Předmět: Organická chemie pro biology

« Zpět
Název předmětu Organická chemie pro biology
Kód předmětu UCH/032
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v zimním semestru.
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 8
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kutý Michal, Mgr. Ph.D.
  • Kahounová Ludmila, Mgr.
Obsah předmětu
Obsah přednášky: 1.Úvod. Izotopy uhlíku, elektronová konfigurace uhlíku, hybridizace AO, chemická vazba, rozdělení organických sloučenin. Izomerie: konformační, konstituční (polohová, řetězová, skupinová, tautomerie) a konfigurační (optická a geometrická E/Z či cis-trans). 2. Instrumentální metody analýzy organických sloučenin. Přehled běžných metod: hmotnostní spektroskopie, spektroskopie v ultra-fialové (UV) a viditelné oblasti (VIS), infračervená spektroskopie a nukleární magnetická rezonance. Struktura, izomerie, názvosloví, vlastnosti a reaktivita následujících skupin: 3.Alkany, cykloalkany 4. Alkeny. Dieny, konjugované dieny, polymery, terpeny. 4.Alkyny. Aromatické sloučeniny. 5. Deriváty uhlovodíků. Halogenderiváty. 6.Hydroxysloučeniny: alkoholy a fenoly. 7.Ethery a epoxidy. 8.Estery minerálních kyselin. Sirné deriváty: thioly, thiofenoly, sulfidy, sulfinové a sulfonové kyseliny. 9.Dusíkaté deriváty: Aminy, diazoniové soli, azosloučeniny, hydrazolátky, nitrosloučeniny, nitrily a isonitrily. 10.Fosfiny jako analoga aminů. Organokovové sloučeniny. 11.Karbonylové sloučeniny: aldehydy a ketony,sacharidy:monosacharidů. Disacharidy, trisacharidy, polysacharidy. 12.Karboxylové kyseliny a jejich deriváty: Funkční deriváty karboxylových kyselin - estery, halogenidy, amidy, anhydridy. Substituční deriváty karboxylových kyselin - halogenkyseliny, hydroxykyseliny, aminokyseliny. 13.Heterocyklické sloučeniny: Pětičlenné heterocykly s jedním heteroatomem, pyrrolová baviva, kondenzované deriváty pětičlených heterocyklů s jedním heteroatomem. Pětičlenné heterocykly s více heteroatomy. Šestičlenné heterocykly s jedním heteroatomem. Šestičlenné heterocykly s více atomy. Kondenzované heterocykly s více atomy. Obsah teoretických cvičení: názvosloví, struktura, reaktivita, slovní a početní příklady, opakování učiva Přehled laboratorních úloh praktických cvičení: č. 1: Extrakce listových barviv č. 2: Příprava acetylsalicylové kyseliny č. 3: Příprava dibenzal-acetonu č. 4: Extrakce silic destilací vodní párou

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Projekce (statická, dynamická), Laboratorní práce
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 60 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 91 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem přednášek je rozšíření a prohloubení znalostí organické chemie, vědní oboru, který se nachází na hranici biologie a chemie. Studenti získají základní znalosti o struktuře, vlastnostech a názvosloví organických sloučenin, a budou také obeznámeni s významnými experimentálními metodami studia chemických látek. Získané vědomosti mohou studenti využít ve výuce chemie i ve výzkumu.
Absolventům bude podán komplexní přehled moderní organické chemie, a tím získají nezbytný základ pro navazující chemicky orientované předměty.
Předpoklady
Minimálním požadavkem na studenty jsou základní znalosti obecné chemie na středoškolské úrovni.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Rozhovor, Vypracování laboratorních protokolů, Průběžné hodnocení

Nezbytná podmínka pro ukončení kurzu je aktivní účast studenta na semináři a v laboratoři. Před závěrečnou zkouškou student musí úspěšně napsat zápočtový test, a také vypracovat a odevzdat protokoly z laboratorních cvičení.
Doporučená literatura
  • Hesse M. a kol. Spectroscopic Methods in Organic Chemistry. Thieme, 2007. ISBN 9783131060426.
  • McMurry J. Organická chemie. Akademické nakladatelství, VUTIUM, 2015. ISBN 9788021447691.
  • Pacák J. Jak porozumět organické chemii. Karolinum, 2007. ISBN 8024613543.
  • Svoboda J, kol. Organická chemie 1. Vydavatelství VŠCHT, 2007. ISBN 9788070805619.
  • Waisser K., Novotná E. Názvosloví organických sloučenin. Karolinum, 2016. ISBN 9788024634180.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr