Předmět: Audiovizuální technika

« Zpět
Název předmětu Audiovizuální technika
Kód předmětu UFY/AVT
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v zimním semestru.
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ptáček Ladislav, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah přednášky: Audio technika Akustický signál, frekvenční pásma, charakteristiky signálu, analýza ve frekvenční a časové oblasti, Fourierova transformace (FT), Rychlá Fourierova transformace (FFT), Diskrétní Fourierova transformace (DFT), Wavelety. Zvuk, hudba a zpracování Digitalizace signálu, AD převodníky, fyziognomie lidského sluchu, záznam, komprese signálu. Studiová a hudební technika, počítačové DAW programy pro záznam a zpracování nahrávek, norma MIDI, virtuální nástroje VST. Videotechnika Obrazový signál, vlastnosti lidského zraku, snímání videa a statického obrazu, televizní normy NTSC, PAL, digitalizace MPEG-2, šíře pásma, multiplex, řešení televizního řetězce. Principy přístrojů pro zobrazení obrazu, CRT, LCD, plazma, normy Dolby-SR, Digital Surround. Způsoby komprese obrazového a video signálu, JPEG, TIFF, RAW, MPEG-4, AVI, DivX. Nosiče záznamu Přehled nosičů analogového a digitálního záznamu. Základní principy LP, magnetofonový pásek, VHS, DAT, CD-Audio, SACD, CD-ROM, DVD, DL, Blue-ray Obsah cvičení: Cvičení probírané látky budou rozdělena do dvou bloků. První část bude probíhat kombinací práce na počítači a praktickými pokusy v učebně. Ve druhé budou studenti rozděleni do týmů (pracovních skupin). Ty budou pracovat na samostatném Audiovizuálním projektu. I. blok, Praktická cvičení Diskrétní Fourierova transformace. Počítačová učebna, MATLAB. Poslechové testy, fyziologická, psychologická a hudební akustika. Praktika. Měření kmitočtových charakteristik, dynamiky signálu, odstupu S/N. Praktika. Komprese zvukových signálů, vyhodnocení z psychoakustického hlediska. Praktika. Záznam statického obrazu, počítačové zpracování. Počítačová učebna. Zpracování obrazu, filtrace, jasové úpravy, histogram, geometrické transformace. Počítačová učebna. II. blok, Audiovizuální projekt Způsob plánování a produkce audiovizuálního projektu. Natáčení, zpracování záznamu, finalizace, postprodukce. Laboratoř, počítačová učebna, případně exteriéry.

Studijní aktivity a metody výuky
Demonstrace, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace), Exkurze
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 8 hodin za semestr
  • Exkurze - 5 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 16 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 8 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurz je užitečný pro studenty technických ale též fyzikálních a informatických oborů k získání základů audiotechniky a videotechniky. Rozšíří jejich znalosti o způsobu záznamu, zpracování a ukládání dat.
Získání znalostí z akustiky, audio a video techniky, na jejich základě bude absolvent schopen orientace v základních parametrech audiovizuální techniky, tuto techniku využívat a chápat jejich fyzikální podstatu a principy. Znalost základních principů audio a video zařízení, zpracování a záznam optického a akustického signálu, chyby v AD/DA převodu těchto signálů, výhody a nevýhody digitalizovaného zvuku a obrazu.
Předpoklady
Základy vyšší matematiky a fyziky.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Vypracování laboratorních protokolů

Účast na cvičení v rozsahu alespoň 80%. Vypracování semestrální práce. Odevzdání protokolů (zpravidla dvou) vypracovaných na základě zpracovávaných úloh.
Doporučená literatura
  • Košťál, E.: Obrazová a televizní technika I. Skripta ČVUT, Praha 1996 (2. vyd.).
  • Vít, V.: Televizní technika. Praha: BEN - Technická literatura. 1997.
  • Bašta, I.:. Zpracování a záznam signálu. Praha: ČVUT. 1999..
  • Hlaváč, V., Sedláček, M.:. Zpracování signálů a obrazů. Vydavatelství ČVUT, Praha 2007.
  • Kadlec, F.:. Zpracování akustických signálů. Skripta. Praha: ČVUT, FEL. 2005.
  • Vít, V.: Kuba P.:. Televizní technika 4b, studiové zpracování televizního signálu, BEN - technická literatura, 2002..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr