Předmět: Elektrotechnika

« Zpět
Název předmětu Elektrotechnika
Kód předmětu UFY/ETE
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, jen v zimním semestru.
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ptáček Ladislav, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah přednášky: 1) Bezpečnost při práci s elektrickým proudem. Základy teorie obvodů, Kirchhoffovi zákony. 2-3) Řešení elektrických obvodů: Théveninův teorém, Nortonův teorém, metody uzlových proudů a smyčkových napětí. 4) Jednofázová soustava v ustáleném harmonickém tvaru. Vyjádření harmonického napětí a proudu, komplexní, vektorový a exponenciální tvar. Fázorový diagram, SKM. 5) Třífázová soustava. Základní zapojení, hvězda, trojúhelník, jalový a činný proud, účiník. Elektrický výkon a energie. 6) Netočivé stroje. Ideální a reálný transformátor, autotransformátor, měřící transformátory. 7) Asynchronní motory. Synchronní motory. Generátory střídavého proudu. 8) Stejnosměrné stroje. Rozdělení podle způsobu buzení. 9) Přechod PN, dioda, usměrňovače, Zenerova dioda, Schottkyho dioda. 10) Bipolární tranzistor, parametry, h charakteristiky, nastavení a stabilizace pracovního bodu. 11) Tranzistor jako zesilovač a spínač. Klopné obvody. 12) Regulace pomocí polovodičů, tyristor, diak, triak. 13) Operační zesilovače, vlastnosti, základní zapojení. 14) Rezerva Obsah cvičení: 1-3) Analýza elektrických obvodů, fázorový diagram. 4) Zápočtový test I. 5-9) Měření základních elektrických veličin, napětí, proud, odpor. Práce s elektro stavebnicemi, klopné obvody, síť rezistorů, fotodioda, tranzistor. Měření s osciloskopem. Měření na reálných el. obvodech, porovnání teoreticky zjištěných a reálných hodnot. 10) Zápočtový test II. 11-13) Práce s elektroinstalačními prvky pro jednofázové obvody: zásuvka, jistič, vypínač, elektromotor, časový spínač, můstky, barevné značení vodičů. Základní zapojení v elektrotechnice, žárovkový obvod, schodišťové zapojení, větrák ad. 14) Rezerva

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Laboratorní práce
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 16 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 25 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 10 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurz je užitečný pro studenty technických ale též fyzikálních a informatických oborů k seznámení s hlavními oblastmi elektrotechniky. Prohloubí znalosti z oblasti základů teorie elektrických obvodů, jejich analýzy a řešení, měření napětí a proudu. Pro rámec studia jsou též přínosem získané znalosti z oblasti elektrických strojů, polovodičových prvků a bezpečnosti v elektrotechnice.
Získání znalostí z elektrotechniky, základních metod řešení el. obvodů, principů točivých a netočivých strojů, na jejich základě bude absolvent schopen řešit základní elektrotechnické úlohy a bude chápat jejich fyzikální principy. Znalost základních principů elektrických strojů a zařízení, stejnosměrný a střídavý proud, bezpečnost při práci s el. proudem, matematické metody při práci s komplexními čísly, analýza el. obvodů.
Předpoklady
Základy vyšší matematiky a fyziky.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Vypracování laboratorních protokolů

Účast na cvičení v rozsahu alespoň 80%. Vypracování semestrální práce. Odevzdání protokolů (zpravidla dvou) vypracovaných na základě zpracovávaných úloh. Úspěšné napsání zápočtového testu alespoň na 65%. Jeho náplň: početní úlohy z analýzy el. obvodů. Body ze zápočtového testu se připočítávají k bodovému výsledku zkouškového testu. Úspěšné napsání zkouškového testu alespon na 65%. Jeho náplň: Teoretické otázky, početní úlohy z analýzy el. obvodů.
Doporučená literatura
  • Berka Š.: Elektrotechnická schémata a zapojení. 1, Základní prvky a obvody. Praha, BEN, 2008.
  • Blahovec, A.: Elektrotechnika 1. BEN 2002, ISBN 80-86073-90-4.
  • Blahovec, A.: Elektrotechnika 2. BEN 2002. ISBN 80-7333-044-X.
  • Blahovec, A.: Elektrotechnika 3, příklady a úlohy. BEN 2002. ISBN 80-7333-045-8.
  • Kunc, J.: Elektroinstalace krok za krokem, Grada, 2010.
  • Roubíček, O.: Elektrické motory a pohony. BEN 2004. ISBN 80-7300-092-X.
  • Sedláček, J., Steinbauer, M.: Elektrotechnika 1, laboratorní cvičení, pracovní sešit. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Ústav teoretické a experimentální elektrotechniky, 2008 30 s. ISBN 978-80-214-3707-4.
  • Srovnal, V.: Elektrotechnická měření - měřicí přístroje, BEN, 2008, ISBN 978-80-7333-062-0.
  • Šavel, J.: Elektrotechnologie, materiály, technologie a výroba v elektronice a elektrotechnice. BEN, 2006.
  • Vlček, J.: Základy elektrotechniky. BEN 2003, EAN 8594011421562.
  • Voženílek, P., Janoušek, J., Petrásek, F.: Základy silnoproudé elektrotechniky : laboratorní cvičení. Praha : Vydavatelství ČVUT, 2005 78 s. ISBN 80-01-03136-.
  • Benešová, Z., Ledvinová, M.:. Základy elekrických obvodů v příkladech. Západočeská univerzita, 2008. 145 s..
  • Čmejla, R., Havlíček, V., Zemánek, I.:. Teorie obvodů I. ČVUT, 2009. 134 s..
  • Havlíček, V., Zemánek, I.:. Teorie obvodů I. Cvičení. ČVUT, 1997, dotisk. 151 s..
  • Uhlíř, I. a kol.:. Elektrotechnika. ČVUT FSI, 1998. 284 s..
  • Uhlíř, J.:. Elektronika pro informatiky. ČVUT FEL, 2008. 124 s..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Fyzika (1) Kategorie: Fyzikální obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní