Předmět: Chemická laboratorní technika

« Zpět
Název předmětu Chemická laboratorní technika
Kód předmětu UCH/CV006
Organizační forma výuky Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v zimním semestru.
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Klementová Šárka, doc. RNDr. CSc.
Obsah předmětu
Laboratorní cvičení: I. Seznámení s laboratorními pomůckami v pracovním stole Vážení Filtrace Centrifugace Základní aparatury v organické chemii - destilace, destilace s vodní parou, extrakce Sklení II. Příprava roztoku o přesné koncentraci (odměrného roztoku) Acidobazická titrace na indikátor - určení přesné koncentrace roztoku jednosytné Práce s mikropipetou III. Příprava roztoků kyselin, měření pH. - příprava roztoku kysiliny o určité koncentraci v procentech ze zásobního roztoku kyseliny (důležitost bezpečnosti práce při zacházení s koncentrovanými kyselinami) - příprava roztoků kyseliny o určitých koncentracích v molech /l včetně velmi zředěných roztoků (teroretické zdůvodnění pH hodnot takových roztoků) - stanovení pH pomocí indikátorových papírků - měření pH metrem - nutnost kalibrace, správné zacházení s elektrodou. IV. Prokazování iontů v malých koncentracích pomocí tvorby barevných komplexů - práce s roztoky o malých koncentracích, správné a přesné ředění roztoků. Porovnání citlivosti dvou metod využívajících tvorby barevných komplexů iontů kovů. Seznámení s měřením na spektrofotometru. V: Konstrukce grafů - správná reprezentace různých hodnot. Seminář: Bezpečnost práce v chemické laboratoři - obecné zásady chování a praxe v chemické laboratoři. Laboratorní pomůcky a laboratorní postupy. Základní chemické výpočty: Udávání množství látek - v homogenní soustavě - hmotnost, objem, látkové množství (význam termínu mol a možnosti jeho použití - hmotnost, energie, náboj) - ve směsi - koncentrace (procenta hmotnostní, objemová, molární koncentrace, , molární zlomek Výpočty procentních koncentrací a výpočty změn při ředění roztoků/přidávání komponent, míchání roztoků. Přepočet procentních a molárních koncentrací u kyselin Výpočty pH silných kyselin (včetně velmi zředěných roztoků) Výpočty pro přípravu kultivačních médií - výpočet navážky Zn2+ a Cu2+ iontů pro Czapkův agar CYA, přepočty potřebného množství soli v případě, že jsou k dispozici různě hydratované preparáty dané sloučeniny Vedení laboratorního deníku a příprava finálních protokolů.

Studijní aktivity a metody výuky
Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Laboratorní práce, Grafické a výtvarné činnosti
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 30 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
Seznámit studenty s uspořádáním chemických praktikových místností, probrat zásady práce v chemické laboratoři a naučit je základní techniky v chemii používané.
Studenti získají zručnost v základních laboratorních úkonech používaných v chemické laboratoři (vážení, filtrace, filtrace za sníženého tlaku, centrifugace, příprava roztoků o přesné koncentraci, acidobazická titrace na indikátoor. Studenti se naučí základům psaní protokolů o experimentálních výsledcích laboratorních experimentů včetně správného citování literárních pramenů.
Předpoklady
Úvodní kurz nevyžaduje žádnou předchozí laboratorní praxi. Pro zapsání kurzu nejsou potřebné speciální znalosti a dovednosti.

Hodnoticí metody a kritéria
Test, Vypracování laboratorních protokolů

Pro absolvování kurzu je potřeba provést všechny experimenty, odevzdat kompletní protokoly o vybraných experimentech, získat 60% bodů v závěrečném testu.
Doporučená literatura
  • Hill R.H., Finster D.C.: Laboratory Safety for Chemistry Students. http://books.google.com/books?id=uPIb63NyqXAC&pg=SA6-PA4&dq=Risk+and+safety+-+chemical+laboratory&hl=cs&ei=isUmToHDLcT1-gbCkMnUCw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CD0Q6AEwAw#v=onepage&q=Risk%20and%20safety%20-%20chemical%20laboratory&f=false, staženočervenec 2011..
  • Chemická laboratorní technika - návody k praktiku (Š. Klementová, 2021, PřF JU).
  • Practical chemistry labs: A resource manual. http://books.google.com/books?id=RAIDpod25X4C&pg=PR27&dq=Safety+in+chemical+laboratory+-+a+practical+guide+for+teachers&hl=cs&ei=zsMmToXpH5Cq-gbNrrSFDA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CEMQ6AEwBQ#v=onepage&q&f=false, staženo červenec 2011..
  • Risk and safety: http://www.chem.kuleuven.ac.be/safety/liab13.html (srpen 2005)..
  • Základní zásady chování a práce v chemické laboratoři (Š. Klementová, 2015, PřF JU).


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr