Předmět: Anorganická chemie I

« Zpět
Název předmětu Anorganická chemie I
Kód předmětu UCH/100
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v zimním semestru.
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kutý Michal, Mgr. Ph.D.
  • Kutá Smatanová Ivana, prof. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah přednášek: Předmět obecné chemie, pojem hmota, vlastnosti hmoty, základní chemické zákony, chemické vzorce, chemické látky, čistota látek. Atomová symbolika, základní elementární částice, hmotnost atomů a molekul, atomová hmotnostní jednotka, látkové množství, molární hmotnost. Atomové jádro, radioaktivita, spontánní štěpení, základní zákon radioaktivních přeměn, jaderné reakce a jejich symbolika. Fyzikální rozdíly mikro- a makrosvěta, Bohrův a Sommerfeldův model atomu, Bohrova teorie vodíkového atomu, Schrödingerova vlnová rovnice, elektronová vlnová funkce a její význam, pravděpodobnost výskytu částice, hustota pravděpodobnosti, atomový orbital, kvantová čísla n, l, m a s, tvary atomových orbitalů, energetické stavy a degenerace, výstavbový princip, Pauliho princip výlučnosti, Hundovo pravidlo. Periodický zákon a periodický systém prvků. Vlastnosti atomů (ionizační potenciál, elektronová afinita, elektronegativita). Historický vývoj názorů na chemickou vazbu, tvorba iontů, iontové poloměry, iontové krystaly. Kovalentní a donor-akceptorová vazba, vlnově-mechanický model vazby, překryv atomových orbitalů, molekulové orbitaly (MO) a metoda MO-LCAO, výstavbový princip MO, molekulové diagramy biatomických homo- a heteronukleárních molekul, vazebný řád a vaznost atomu, délka kovalentní vazby, vazebná energie. Tvar molekul, teorie hybridizace, typy hybridizace, metoda VSEPR, delokalizace, slabé interakce. Arrheniova, Brönstedova-Lawryho a Lewisova teorie kyselin a zásad, solvoteorie kyselin a zásad, pH, hydrolýza solí, tlumivé roztoky, kapacita tlumivých roztoků. Základní pojmy v oblasti elektrolýzy, elektrochemické potenciály, standardní elektrodové potenciály, standardní vodíková elektroda, galvanické články. Koordinační částice (centrální atom, ligand), koordinační polyedry, cheláty, chelátový efekt, vícejaderné komplexy, klastry, strukturní a prostorová izomerie. Koordinační vazba, donor-akceptorové vlastnosti ligandů, základy teorie ligandového pole, komplexní rovnováha, stabilita komplexů, mechanismy komplexotvorných reakcí. Typy a mechanismy chemických reakcí, vratné reakce, zákon rovnováhy, rovnovážná konstanta, vliv změny koncentrace, tlaku a teploty na rovnováhu, reakční kinetika, rychlost reakce, řád reakce, molekularita reakce, Arrheniova rovnice, aktivační energie, reakční koordináta, homogenní a heterogenní katalýza, roztoky, rozpustnost, srážení a součin rozpustnosti, vlastnosti zředěných roztoků. Obecné vlastnosti pevných látek, krystalová mřížka, prvky a operace symetrie, symetrie molekul a iontů, fyzikální vlastnosti a typy krystalů, rentgenová krystalografie. Úvod do systematické anorganické chemie, chemická periodicita, obecná charakteristika přechodných a nepřechodných kovů, polokovů a nekovů. Obsah cvičení: Teoretická cvičení - procvičení nově nabytých znalostí, podrobné výklady přednášek, teoretické příklady s možností diskuze a dotazů

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 14 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 14 hodin za semestr
Výstupy z učení
Úvodní přednášky předmětu Anorganická chemie 1 budou zaměřeny na opakování a prohloubení základních chemických principů, jakými jsou skladba atomu, periodický zákon, orbitalová teorie, teorie kyselin a zásad, základy elektrochemie a chemické vazby. Další přednášky budou zaměřeny na prohloubení základních znalostí z oblasti koordinační chemie, chemické reakce, základy chemické kinetiky a termodynamiky. Poté bude následovat úvod do systematické anorganické chemie. Důraz bude kladen na celkové porozumění a schopnost využití znalostí v praxi.
Absolventi kurzu si rozšíří znalosti obecné a anorganické chemie, které budou potřebovat při dalším studiu na VŠ.
Předpoklady
Minimálním požadavkem na studenty jsou základní znalosti středoškolské chemie a biochemie.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Kombinovaná zkouška

Nezbytná podmínka pro ukončení kurzu je aktivní účast studenta na semináři. Před závěrečnou zkouškou student musí úspěšně napsat zápočtový test.
Doporučená literatura
  • Hana Kulveitová. Chemie II - Chemie prvků. TU Ostrava. ISBN 978-80-248-1322-6.
  • Kovačíková Tatiana. Obecná a anorganická chemie 4. Vydání. Nakladatel Pavel Klouda, 2014. ISBN 978-80-86380-19-8.
  • Mareček, A., Honza, J. Chemie pro čtyřletá gymnázia - 1, 2, 3.díl, ISBN 80-7182-055-5, ISBN 80-7182-141-1, ISBN 80-7182-057-1. Nakladatelství Olomouc, 2005.
  • Vratislav Šrámek. Chemie obecná a anorganická. Nakladatelství Olomouc s.r.o., 2005. ISBN 80-7182-099-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr