Předmět: Výuka chemie pro učitele SŠ

« Zpět
Název předmětu Výuka chemie pro učitele SŠ
Kód předmětu UCH/CV065
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kutá Smatanová Ivana, prof. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Laboratorní cvičení je koncipováno tak, aby uvedlo studenty do praktické výuky chemie, kterou si vyzkouší na připravených experimentech. Učitelé by již měli mít přehled a základní poznatky z obecné, anorganické, organické, fyzikální chemie a biochemie, měli by se orientovat v chemickém textu, znát software pro tvorbu chemických vzorců a internet pro učitele chemie. Experimenty byly navrženy s ohledem na možnost jejich využití v běžném životě. Jednotlivé úlohy budou zaměřeny na: 1. Alkalimetrické stanovení kyseliny octové v octu 2. Stanovení kyseliny L-askorbové (vitamínu C) jodometricky 3. Chelatometrické stanovení vápníku a hořčíku v minerální a pitné vodě 4. Stanovení chloridů ve vodě podle Mohra

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou), Práce s multimediálními zdroji (texty, internet, IT technologie)
  • Příprava na zápočet - 6 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 36 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 12 hodin za semestr
Výstupy z učení
Chemie je obor, který se neustále vyvíjí, a proto je nutné, aby školní vzdělávací systém na tento vývoj reagoval a neustále aktualizoval obsah vzdělávání. Je zapotřebí transformace nově získaných poznatků do školního prostředí středních škol, tedy neustálé vzdělávání učitelů ve svém vědním oboru. V předmětu bude kladen důraz na propojení chemických pokroků s každodenním životem a též na možná propojení s výukou chemie na středních školách. Předmět je zaměřen na možnosti využití moderních technologií ve školní praxi se zaměřením na výuku chemie. Studenti provedou praktické laboratorní experimenty. Zkušenosti z těchto cvičení budou moci uplatnit ve výuce chemie.
Studenti se naučí používat vhodné účební pomůcky a zopakují si poznatky z chemie a biochemie k úspěšnému složení magisterské závěrečné zkoušky.
Předpoklady
Minimálním požadavkem na studenty jsou základní znalosti chemie a biochemie a dále znalosti získané po ukončení bakalářského studia odborného zaměření.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Požadavkem na úspěšné zakončení kurzu je aktivní účast studenta na cvičeních. Závěrečná zkouška bude mít formu ústního pohovoru s finálním hodnocením formou udělení známky.
Doporučená literatura
  • Ivana Kutá Smatanová a Michal Kutý. Laboratorní cvičení z chemie. JU v Českých Budějovicích (2013), 279 stran, ISBN 978-80-87437-51-3.
  • Michal Kutý a Ivana Kutá Smatanová. Chemie v příkladech. JU v Českých Budějovicích (2013), 269 stran, ISBN 978-80-87437-56-8.
  • Škoda Jiří. Chemie 8 Příručka učitele, Fraus (2006), ISBN: 80-7238-444-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr