Předmět: Problematika menšin a ošetřovatelská péče

« Zpět
Název předmětu Problematika menšin a ošetřovatelská péče
Kód předmětu UOP/NPMOP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tóthová Valérie, prof. PhDr. Ph.D., dr.h.c.
  • Hellerová Věra, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Globalizace, transkulturní ošetřovatelství holistická metodologie a její význam. Filozofické zdůvodnění multikulturalismu. 2. Základní pojmy a historické souvislosti transkulturního ošetřovatelství, interkulturní vzdělávání a vztahy. Komplexní pohled na multikulturní výchovu. 3. Model Gigerové Davidhizarové. 4. Kulturně kompetentní péče u vybraných minoritních skupin. 5. Kulturně diferencovaná péče. Konzistence dědictví a její vliv na člověka. Kontinuum kulturní kompetence. 6. Model Papadopoulus, Tilki a Tailor pro rozvíjení kulturní kompetence. Kulturně obecné a kulturně specifické kompetence. 7. Purnellův model pro kulturní kompetence. Model rozvíjení kulturní způsobilosti Josephy Campinhy Bacote. 8. Mýtus, jazyk a kulturní antropologie. Anthony Giddens a kulturální analýza. Kulturní vzorce. 9. Etika a kulturně kompetentní zdravotní a sociální péče. Lidská práva a nerovnosti ve zdraví politika a iniciativy EU ohledně propagace kulturně kompetentní péče. Zacházení s kulturní pluralitou v zařízeních zdravotní péče. 10. Postavení cizinců ve vybraných zemích, otázky integrace a zdravotní péče, zákony a vyhlášky o poskytování zdravotní péče. Semináře: 1. Etnické, náboženské a zakázané komunity: výběr komunity, historický vývoj komunity ve světě, v ČR. Životní filozofie komunity, charakteristické znaky. Duchovní vývoj, posuzování zdraví v komunitě. 2. Sběr a třídění údajů v komunitě podle vybraných ošetřovatelských modelů (model Gigerové - Davidhizarové, model M.Leiningerové, model Papadopoulus, Tilki a Tailor, Josephy Campinhy Bacote). Charakteristické znaky jednotlivých kultur v České republice. 3. Různorodost kultur ve společnosti: česká kultura, romská kultura, čínská, vietnamská, ukrajinská atd. Porovnání faktorů a subkultur ve vztahu k zdraví, zdravotnímu problému, zdravotní praktice, ošetřovatelskému aspektu. 4. Tvorba multikulturních ošetřovatelských diagnóz, ošetřovatelské cíle a intervence. Specifika nonverbální komunikace s cizinci v ambulantní a nemocniční péči. Manažerské strategie na ošetřovacích jednotkách při řešení multikulturních problémů. 5. Vliv kultury na sexualitu, na umírání a smrt, na diagnostické a terapeutické výkony. Výživa v multikulturní ošetřovatelské péči.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Seznámit se s problematikou života menšin v pluralitní, multikulturní společnosti. Seznámit se s životní filozofii národnostních menšin a vybraných náboženských vyznání na podkladě pochopení kulturních a náboženských odlišností. Naučit se analyzovat poznatky spojené s problematikou menšin s využitím kulturní antropologie, historie, filozofie a etiky. Porozumět strategii zdraví a životních priorit zvolených skupin ve vztahu k poskytování ošetřovatelské péče v širších společensko-kulturních souvislostech.
Student/ka charakterizuje základní otázky vztahující se k problematice života menšin v pluralitní, multikulturní společnosti. Student/ka charakterizuje základní pojmy a historické souvislosti transkulturního ošetřovatelství a interkulturního vzdělávání. Student/ka vysvětluje význam multikulturní výchovy v širších souvislostech. Student/ka analyzuje základní kulturní odlišnosti vybraných náboženských vyznání a národnostních minorit. Student/ka se orientuje v poznatcích etiky, filozofie, historie a kulturní antropologie ve vztahu ke zvoleným národnostním menšinám. Student/ka zná základní zákonné normy a doporučení vztahující se k problematice lidských práv. Student/ka je orientován/a v základních otázkách spojených migračními trendy ve zvolených zemích. Student/ka vhodně aplikuje vybrané ošetřovatelské modely (model Gigerové - Davidhizarové, model M. Leiningerové, model Papadopoulus, Tilki a Tailor, Josephy Campinhy Bacote) na zvolené národnostní minority či náboženská vyznání.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Požadavky na zápočet: Vybraný ošetřovatelský model (model Gigerové - Davidhizarové, model M. Leiningerové, model Papadopoulus, Tilki a Tailor, Josephy Campinhy Bacote) student/ka aplikuje na vybrané kulturní nebo náboženské skupiny. Požadavky na zkoušku: ústní zkouška
Doporučená literatura
  • Benedict, Ruth. Kulturní vzorce. Vyd. 1. Praha : Argo, 1999. ISBN 80-7203-212-7.
  • Budil, Ivo T. Mýtus, jazyk a kulturní antropologie. Vyd. 4. V Praze : Triton, 2003. ISBN 80-7254-321-0.
  • Davidová, Eva; Lhotka, Petr,; Vojtová, Petra. Právní postavení Romů v zemích Evropské unie. Vyd. 1. Praha : Triton, 2005. ISBN 80-7254-727-5.
  • Edwards, Tim,; Vichnar, David. Kulturální teorie : klasické a současné přístupy. Vydání první. Praha : Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-685-8.
  • Giddens, A. Sociologie. Praha: Argo, 2001. ISBN 80-7203-124-4.
  • Halbertsma, Tjalling. Stepní říše : zpráva o Mongolsku. V českém jazyce vyd. 1. Praha : Prostor, 2008. ISBN 978-80-7260-197-4.
  • Harrington, Austin. Moderní sociální teorie : základní témata a myšlenkové proudy. Vyd. 1. Praha : Portál, 2006. ISBN 80-7367-093-3.
  • Hofstede, Geert; Hofstede, Gert Jan,; Kolman, Luděk. Kultury a organizace : software lidské mysli : spolupráce mezi kulturami a její důležitost pro přežití. Praha : Linde, 2007. ISBN 978-80-86131-70-2.
  • HORA, L. Otázky mravní kultury.. Praha: Univerzita Karlova, 1990. ISBN 80-7066-239-5.
  • Olišarová, Věra; Tóthová, Valérie,; Toumová, Kristýna. Teoretická a filozofická východiska problematiky menšin v ošetřovatelské péči. 1. vydání. České Budějovice : Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, 2017. ISBN 978-80-7394-674-6.
  • Papadopoulos, Irena. Transcultural health and social care : development of culturally competent practitioners. 1st ed. Edinburgh : Churchill Livingstone, 2006. ISBN 0-443-10131-0.
  • Šišková, Tatjana. Menšiny a migranti v České republice. Vydání první. Praha : Portál, 2001. ISBN 80-7178-648-9.
  • Špirudová, Lenka. Multikulturní ošetřovatelství II. [Díl] II. 1. vyd. Praha : Grada Publishing, 2006. ISBN 80-247-1213-X.
  • Tóthová, Valérie. Kulturně kompetentní péče u vybraných minoritních skupin. 1. vyd. Praha : Triton, 2012. ISBN 978-80-7387-645-6.
  • Tóthová, Valérie. Prevence obezity a nadváhy u romské minority v komunitním ošetřovatelství. Vydání první. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2015. ISBN 978-80-7422-467-6.
  • Tóthová, Valérie. Zabezpečení efektivní ošetřovatelské péče o vietnamskou a čínskou minoritu. Praha : Triton, 2010. ISBN 978-80-7387-414-8.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr