Předmět: Výběrové praktikum z gama spektroskopie

« Zpět
Název předmětu Výběrové praktikum z gama spektroskopie
Kód předmětu UFY/PGS
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky V každém akademickém roce, v zimním i letním semestru.
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Fuciman Marcel, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah cvičení: 1. detekce gama záření scintilačními detektory 2. statistiky četností jevů a odhady chyb 3. absorpce gama záření ve hmotě 4. Comptonův rozptyl 5. měření poločasu rozpadu 6. zpracování signálu digitální elektronikou 7. gama spektroskopie s vysokým rozlišením pomocí HPGe detektorů 8. kalibrace účinnosti měření gama záření 9. koincidenční techniky měření gama záření 10. Anihilace pozitronů 11. Matematické modelování kalibrace účinnosti detekce 12. Vliv sumačních efektů na kalibraci účinnosti

Studijní aktivity a metody výuky
Laboratorní práce
  • Účast na výuce - 27 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 9 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 36 hodin za semestr
Výstupy z učení
Student se seznámí s metodami detekce gama záření, naučí se energetickou kalibraci spekter, kalibraci účinnosti detektoru, statistickou analýzu dat a základy koincidenčních měření. Praktikum je určeno především studentům oboru Fyzika, MVT, biofyzika, fyzika ve vzdělávání, ale je přínosná pro všechny studenty, kteří se mohou dostat do kontaktu s radioaktivními materiály.
Student si prohloubí znalosti z jaderné fyziky a získá praktické zkušenosti s detektory gama záření. Naučí se optimalizovat nabírání spekter, odečítat pozadí, vyhodnocovat různé struktury, které se ve spektrech typicky objevují a popřípadě eliminovat parazitní jevy za pomocí koincidenčních a antikoincidenčních technik.
Předpoklady
Základní znalosti principů detekce ionizujícího záření, doporučeno je absolvování předmětu Fyzika IV nebo ekvivalentu se základy jaderné fyziky. Školení radiační bezpečnosti (probíhá každoročně před začátkem kurzu, je povinné a bez něj nelze kurz absolvovat)

Hodnoticí metody a kritéria
Vypracování laboratorních protokolů

Pro udělení zápočtu musí student provést 8 experimentů a ze všech 8 vypracovat a odevzdat protokol. Minimální požadavky na protokol jsou uvedeny na příslušných stránkách e-learningu.
Doporučená literatura
  • Laboratory manual: Nuclear Science Experiments with Digital Electronics, Canberra, ke stažení http://www.canberra.com/fr/produits/research/pdf/Nuclear-Science-Experiments_C40691.pdf Texty a návody k jednotlivým úlohám./ Guidelines and directions for experiments..
  • D. Nosek. Jádra, částice a experiment. MatfyzPress Praha, 2013.
  • I. Úlehla, M. Suk, Z. Trka. Atomy, jádra a částice. Academia, Praha, 1990.
  • J. Hála. Radioaktivita, ionizující záření, jaderná energie. Konvoj, 1998.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr