedieval Archaeology 1 (eds. Smetánka, Zdeněk - Žegklitz, Jaromír) Prague 2008. (Institute of Archaeology ASCR, Prague, v. v. i. , Archaia Praha O.P.S. - druhé nezměněné vydání sborníku z r. 1990).. Prague, 2008.
  • Studies in Post-Medieval Archaeology 2. Prague 2007.. Prague, 2007.
  • Studies in Post-Medieval Archaeology 3. Prague 2009.. Prague, 2009.
  • Černá, Eva - Frýda, František. Sklo vrcholného středověku ? současný stav a perspektivy studia historických technologií, AH 34, 335-357.. Brno, 2010.
  • Černá, Eva. Středověké sklárny v severozápadních Čechách. Přínos archeologie k dějinám sklářství.. Most, 2016.
  • Drahotová, Olga. Evropské sklo. Praha.. Praha, 1985.
  • Drahotová, Olga. Historie sklářské výroby v českých zemích. I. díl, Od počátků do konce 19. století. Vyd. 1. Praha : Academia, 2005. ISBN 80-200-1287-7.
  • Fröhlich, Jiří. Počátky sklářství na Šumavě. Sušice.. Sušice, 1992.
  • Hejdová, Dagmar - Frýda, František - Šebesta, Pavel - Černá, Eva. Středověké sklo v Čechách, AH 8, 243-266.. Brno, 1983.
  • Krajíc, Rudolf - Měřínský, Zdeněk - Vařeka Pavel. Archaeology of the 16th-20th Century in the Czech Republic Archaeologia historica 42, 367-399.. Brno, 2017.
  • Krajíc, Rudolf. Archeologie postmedieválního období. Současný stav a perspektivy výzkumu v jižních Čechách. Archeologické výzkumy v jižních Čechách - supplementum 4. České Budějovice, 2007.
  • Petráň, Josef. Dějiny hmotné kultury. I. (1), Vymezení kulturních dějin. Kultura každodenního života od pravěku do 15. století. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1985.
  • Petráň, Josef. Dějiny hmotné kultury II/1. Praha, 1995.
  • Petráň, Josef. Dějiny hmotné kultury. I.(2), Kultura každodenního života od 13. do 15. století. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1985.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr