Předmět: Evidence base v sociální práci

« Zpět
Název předmětu Evidence base v sociální práci
Kód předmětu USV/SEBSP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vacková Jitka, doc. Mgr. et Mgr. Ph.D.
  • Stejskalová Jana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky 1. Evidence base v sociální práci - teorie a praxe 2. Vybraná teoretická východiska sociální práce a jejich přenos do praxe sociálních pracovníků 3. Evidence base (dále zkr. EB) v sociální práci se zneužívanými, týranými a zanedbávanými dětmi 4. EB v sociální práci se zdravotně znevýhodněnými 5. EB v sociální práci s duševně nemocnými 6. EB v sociální práci se seniory 7. EB v sociální práci s umírajícími lidmi 8. EB v sociální práci s uživateli drog 9. EB v sociální práci s bezdomovci 10. EB v sociální práci s nezaměstnanými 11. EB v sociální práci s imigranty a uprchlíky 12. EB v sociální práci s oběťmi násilí v rodině 13. EB v sociální práci s jednotlivcem, rodinou, skupinou a komunitou 14. EB v mezinárodní sociální práci se specifickými populacemi (dětmi ulice, pracující dětmi, sirotky, aj.) Semináře 1. - 2. Vyhledávání informací v různých zdrojích s ohledem na vybraná témata v sociální práci. 3. - 4. Třídění dat - dle typologie studie. Systematické revize/meta analýzy, náhodné kontrolované studie, kvazi- experimentální studie, případové a kohortové studie 5. - 6. Třídění dat dle typologie. před experimentální skupinové studie, průzkumy, kvalitativní studie 7. - 8. Interpretace dat a jejich přenos do praxe. Rizika aplikovatelnosti výsledků založených na důkazech do praxe sociálního pracovníka. 9. - 10. Evidence base v sociální práce a jeho přenos do makro úrovně v rámci praxe sociálního pracovníka. Sociálně ekologický model a jeho vztah k evidence base v sociální práci. 11. - 12. Metody a techniky sociální práce u vybraných cílových skupin I - třídění důkazů, příprava a tvorba nejlepší praxe založené na důkazech. 13 . - 14. Metody a techniky sociální práce u vybraných cílových skupin II - třídění důkazů, příprava a tvorba nejlepší praxe založené na důkazech.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace), Případová studie
  • Semestrální práce - 15 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s evidence base v sociální práci jako klíčové kompetenci při aplikaci metod a technik sociální práce založené na důkazech, která je zaměřená na různé cílové skupiny. Cílem seminářů je osvojit si techniky práce evidence base v sociální práci tak, aby byly využitelné v praxi i s ohledem na rizika aplikovatelnosti v různých prostředích a na různých úrovních.
Získané způsobilosti Studenti budou schopni vědomě, explicitně a soudně využívat nejlepší současné důkazy v sociální práci s klienty, budou tedy integrovat individuální a klinické expertízy s nejlepšími možnými důkazy ze systematického výzkumu.
Předpoklady
Předpokladem pro zvládnutí předmětu je předchozí znalost metod a technik sociální práce (předchozí bakalářské studium v příbuzném či shodném oboru), praxe v oblasti sociální práce.

Hodnoticí metody a kritéria
Kolokvium

Seminární práce ve formě review - cíl: nalezení nejlepší praxe založené na důkazech vybrané sociální/zdravotně-sociální situace/případu/případové studie, prezentace výstupu na seminářích (studenti denní formy). Dodržení citační normy a způsobu citace dle nastavených pravidel na ZSF JU (viz opatření děkana). Obhajoba rešerše v rámci kolokvia.
Doporučená literatura
  • BRUEGGEMANN, G., W. The Practice of Social Work. Boston: Cengage Learning, 2013. ISBN 9780495602286.
  • GRINNELL, L., GABOR, P., UNRAU, Y.. Program Evaluaton for Social Workers. Foundations of Evidence Based Programs.. Oxford: Oxford University Press., 2016. ISBN 978-0-19-022730-2.
  • Matoušek, O. a kol. Základy sociální práce. Praha: Portál, 2001. ISBN 978-80-7367-331-4.
  • MUSIL, L. Ráda bych Vám pomohla, ale?? Dilemata práce s klienty v organizacích.. Brno: Marek Zeman, 2004. ISBN 9788090307018.
  • NAVRÁTIL, P.. Úvod do teorií a metod sociální práce. Brno: Národní centrum pro rodinu., 2000.
  • ROBERTS, A., YEAGER, K. ed. Foundations of Evidence Based Social Work Practice. Oxford University Press., 2006.
  • WEBB, S. Some Considerations on the Validity of Evidence-based Practice in Social Work. British Journal of Social Work, 31, p. 57-79., 2001.
  • ZAVŘEL, P. Makropraxe jako dosud opomíjený element v české sociální práci.. Univerzita Karlova. Diplomová práce., 2013.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr