Předmět: Ošetřovatelská péče v chirurgických oborech 1

« Zpět
Název předmětu Ošetřovatelská péče v chirurgických oborech 1
Kód předmětu UOP/NPCO1
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Mokráček Aleš, doc. MUDr. CSc.
  • Votrubová Natalie, Mgr.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. (2 hod.) Z historie světové a české kardiovaskulární chirurgie. Základní náplň oboru, přehled nejběžnějších onemocnění léčených v kardiovaskulární chirurgii, principy operativy, mimotělní oběh. 2. (2 hod.) Invazivní a neinvazivní monitorace v kardiochirurgii, základy laboratorní diagnostiky (rozbory krve, krevní srážlivost,?),základní zobrazovací postupy (RTG, angiografie, UZ, CT, MR,?). 3. (2 hod.) Problematika antikoagulace a antiagregace v kardiochirurgii. 4. (2 hod.) Problematika arytmií a antiarytmické léčby. 5. (2 hod.) Ischemická choroba srdeční, diagnostika, etiopatogeneze, léčba, prevence, Akutní infarkt myokardu a jeho chirurgické léčba. 6. (2 hod.) Onemocnění aortální chlopně, diagnostika, etiopatogeneze, léčba, Onemocnění mitrální chlopně, diagnostika, etiopatogeneze, léčba Ostatní chlopenní vady, diagnostika, etiopatogeneze, léčba. 7. (2 hod.) Vrozené vývojové vady v dětství a dospělosti, diagnostika, etiopatogeneze, léčba. Transplantace. 8. (2 hod.) Onemocnění vzestupné hrudní aorty, diagnostika, etiopatogeneze, léčba Onemocnění oblouku aorty a aorty. sestupné, diagnostika, etiopatogeneze, léčba Onemocnění velkých žil, diagnostika, etiopatogeneze, léčba. 9. (2 hod.) Úrazy v kardiochirurgii, Nádory srdce, diagnostika, etiopatogeneze, léčba. 10. (2 hod.) Terminální stavy srdečních onemocnění, problematika srdečních podpor a transplantace srdce Kardiochirurgické výsledky, mortalita a morbidita, perspektivy. Semináře: 1. (2 hod.) Identifikace potenciálních ošetřovatelských perioperačních problémů (riziko infekce, riziko orgánové dysfunkce, riziko úmrtí,?) 2. (2 hod.) Ošetřovatelské zhodnocení pacienta všech věkových skupin (věk, subjektivní pocity, stav výživy a orgánových funkcí, posouzení hybnosti, medikace) 3. (2 hod.) Základy pooperační péče na resuscitačním oddělení a jednotce intenzivní péče u pacientů všech věkových skupin 4. (2 hod.) Rehabilitace po srdeční operaci u pacientů všech věkových skupin 5. (2 hod.) OP po akutní a elektivní operaci, jejich rozdíly 6. (2 hod.) OP po operaci pro ischemickou chorobu srdeční 7. (2 hod.) OP po operaci pro chlopenní vady 8. OP po operacích pro onemocnění hrudní aorty (poruchy prokrvení míchy) 9. OP nemocných na srdeční podpoře. OP po transplantaci. 10. (2 hod.) OP na pooperačním oddělení, (standardní poop. stav a komplikovaný poop. stav klienta) na JIP, na standardním oddělení 11. OP u dlouhodobě imobilizovaných pacientů všech věkových skupin 12. OP po propuštění do domácího ošetřování

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Připravit všeobecnou sestru pro specializovanou ošetřovatelskou péči, kterou zajišťuje sestra u pacientů s chirurgickým onemocněním - před, během a po operačním výkonu. Prohloubit vědomosti a dovednosti potřebné při zajišťování specializované ošetřovatelské péče u pacientů při diagnostice a léčbě pacientů s chirurgickým onemocněním - před, během a po operačním výkonu. Naučit se základům hodnocení (posuzování) aktuálního zdravotního stavu nemocného s chirurgickým onemocněním Seznámit se s komplexními operačními léčebnými postupy a ordinacemi lékaře u jednotlivých klinických stavů. Aplikovat získané znalosti o komplexních léčebných postupech u jednotlivých klinických stavů do praxe Naučit se cílené edukaci nemocného, rodiny/osob, které o něj pečují a chápat mezioborové vztahy jednotlivých klinických předmětů.
Student zná prevenci, diagnostiku, léčbu, postupy při vyhledávání potřeb a jejich ovlivnění ve vztahu k aktivitám denního života u pacientů po operačním výkonu. Student umí určit a obhájit intervence v rámci ošetřovatelské péče o nemocné po operačním výkonu. Student definuje principy efektivní komunikace v ošetřovatelském procesu péče o nemocné před, během a po operačním výkonu. Student zná předpisy v souvislosti s poskytováním specializované ošetřovatelské péče. Student zná zásady pro efektivní edukační prostředí a klima výchovného procesu. Student umí posoudit stav pacientů a sestavit plán ošetřovatelské péče respektující zvláštnosti přístupu k nemocným na operačním oddělení. Student umí realizovat a hodnotit ošetřovatelskou péči u pacientů před, během a po operačním výkonu. Student umí edukovat pacienty a jejich rodinné příslušníky se zaměřením na specifika života pacientů po operaci ve vlastním sociálním prostředí. Student umí edukovat v prevenci vzniku komplikací u pacientů po operačním výkonu, jejich blízkých a široké veřejnosti. Student aktivně pracuje s ošetřovatelskou dokumentací, aktivně provádí její analýzu a individuálně přizpůsobuje ošetřovatelskou péči k potřebám nemocného.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Zápočet - 90% účast na seminářích, aktivní práce v semináři, Zkouška - ústní zkouška z dané problematiky, dle okruhů
Doporučená literatura
  • ASCHERMANN, M., VESELKA, J. Nestabilní angina pectoris. Praha, 2001. ISBN 80-726-087 8.
  • BENEDÍK, J. Akutní aortální disekce. Praha, 2006. ISBN 80-7254-751-8.
  • DRÁBKOVÁ, J. Polytrauma v intenzivní medicíně.. Praha: Grada, 2002. ISBN 80-247-0419-6.
  • Kapounová, G. Ošetřovatelství v intenzivní péči. Praha: Grada, 2007. ISBN 978-80-247-1830-9.
  • KAWACIUK, I. Urologie. Praha: Galén, 2009. ISBN 978-80-7262-626-7.
  • MAREČKOVÁ, M. Ošetřovatelské diagnózy v NANDA doménách. Praha, 2006. ISBN 80-247-1399-3.
  • Náhlovský, Jiří. Neurochirurgie. Praha : Galén : Karolinum, 2006. ISBN 80-7262-319-2.
  • ŠETINA, M., a kol. Kardiochirurgie.. České Budějovice, 2005. ISBN 80-7040-779-4.
  • Valenta, Jiří. Základy chirurgie. Druhé, doplněné a přepracované vydání. Praha : Galén : Karolinum, Nakladatelství Univerzity Karlovy, 2007. ISBN 978-80-7262-403-4.
  • Vaněk, Ivan; Táborský, Jan. Kardiovaskulární chirurgie. Vyd. 1. Praha : Karolinum, 2002. ISBN 80-246-0523-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr