Předmět: Krajina a těžba surovin ve středověku

« Zpět
Název předmětu Krajina a těžba surovin ve středověku
Kód předmětu UAR/7KTS
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hrubý Petr, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do středověkého rudního hornictví, teorie, metody, mezioborový přístup 2. Infrastruktura hornických areálů, historické technologie, prameny 3. Středověká exploatace zlata z mezioborového pohledu 4. Exploatace polymetalických rud ve středověké Evropě 1 5. Exploatace polymetalických rud ve středověké Evropě 2 7. Právní vývoj produkce drahých kovů v přemyslovské monarchii 8. Nejstarší rudní revíry na přemyslovském území 1 9. Nejstarší rudní revíry na přemyslovském území 2 10. Středověká hornická krajina: sídelní infrastruktura, kolonizace a odlesňování 11. Pracovní a technická infrastruktura areálů 1: těžba a úprava rud 12. Pracovní a technická infrastruktura areálů 2: metalurgické areály 13. Pracovní a technická infrastruktura areálů 3: archeometalurgické nálezy, stříbro a ražba mince 14. Hornická sídliště a hornické komunity

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Cílem je vzdělat studenty v oblasti středověké exploatace nerostných surovin. Jejím absolvováním získají přehled o specifické části hospodářských i politických dějin středověku. Studijní předmět jim umožní nahlížet na výzkum technologií těžby a úpravy rud, jejich metalurgie, na problematiku obchodu se surovinami, na mincovnictví a na význam drahých kovů ve středověku obecně.
Student získá odborné znalosti historických reálií v oblasti středověké těžby rud a produkce kovů, v oblasti středověkého obchodu s kovy a surovinami i v oblasti středověkého peněžnictví. Cenným výstupem je poznání mezioborového charakteru výzkumu. To studentům umožňuje nový náhled na témata medievistické archeologie.
Předpoklady
Výukový předmět je určen posluchačům, kteří mají zájem o studium středověku, krajinné a environmentální archeologie a především archeologie hornictví.

Hodnoticí metody a kritéria
Kolokvium

Podmínkou splnění předmětu je účast na přednáškách (80%) a závěrečné kolokvium (pohovor/diskuse) na vybraná témata.
Doporučená literatura
  • Bartels, Christoph, Fessner, Michael, Klappauf, Lothar and Linke, Friedrich Albert. Montanregion Harz. Kupfer, Blei und Silber aus dem Goslarer Rammelsberg von den Anfängen bis 1620. Die Entwicklung des Hüttenwesens von den frühmittelalterlichen Schmelzplätzen im Wald bis zur Metallerzeugung in großem Maßstab am Beginn des 17. Jahrhunderts nach den archäologischen und schriftlichen Quellen.. Bochum, 2007.
  • Derner, Kryštof. Středověké hornictví a hutnictví na Přísečnicku ve středním Krušnohoří - Mittelalterlicher Bergbau und Hüttenwesen in der Region Preßnitz im mittleren Erzgebirge. 2018.
  • Hrubý, Petr, Hejhal, Petr, Kočár Petr, Libor, Petr and Malý, Karel. Centrální Českomoravská vrchovina na prahu vrcholného středověku. Archeologie, geochemie a rozbory sedimentárních výplní niv. Brno. 2014.
  • Hrubý, Petr. Jihlava - Staré Hory. Archeologický výzkum středověkého důlního, úpravnického a obytného areálu v letech 2002?2006. Příspěvek ke studiu středověkého rudného hornictví. 2011.
  • Hrubý, Petr. Metalurgická produkční sféra na Českomoravské vrchovině v závěru přemyslovské éry. Brno. 2019.
  • Rippon, S., Claughton, P., Smart, Ch. Mining in a Mediaeval Landscape. The Royal Silver Mines of the Tamar Valley.. Exeter, 2009.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr