Přednášky: (2 hodiny) 1. Historie vnitřního lékařství. Propedeutika vnitřního lékařství, anamnéza u zdravého a nemocného jedince, její význam. Laboratorní a pomocná vyšetření, jejich indikace a interpretace. 2. Diagnostika a prognóza, jejich význam. Ambulantní vyšetření. Hospitalizace pacienta. Symptomy onemocnění. Syndromologie onemocnění. Klinická diagnostika. Pracovní diagnóza a konečná diagnóza. 3. Geriatrický pacient a jeho zvláštnosti v programu výživy. Základy farmakoterapie. Klinická farmakologie. Nežádoucí účinky léků. Rehabilitace jednotlivých klinických jednotek a symptomů i syndromů především onemocnění gastrointestinálního traktu. 4. Metabolická onemocnění, jejich diagnostika, klinika, terapie, prevence, rehabilitace. 5. Septická a infekční onemocnění, s důrazem na GIT, jejich diagnostika, klinika, terapie, prevence, rehabilitace a následná terapie. 6. Civilizační choroby - rizikové faktory, prevence a diagnostika, především u onemocnění GIT, terapie, rehabilitace a následná terapie, především u onemocnění GIT 7. Chronická onemocnění střev, diagnostika, terapie, rehabilitace, prevence. 8. Toxické poškození, fyzikální poškození pacienta, diagnostika, terapie, rehabilitace. 9. Psychosomatická onemocnění spojená s poruchami výživy - jejich diagnostika, prognóza, terapie, rehabilitace. 10. Infekční onemocnění gastrointestinálního traktu a jejich prevence. Semináře: 1. Anamnéza a její klinický význam v oblasti výživy Diferenciální diagnostika gastrointestinálních onemocnění 2. Laboratorní vyšetření a jejich interpretace především u onemocnění zažívacího traktu 3. Základní syndromologie onemocnění zažívacího traktu. Chronická onemocnění střev 4. Urgentní medicína, diagnostika, terapie, rehabilitace 5. Zápalová onemocnění, septické stavy, diagnostika, farmakoterapie 6. Onkologická onemocnění zažívacího traktu (kolorektální karcinom) 7. Markery
|
Cílem je pochopit jedince a jeho zdraví jako holistický princip tedy zdraví jako well-being, tedy spokojenost po stránce fyzické, psychické, sociální i spirituální. Jedinec je neopakovatelná entita jak po stránce filozofické, tak i po ostatních stránkách. Pochopit jedince po stránce holistické je potřebné i z hlediska jeho potřeb tehdy, když zdraví ztrácí, což je podkladem i terapeutických postupů, které musí být komplexní. Vzhledem k zaměření oboru Nutriční terapeut jsou zdůrazňována onemocnění gastrointestinálního traktu. 90% účast posluchače na seminářích, vypracování seminární prace, aktivní účast na seminářích.
Studenti se seznámí se základními klinikými obrazy onemocnění jednotlivých somatických systémů s důrazem na onemocnění GIT. Obsah přednášek pomůže studentům se orientovat v infekčních onemocnění GIT.
|
-
Bartůňková, Jiřina,; Navrátil, Leoš. Vnitřní lékařství pro nelékařské fakulty. 1. vyd. Praha : Manus, 2003. ISBN 80-86571-02-5.
-
BENEŠ, Jiří. Infekční lékařství. Praha: Galén, 2009. ISBN 978-80-7262-644-1.
-
ČEŠKA, Richard a kol. Interna.. V Praze: Stanislav Juhaňák - Triton, 2015. ISBN 978-80-7387-895-5.
|